جشن هفتاد سالگی دانشگاه فردوسی مشهد آغاز شد

مشهد- ایرنا- مراسم گرامیداشت هفتاد سالگی دانشگاه فردوسی عصر چهارشنبه با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مشهد آغاز شد.

در این مراسم جمعی از روسای پیشین دانشگاه فردوسی، استادان پیشکسوت و نخبگان دانشگاهی و دانش‌آموختگان این دانشگاه مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.

قرار است در این مراسم از فرش دستباف و همچنین تمبر یادبود دانشگاه فردوسی مشهد با حضور استاندار خراسان رضوی و مدیران شهری رونمایی شود.

پلاک معبری نیز به نام دانشگاه فردوسی مشهد توسط شهردار این شهر به صورت نمادین اهدا خواهد شد.

دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان سومین دانشگاه ایران از نظر قدمت در سال ۱۳۲۸ و با تبدیل شدن آموزشگاه عالی بهداری به دانشکده پزشکی، نخستین گام‌های خود را برای شکوفایی و بالندگی در این شهر برداشت.

در سال ۱۳۳۴ و با صدور مجوز دیگری دانشکده ادبیات این دانشگاه با پنج رشته تاسیس شد و با گسترش آموزش عالی در کشور به ترتیب دانشکده معقول و منقول (که بعدها به الهیات تغییر نام یافت) دانشکده علوم، دانشکده دندانپزشکی، دوره شبانه، دانشکده علوم دارویی و تغذیه، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی، دانشکده کشاورزی، دانشکده مهندسی، مؤسسه بینایی سنجی، دبیرستان دانشگاه و مرکز تعلیمات به مجموعه این دانشگاه افزوده شد سپس در سال ۱۳۵۳ به دانشگاه فردوسی تغییر نام یافت.

در سال‌های پس از انقلاب اسلامی و ضرورت گسترش آموزش علوم آکادمیک و دانشگاهی، دانشکده علوم اداری و اقتصادی، دانشکده دامپزشکی، آموزشکده کشاورزی شیروان، دانشکده  علوم ورزشی، دانشکده علوم ریاضی،  پژوهشکده علوم گیاهی، مرکز تحقیقات زمین لرزه شناسی، کالج دانشگاه، دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست، دانشکده معماری و شهرسازی، دانشکده حقوق و علوم سیاسی یکی پس از دیگری به مجموعه واحدهای این دانشگاه افزوده شد.

در سال ۱۳۶۴ و در پی تصویب قانون تشکیل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رشته‌های پزشکی این دانشگاه، از وزارت فرهنگ و آموزش عالی منفک و به وزارتخانه جدید منتقل شد.

دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان بزرگترین دانشگاه شرق کشور، هم اکنون از بیش از ۸۱۰ عضو هیأت علمی متخصص و پرتلاش برخوردار است و بیش از ۲۴ هزار  دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی این دانشگاه مشغول تحصیل هستند که از این تعداد بیش از ۲ هزار و ۱۰۰ نفر دانشجویان خارجی می‌باشند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =