کاخ الیزه نگران به خشونت کشیده شدن تظاهرات «پنجشنبه سیاه»

تهران - ایرنا - کاخ الیزه که طی یک سال اخیر با اعتراض‌های گسترده مردمی علیه سیاست‌های دولت پاریس مواجه بوده، از احتمال نفوذ عناصر افراطی در تظاهرات و راهپیمایی‌های «پنجشنبه سیاه» و به خشونت کشیده شدن اعتراض‌ها به برنامه اصطلاح نظام بازنشستگی نگران است.

«کریستف کاستانر» وزیر کشور فرانسه روز چهارشنبه در گفت و گو با شبکه تلویزیونی «ب.اف.ام» فرانسه گفت: طبق اعلام ستاد پلیس، تاکنون ۲۴۵ راهپیمایی برای فردا(پنجشنبه) که به عنوان «پنجشنبه سیاه» نامگذاری شده، پیش بینی شده است.

کاستانر افزود: این راهپیمایی‌ها در سراسر فرانسه و بی‌شک در پاریس و دیگر شهرها برگزار خواهد شد. ما برای تامین امنیت این راهپیمایی‌ها برنامه ریزی کرده‌ایم.

این مقام دولت فرانسه گفت: این یک حرکت صنفی است و خطر آن وجود دارد که به طور سیستماتیک شاهد اعمال خشونت در این راهپیمایی‌ها باشیم . در این صورت به سرعت عاملان آن دستگیر خواهند شد.

او تصریح کرد: ما می‌دانیم که عناصر افراطی در این روز حضور خواهند داشت.

مردم فرانسه قصد دارند فردا در سالگرد جنبش تاریخی سال ۱۹۹۵ که نخست وزیر وقت را در چنین روزی در مقابل مطالبات در مورد حقوق بازنشستگی به زانو درآورد، تکرار کنند.

تظاهرات و راهپیمایی‌های فردا، صنفی است و بسیاری از صاحبان مشاغل از جمله در حوزه‌های حمل و نقل، بهداشت و درمان و همچنین مدارس را دربرخواهد گرفت.

طبق اعلام اتحادیه معلمان مدارس فرانسه، در این روز ۴۰درصد از مدارس کشور هم بسته خواهد بود. نیمی از معلمان مدارس هم به جمع معترضان خواهند پیوست.

 


طبق برنامه اصلاح نظام بازنشستگی، دولت فرانسه قصد دارد برای جبران کمبود بودجه از هزینه‌های دولت بکاهد.

به جز افزایش سنوات و کاهش حقوق بازنشستگان در این اصلاحات، دولت در بخش آموزش و پرورش و بهداشت عمومی دست به تعدیل نیرو خواهد زد. موضوعی که باعث نگرانی پرستاران و معلمان شده است.

اتحادیه های کارگری می گویند که اصلاحات مورد نظر رئیس جمهوری تنها وضعیت بغرنج کارگران و کارمندان را فاجعه بار می کند.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =