داوطلبانی که دلهای خسته را جان تازه‌ای می بخشند

تهران - ایرنا - همه ساله روز پنجم دسامبر برابر با ۱۴ آذر به عنوان روز جهانی داوطلبان جمعیت‌های ملی صلیب سرخ و هلال احمر در سراسر دنیا از خدمات داوطلبانه اعضای فعال و داوطلب به عنوان پل ارتباطی توان توانمندان و نیاز نیازمندان تجلیل می شود، داوطلبانی خود ساخته و با ایمان که با نور و گرمای محبت خویش دل‌های خسته را جان تازه‌ای می بخشند.

انسان‌ها همیشه در امنیت، آسایش و آرامش نیستند و گاه حوادث طبیعی و غیرطبیعی، این آرامش را به هم می‌زند. در این زمان، ندای یاری‌ طلبیِ حادثه ‌دیدگان به گوش می‌رسد و انسان‌هایی آموزش دیده، صبور و نیکوکار، فقط برای رضای حضرت حق به کمک آنها می‌شتابند و دردهاشان را تسکین می‌بخشند.

آری، سخن از تجسّم و نماد امداد و کمک، یعنی «جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران» است؛ نهادی که بدون چشم‌داشت مادّی، به یاری محرومان می‌شتابد و از آنان دلجویی می‌کند. هر زمان سخن از مفاهیمی چون ایثار، فداکاری، از جان گذشتگی و مهربانی به میان می آید بدون تردید نام جمعیت هلال احمر و رادمردان و شیرزنان آن به ذهن ها متبادر می گردد.

امروز و فردا سخن از انسانهای پاک و وارسته ای است که با دستهای پرتلاش، سینه‌های لبریز از امید، دلهای سرشار از شور یاری همچون فرشتگانی رحمت و مهربانی بی هیچ گونه منت و درخواستی سر بر فرمان خدا نهاده و از جان و دل به کمک نیازمندان و افراد محروم و کم تر برخوردار جامعه می شتابند.

چه سپید است دل هایشان و چه روشن و امید بخش است چشم هایشان داوطلبانی که مهر خدا در سینه شما جاری است. تلاش هایتان پرثمرباد ای مهرورزان وای قطره های زلال محبت و بشردوستی!

وقتی کتاب پر افتخار تاریخ خدمات بشر دوستانه را در کشور ورق می زنیم به صفحات برجسته ای بر می خوریم که خطوط آنرا با جوهر عشق و ایمان نوشته اند خطوطی که واژه به واژه آن از خدمات ارزنده خیر و نیکوکاری از سوی داوطلبانی روایت می کنند که با شور و شوق خاصی در کارهای عام المنفعه از طریق هلال احمر مشارکت جسته و پنجره های امید و سفره های مهربانی را به روی بسیاری از دردمندان و نیازمندان جامعه گشوده اند.

در دنیای امروزی که شاهد گسست پیوندهای عاطفی و خرد شدن استخوان های مهر و عاطفه در زیر چرخ های صنعت و مدرنیته هستیم بیش از پیش خلا کارهای داوطلبانه احساس می شود در این برهه زمانی نیز باز این داوطلبان و خیرین هستند که می توانند با اهتمام خویش چراغ همدلی راروشن نگاه داشته و بار دیگر وجدانهای بیدار را به شنیدن صدای ناله همنوعان و محرومان فرا بخوانند.

و چه زیباست!! معجزه حضور انسان هایی از جنس زلال محبت که همچون فرشتگان رحمت، در مواقع بروز سانحه و خطر و در اوج درماندگی و ناتوانی هم نوعان خویش بـه یاری آنان می شتابند. فارغ از هر گونـه توجه بـه نژاد، اهلیت و قومـیت دستان مـهربان خود را در دستان لرزان مددجو، مددخواه و توان خواه گذاشته و رشته های الفت و انسان دوستی را درون تار و پود مکارم اخلاق گره می زنند و هر آئینـه مصداق بیت شعر مشـهور استاد سخن هستند که فرمود: بنی آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش زیک گوهرند.

آری در نگاه داوطلبان هلال احمر و صلیب سرخ هدفی والاتر از خدمت به همنوعان ­ قابل باور نیست و داوطلبان افرادی هستند که این هدف را در جامعه تحقق می بخشند.

خدمت به خلق که در دین مبین و انسان ساز اسلام هم به آن، بسیار سفارش شده است، کلید رسیدن به رضای خالق است، از این رو نوع دوستی، تکریم انسانها و ترویج فرهنگ ارزشمند صلح و دوستی در بین داوطلبان جمعیت هلال احمر از بالاترین نیازهای فطری انسان ها به شمار می رود.

نیکی و نیکوکاری از شئون الهی است و خداوند متعال این موهبت را از طریق پیامبران و اولیای پاک‌ خویش به انسان‌ها ارزانی کرده است تا حیات بشریت بر مدار ارزش‌ها و کرامات انسانی استوار شود و چنین شد که خیرخواهی به صورت سنت حسنه آفرینش درآمد.

فطرت پاک بشری، دین مبین اسلام و آموزه‌های باستانی ایران‌ زمین، همگی بر دستگیری و کمک به نیازمندان و حمایت داوطلبانه از محرومان جامعه تاکید دارد و وجود زمینه‌های دینی و فرهنگی این‌ گونه مشارکت‌ها، پشتوانه محکمی را برای یاری و تداوم مشارکت داوطلبان و مردم در امور عام‌المنفعه و خیریه فراهم ساخته است.

آنچه مسلم است در طول تاریخ، بشر در روند تکامل خود به فراست دریافته‌ است که ماهیت بسیاری از نیازهایش به گونه‌ای است که برای تامین آنها ناچار است به نهادهای اجتماعی و مدنی توسل جوید، به همین دلیل از دیرباز رسم بر این شد که اشخاص و گروه‌های انسانی گردهم آیند و این قسم از نیازها را تامین کنند.

نهادهایی همچون جمعیت‌های ملی صلیب سرخ و هلال‌ احمر شکل گرفتند تا امر داوطلبی و مشارکت در امور جامعه و نهادینه کردن فعالیت‌های خیرخواهانه و عام‌المنفعه را به عنوان یکی از بنیادی‌ترین اصول تشکیلاتی خویش معرفی کنند تا به مدد آنان بتوان به انواع مشخصی از نیازهای بشری پاسخ گفت.

ارائه خدمات داوطلبانه، یکی از اصول مهم نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال‌احمر است و در واقع داوطلبان سنگ بنای جمعیت‌های ملی است.

داوطلبان با اندیشه بشر دوستی و مسولیت پذیری در برابر جامعه بدون هیچ چشم داشت دنیوی و با نگاه های مهربان شان مرهمی هستند بر آلام همنوعان چرا که آنان به این سخن پیامبر عظیم الشان اسلام حضرت محمد(ص) که می‌فرمایند: «پس از ایمان به خداوند سرآمد تمام اعمال، بشر دوستی و نیکی به همه مردم است» ایمان و یقین دارند.

آری داوطلبان همیشه و در همه جا و در همه زمان ها، جوامع تاب آور می سازند و فعالیت داوطلبان برای خدمت به همنوعان، خط بطلانی بر تمام تقسیم بندی های بشری کشیده است و افراد داوطلب بدون توجه به قوم، رنگ، زبان، آئین، مذهب، مسلک و تقسیمات جغرافیایی به یاری همنوعان می شتابند.

در این رهگذر روز بین‌المللی کار داوطلبانه فرصتی است برای قدردانی و به تصویر کشیدن فطرت پاک داوطلبان که در راستای تحقق اهداف جمعیت هلال‌احمر دستشان به جود و بخشش باز می شود. آنان که با کمک به همنوعان نیازمند و دردمندانه تنها در میهن خود بلکه در اقصی ‌نقاط جهان شتافتند.

خدمات داوطلبانه افتخاری است و برای خدمت داوطلبانه وجهی دریافت نمی شود، جنبه بشردوستانه، خیرخواهانه و عام المنفعه دارد و در ارائه خدمت داوطلبانه بین افراد تبعیض قائل نمی شود، این خدمات داوطلبانه فاقد هرگونه تمایلات منفعت طلبانه است و در آن اهداف خاص سیاسی، اقتصادی و نظایر آن دنبال نمی شود، شرایط و زمان انجام خدمات داوطلبانه، طبق موقعیت و شرایط مختلف مانند زمان جنگ، صلح، بلایای طبیعی و نظایر آن تفاوت می کند، این فعالیت ها در اوقات فراغت داوطلب و به صورت غیررسمی انجام می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =