دیدار نتانیاهو و پمپئو برای سرعت بخشیدن به عادی سازی روابط اعراب و اسرائیل

تهران- ایرنا- بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی این هفته با مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا برای عادی سازی هر چه بیشتر روابط اعراب با اسرائیل در لیسبون پرتغال دیدار خواهد کرد.

تارنمای روزنامه تایمز اسرائیل با اعلام این خبر افزود: پمپئو چهارشنبه (امروز) روانه لیسبون خواهد شد و پیش از سفر خود به مراکش گفتگویی را با نتانیاهو خواهد داشت. مورگان اورتاگوس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا سه شنبه شب در بیانیه ای دیدار بین دو طرف را تایید کرد.

نتانیاهو قرار بود دیروز با پمپئو در لندن در حاشیه نشست سران ناتو دیدار داشته باشد که مقامات انگلیس آن را لغو کردند.

یک منبع سیاسی در سرزمین های اشغالی به خبرگزاری فرانسه گفت که نتانیاهو برای دیدار با پمپئو به لیسبون سفر خواهد کرد. این درحالی است که دفتر آنتونیو کاستا نخست وزیر پرتغال نیز اعلام کرد که کاستا با هر دو دیدار خواهد داشت.

پمپئو و نتانیاهو که هر دو دیدگاه ضد ایرانی دارند در سال جاری میلادی چندین بار با یکدیگر دیدار داشته اند. به نوشته تایمز اسرائیل این دو احتمالا در مورد ایران نیز گفتگو می کنند.  

در راستای سفر پمپئو به مراکش پس از دیدار با نتانیاهو در لیسبون، وزارت امور خارجه آمریکا اخیرا اعلام کرده است که پمپئو با محمد ششم پادشاه مراکش در رباط پایتخت این کشور دیدار می کند.

براساس گزارش وبگاه خبری اکسیوس، این دیدار در حالی انجام خواهد شد که کاخ سفید از چندین کشور عربی در خاورمیانه از جمله مراکش خواسته تا توافقنامه عدم تجاوز را به عنوان گامی برای عادی سازی در روابط با طرف اسرائیلی امضا کنند.

یسرائیل کاتس وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی بتازگی از بررسی امضای توافقنامه عدم تجاوز با کشورهای عربی و همکاری آمریکا در این زمینه صحبت کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =