ورود ۱۱ هزار قرص آنفلوآنزا به لرستان

خرم‎آباد - ایرنا - معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: در راستای کنترل بیماری آنفلوآنزا ۱۱ هزار قرص ضد ویروس این بیماری به استان وارد شده است.

به گزارش ایرنا، دکتر رضا حسنوند روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران بیان کرد: این واکسن در داروخانه های دولتی و منتخب بخش خصوصی عرضه می شود.

وی اظهار داشت: در این راستاهشت هزار قرص نیز تحت نظارت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی در بیمارستان ها و مراکز بهداشتی لرستان توزیع شده است.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی لرستان ادامه داد: به تعداد بیماران دیابتی، افراد مسن و کسانی که نقص سیستم ایمنی دارند نیز واکسن آنفلوانزا در استان تهیه شده است.

حسنوند با تاکید بر اینکه واکسن آنفلوانزا برای پیشگیری است و سه تا چهار هفته طول می کشد تا سیستم ایمنی بدن فعال شود، عنوان کرد: کمبودی در خصوص قرص ضد ویروس آنفلوانزا در استان وجود ندارد و مردم در صورت بروز هرگونه مشکل می توانند به معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی لرستان مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه  مطابق دستور العمل وزارت بهداشت، داروهای ویکتوزا و نوورپید به صورت سهمیه ای در کل کشور توزیع می شود، افزود: سهمیه استان ۲ برابر نیاز استان است،  متاسفانه برخی افراد به خاطر ترس از کمبود دارو به صورت آزاد داروهای انسولین را از بازار خریداری کرده بودند که منجربه کمبود کاذب در استان شده بود.

وی افزود: در این راستا تمهیدات لازم انجام شده و انسولین در اختیار تعدادی از داروخانه های منتخب قرار گرفته و ملزم شده اند که تنها با ارائه نسخه پزشک داروی انسولین را به فروش برسانند و  هر داروخانه ای اقدام به فروش آزاد نماید سهمیه بیمه آن  قطع و با آن برخورد می شود.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: در راستای ساماندهی حوزه غذا و داروی استان چندین بخش تحت پیگیری قرار گرفته که تجهیزات پزشکی مهمترین آنهاست چرا که نبود و یا خلاء تجهیزات ممکن است باعث کنسل شدن عمل های جراحی شود.

وی افزود:در این راستا استقبال مردم از دولتی شدن  داروخانه ها عالی بوده و با ایجاد  پل مستقیم  بین مردم و مسئوولان مشکلات رفع شده است.

حسنوند ادامه داد: در زمینه کمک هزینه بیماران صعب العلاج در سال گذشته وزارت بهداشت حدود ۲ میلیارد تومان اعتبار به این استان داده و حدود ۵۰ تا ۷۰ درصد کمک هزینه نیز دانشگاه علوم پزشکی لرستان تقبل کرده است.

وی بیان کرد: امسال حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار در این راستا از طریق وزارت اختصاص یافت که این رقم  به بیماران صعب العلاج پرداخت شده است.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: مکاتباتی از طریق مسئولان ارشد استان با وزیر بهداشت جهت کمک هزینه بیماران صعب العلاج با توجه به محرومیت استان ارسال شد که با پیگیری‌های انجام شده احتمال برقراری کمک هزینه این افراد وجود دارد.

۱۸ قلم کمبود دارویی در لرستان

حسنوند بیان کرد: تیرماه امسال با ۷۰ قلم کمبود دارویی در استان مواجه بودیم که با مساعدت رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان و پرداخت بخشی از بدهی‌های شرکت‌های پخش دارو اکنون این میزان کمبود به ۱۸ قلم دارویی رسیده است.

وی اظهار داشت: میزان بدهی دانشگاه به شرکت‌های دارویی و تجهیزاتی ۱۲۰ میلیارد تومان است.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی لرستان در خصوص ۲ نرخی بودن قیمت داروها در داروخانه های استان بیان کرد: این تفاوت قیمت به نوع برند دارو و اروپایی و شرقی بودن مواد اولیه آن یا فاکتور زمان خرید دارو مرتبط است.

حسنوند با بیان اینکه اکنون ۱۷ داروخانه دولتی در سطح استان فعال است، عنوان کرد:  در آمد هشت داروخانه‌ای که اخیرا در استان دولتی شده صرف خرید تجهیزات، پرداخت مطالبات پرسنلی و بدهی‌های دارویی و تجهیزاتی می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =