۱۵ گزارش تخلف از داوطلبان انتخاباتی در فارس ثبت شده است

شیراز - ایرنا- رییس کل دادگستری استان فارس بر لزوم برخورد با تبلیغات پیش از موعد توسط داوطلبان انتخاباتی تاکید کرد و گفت: بر اساس گزارش‌های واصله به دبیرخانه مرکزی ستاد پیشگیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی استان فارس از آغاز نام نویسی داوطلبان تاکنون ۱۵ گزارش تخلف به این دبیرخانه واصل شده است.

حجت الاسلام سیدکاظم موسوی در سومین نشست ستاد پیشگیری از تخلفات و جرائم انتخاباتی استان  فارس با تاکید بر اینکه فردی که می خواهد نماینده مردم شود باید حافظ  منافع  مردم باشد و نباید تخلفی از او سر بزند گفت: بنابر این لازم از همین گام اول از ورود افراد ناسالمی که با استفاده از تبلیغات میلیاردی و ترفندهای خلاف قانون در صدد فریب مردم برای ورود به مجلس هستند پیشگیری به عمل آید. 

وی در ادامه با بیان این که بسیاری از آسیب‌ها و تهدیدات ناشی از فعالیت‌های افراد در فضای مجازی است گفت: فضای مجازی ظرفیت نامحدودی است که متأسفانه ابزاری برای برخی فعالیت های مخرب شده است.

موسوی از هیأت های نظارتی و اجرایی خواست تا با حساسیت ویژه اجرای قوانین و مقررات انتخابات را در دستور کار قرار دهند و اضافه کرد: هیأت های نظارتی و اجرایی انتخابات در هر مرحله اجرای دقیق قانون را نصب العین قرار دهند.

رییس کل دادگستری استان فارس همچنین با اشاره به این که باید قانون نصب العین قرار گیرد گفت: هیأت های اجرائی، رؤسای دادگستری ها ، دادستان های عمومی و انقلاب، فرماندار و سایر نهادها و دستگاه های متولی امر انتخابات همه با اتحاد، همدلی و همکاری  یکدیگر در راستای پیشگیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی تلاش می کنند و در این راستا  باید قانون را  نصب العین قرار دهند و به هر آنچه در قانون پیش بینی شده است عمل نمایید تا انتخاباتی سالم و پرشور برگزار گردد.

وی در ادامه افزود : علاوه بر نصب العین قرار گرفتن قانون باید بر اساس فرمایشات رهبری معظم انقلاب  افرادی به عنوان نماینده مردم و برای وضع قوانین به مجلس شورای اسلامی راه یابندکه دارای طهارت اقتصادی و اخلاقی باشند.

رییس شورای پیشگیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی استان فارس بر مطالعه دقیق مواد ۲۸، ۲۹ و۳۰ قانون انتخابات توسط داوطلبان تأکید کرد و افزود: باید افراد صالح، متدین و توانمندکه دلسوز نظام و مردم باشند نام نویسی کنند.

موسوی با تأکید بر این که دستگاه قضایی با جدیت با کسانی که بخواهند با استفاده از گستردگی فضای مجازی رقابت های سالم و شور و نشاط انتخاباتی در جامعه را منحرف و مشوش سازند برخورد خواهد کرد گفت: ضابطین دستگاه قضایی با اشراف کامل فنی و اطلاعاتی کلیه فعالیت های خارج از عرف را بررسی و به مقام قضایی و شعب ویژه استان گزارش خواهند داد که در این مرحله دادگستری استان پرونده ها را با قید فوریت و به صورت ویژه در شعب اختصاصی رسیدگی خواهد کرد.

رئیس ستاد پیشگیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی همچنین یادآور شد: فعالیت مدیران دستگاه های دولتی به نفع یا زیان هر یک از کاندیداها و همچنین بهره گیری از امکانات و موقعیت های دولتی در تبلیغات اقدام خارج از مقررات است.

موسوی افزود: در این خصوص اداره کل بازررسی بر اساس گزارشات اقدام و برابر مقررات برخورد خواهند کرد.

وی در ادامه تصریح کرد: وظیفه و تکلیف همه ما در راستای پیشگیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی مشخص شده است و شاخص صراط مستقیم و راه درست اطاعت از منویات و فرمایشات مقام معظم رهبری است و در راستای پیشگیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی بر اساس قانون قاطعانه عمل می کنیم.

رییس کل دادگستری استان فارس  اظهار داشت: دست اندرکاران برگزاری این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی اعم از اجرائی، نظارتی و امنیتی، مسئولیت سنگین صیانت از آراء مردم را بر عهده دارند و این مسئولیت تنها در سایه اجرای دقیق قانون به انجام خواهد رسید.

وی همچنین از مردم خواست تا گزارش تخلفات انتخاباتی کاندیداها را به سامانه سجام به آدرس  sajam.adliran.ir اعلام نمایند.

تا ۱۲ آذرماه ثبت‌نام ۱۵۸ نفر در استان فارس نهایی شده که از این تعداد ۱۴۶ نفر مرد و بقیه زن هستند. همچنین ۶۱ نفر از داوطلبان مربوط به حوزه انتخابیه شیراز و رزقان و بقیه به سایر حوزه‌های انتخابیه استان فارس تعلق دارند.

ثبت‌نام از داوطلبان نمایندگی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از دهم آذرماه ۹۸ آغاز شده و تا پایان وقت اداری شانزدهم همین ماه ادامه دارد.یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و اولین میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری، دوم اسفندماه ۹۸ برگزار خواهد شد.

اخبار مرتبط