گمانه زنی رسانه‌ لبنانی از حضور نمایندگان معترضین در دولت آینده

بیروت – ایرنا – یک رسانه لبنانی به نقل از منابع مطلع نوشت که از ۲۴ وزیر دولت آینده ی این کشور ۶ وزیر از میان شخصیت‌ها و رهبران احزاب فعال در اعتراضات انتخاب خواهند شد.

مردم لبنان از ۲۵ مهر ماه با  تجمع در شهرهای مختلف این کشور خواستار اصلاح نظام سیاسی و ساختار طایفه ای، مبارزه با فساد، احتکار، اسراف مقام ها، بیکاری و گرانی، برکناری دولت و تشکیل دولت قوی برای نجات اقتصاد بحران زده ، وضع قوانین برای پاسخگو کردن مسئولان و حل مشکلات معیشتی خود هستند.

۱۲ روز پس از آغاز این اعتراضات که همچنان ادامه دارد سعد حریری نخست وزیر از سمت خویش استعفا کرد اما میشل عون رییس جمهوری لبنان او را به طور موقت به عنوان رییس «دولت پیشبرد امور» منصوب کرد.

کانال خبری لبنان ۲۴ سه شنبه شب نوشت: تنها شرط انتخاب ۶ وزیر از میان فعالان جنبش اصلاحی و اعتراضی مردم لبنان این است که در زمان حاضر، نماینده ی مجلس و وزیر نباشند.

این رسانه افزود: ۶ وزیر دیگر از شخصیت های سیاسی خواهند بود که بیشترشان اکنون وزیر دولت پیشبرد امور هستند و ۱۲ وزیر باقیمانده هم از فن سالاران (تکنوکرات ها) هستند که از طرف احزاب و شخصیت ها معرفی می شوند.

لبنان ۲۴ نوشت: علی حسن خلیل از جنبش امل به رهبری نبیه بری و محمد فنیش از حزب الله به دبیرکلی سید حسن نصرالله جزو وزیران کابینه آینده خواهند بود و ۲ وزیری هستند که عضو و سهم ۲ جنبش شیعی لبنان هستند.

بر این اساس سمیر الخطیب که یک مهندس و مدیر عامل یک مرکز علمی در بیروت است به عنوان نامزد پُست نخست وزیری، ظرف روزهای گذشته با رهبران جریان های سیاسی و مذهبی لبنان از جمله امل و حزب الله دیدار و گفت وگو کرده است.

او به احتمال زیاد هفته ی آینده از طرف میشل عون رییس جمهوری لبنان مامور تشکیل کابینه و رایزنی با مقام های حزبی و سیاسی و پارلمانی خواهد شد.

سالم زهران از فعالان رسانه ای لبنان هم سه شنبه شب در حساب توییتری خود نوشت: اگر سعد حریری به جنبش های شیعی امل و حزب الله قول دهد که از سمیر الخطیب به عنوان نخست وزیر آینده حمایت می کند رایزنی ها برای تشکیل کابینه در عرض چند روز به پایان خواهد رسید اما اگر این اتفاق نیفتاد حوادث به شکل دیگری پیش خواهد رفت.

حریری نیز سه شنبه شب و پس از دیدار ولید جنبلاط رهبر حزب سوسیالیست ترقی خواه دروزی با وی گفت:  به طور کلی از نامزدی سمیر الخطیب برای تصدی پست نخست وزیری حمایت می کنم اما هنوز جزییاتی هست که باید روشن شود.

به گزارش خبرگزاری ملی لبنان، او بدون اشاره به این جزییات، ابراز امیدواری کرد که جامعه ی لبنان از این مرحله ی سخت عبور کند.

رهبر جریان المستقبل در پاسخ به این پرسش که آیا در دولت آینده مشارکت می کند بار دیگر بر تحقق شرط خویش مبنی بر لزوم تشکیل کابینه با حضور فن سالاران و کارشناسان (تکنوکرات ها) و بدون حضور سیاسیون، تاکید کرد.

جبران باسیل رییس جریان ملی آزاد و وزیر امور خارجه دولت پیشبرد امور هم گفت: موضع و درخواست ما این است که دولت آینده ترکیبی از فن سالاران که پیشینه سیاسی دارند و شماری از فعالان جنبش اعتراضی مردم لبنان باشد.

او ابراز امیدواری کرد که وزیران کابینه آینده رای اعتماد مجلس، مردم و حاکمیت را به دست آورند و بتوانند با فساد مزمن مبارزه کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =