پوتین: بارها خواستار همکاری با ناتو شدیم اما رفتار نامناسب دیدیم

مسکو - ایرنا - رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد: بارها برای همکاری با ناتو اعلام آمادگی کرده و گفتیم که برای مقابله مشترک با تهدیدهای واقعی از جمله تروریسم بین‌المللی و خطر انتشار کنترل نشده سلاح‌های کشتار جمعی آماده هستیم اما پس از سال ۲۰۰۸ همکاری‌ها متوقف شد زیرا ناتو رفتار مناسبی در قبال ما نداشت.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا به نقل از دفتر مطبوعاتی رئیس جمهوری روسیه، ولادیمیر پوتین روز سه شنبه در جلسه ویژه بررسی مسائل توسعه نیروی دریایی روسیه در اقامتگاه خود در بوچاروف روچی در شهر بندری سوچی در ساحل دریای سیاه که در جنوب غربی روسیه و در همسایگی ناتو قرار دارد، این مطلب را بیان کرد.

وی افزود: بدون شک دیدگاه‌های کهنه بلوکی و.تفکرهای سال‌های پیشین ابزار مناسبی برای جستجو و یافتن راهکارهای مناسب برای حل مسائل جهانی در شرایطی که اوضاع بین‌المللی به سرعت در حال تحول است، نیست.
پوتین با بیان اینکه ناتو به منافع مسکو توجه نکرد، اظهار کرد: ناتو پیشنهاد مشارکت با روسیه را رد کرد با این وجود امیدوارم که منافع امنیتی مشترک و ثبات و امنیت جهان برتری یابد.

رئیس جمهوری روسیه در ادامه این جلسه که دومین نشست بررسی مسائل توسعه ناوگان نظامی روسیه بود، با اشاره به گسترش ناتو و افزایش توانمندی‌ها و تاسیسات آن در مجاورت مرزهای روسیه اظهار داشت: به همین خاطر به تجهیز و نوین‌سازی ناوگان نظامی روسیه توجه خاص داریم و در آینده نیز بیشترین توجه را به آن خواهیم داشت.
وی با بیان اینکه در این دو روز اجلاس ناتو در لندن برگزار می شود، گفت: ناتو روز چهارم آوریل سال ۱۹۴۹ به عنوان نیروی مقابله کننده با اتحاد شوروی در جنگ سرد بوجود آمد.
وی ادامه داد: همینک که شوروی وجود ندارد و پیمان ورشو نیز از بین رفته است اما ناتو نه فقط حفظ شده بلکه توسعه هم می یابد. در هنگام تاسیس ناتو این پیمان ۱۲ عضو داشت همینک تعداد اعضای آن به ۲۹ عضو رسیده و مجموع بودجه کشورهای عضو ناتو ۷۰ درصد بودجه نظامی تمام کشورهای جهان را شامل می شود.
 گفتنی است روابط روسیه و ناتو پس از حوادث سال ۲۰۱۴ اوکراین و روی کار آمدن دولت غربگرا در آن کشور تیره شده است.
ناتو از آن سال سیاست خصمانه در مورد روسیه در پیش گرفت و در نزدیکی مرزهای این کشور در دریای بالتیک و منطقه دریای سیاه رزمایش‌های بین‌المللی برگزار می‌کند.

نیروی دریایی روسیه به تسلیحات جدید مجهز می‌شود
پوتین گفت که امسال نیروی دریایی روسیه ۴۸۰ دستگاه تسلیحات و جنگ افزارهای پیشرفته دریافت می کند که دو فروند زیردریایی، ۲۳ فروند ناو کشتی پشتیبانی از آن جمله است.
وی همچنین خاطرنشان کرد که ۳ فروند هواپیما، چهار مجموعه موشکی ساحلی و بیش از ۴۰۰ دستگاه انواع تسلیحات موشکی و اژدر افکن ازجمله تسلیحاتی است که امسال به نیروی دریایی روسیه تحویل خواهد شد.
پوتین گفت که نیروی اتمی راهبردی دریایی روسیه به موشک های قاره پیمای از نوع بولاوا مجهز خواهد شد که بر روی ناوهای جنگی مستقر می شود.
رئیس جمهوری روسیه این را نیز گفت که دو زیردریایی اتمی بوری-ای و کنیاز ولادیمیر در حال آزمایش هستند و چهار فروند از این نوع زیردریایی اتمی نیز ساخته خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =