خطر زیست محیطی در قزوین با پایان ظرفیت سایت پسماند محمدآباد

قزوین - ایرنا - رییس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر قزوین گفت: ظرفیت سایت پسماند محمدآباد به دلیل ورود بیش از اندازه زباله به زودی به اتمام می رسد و این یک خطر زیست محیطی برای شهر و استان به شمار می‌رود.

زهرا یوسفی سه شنبه شب در جلسه علنی شورای شهر افزود: سایت محمدآباد بزرگترین مرکز بازیافت پسماند استان قزوین به منظور ساماندهی و مدیریت پسماندهای استان در مساحت ۱۱۰ هکتار در مسیر ۲۰ کیلومتری جاده قزوین به بوئین زهرا در سال ۱۳۹۲ راه اندازی شد.
وی اظهار داشت: کار ساخت این سایت ۶ سال به طول انجامید و پس از راه اندازی مقرر شد تا در این مکان روزانه ۲۵۰ تن زباله خانگی تولید شده در شعاع ۳۰ کیلومتری دریافت و دفع شود اما این رقم طی سال های اخیر به ۸۰۰ تن رسیده است.

این عضو شورای اسلامی قزوین با بیان اینکه قبلا زباله های ۱۱ شهر به سایت محمدآباد منتقل می شد اما این رقم اکنون به ۲۱ شهر افزایش پیدا کرده است،افزود: این موضوع موجب شد تا ظرفیت سایت محمدآباد خیلی زودتر از آنچه پیش بینی و تعیین شده بود به اتمام کار نزدیک شود.

وی با بیان اینکه پس از ورود استانداری به موضوع سایت محمدآباد، علاوه بر قزوین دیگر شهرداری های استان نیز سهامدار این مجموعه شدند اما هزینه ای بابت سایت محمدآباد پرداخت نمی کنند و امروز در شرایطی که قرار بود این سایت ۲۰ سال ظرفیت داشته باشد، در پنجمین سال فعالیت خود ظرفیتش رو به اتمام است.

یوسفی با بیان اینکه با مصوبه استانداری قزوین مصوب شد ۱۹ هکتار از این مجموعه ۱۱۰ هکتاری برای دفع پسماندهای صنعتی اختصاص یابد،اظهار داشت: سالانه باید ۲۵۰۰ تن زباله صنعتی به این مکان وارد شود و این در حالی است که تا پایان سال ۹۶، ۳۳ هزار تن پسماند صنعتی به این مجموعه منتقل شده بود.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر قزوین گفت: البته سال گذشته نیز اخباری مبنی بر دفع زباله های شیمیایی و صنعتی از دیگر استان ها در این مجموعه منتشر شد که باعث تگرانی شد.

یوسفی با بیان اینکه اگر شیرابه های زباله های خانگی به دلیل حجم بالای دفع به آب های زیرزمینی نفوذ پیدا کند یک تهدید جدی برای محیط زیست و سلامت مردم به شمار می رود،افزود: این در حالی است که ظرفیت کلی در نظر گرفته شده چه برای پسماندهای خانگی به دلیل ورود بیش از اندازه و چه در بخش صنعتی ناکافی بوده و برای ایجاد یک سایت جدید به سه سال زمان و صرف ۳۰ میلیارد تومان هزینه نیاز است.

وی با بیان اینکه سرمایه گذار اولیه سایت محمدآباد شهرداری قزوین بود،افزود: قرار نبود شهرداری ۱۴ میلیارد تومان برای این طرح هزینه کرده و سپس همه استان سهامدار شوند و شهرداری بهره ای از این موضوع نبرد.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر قزوین گفت: یک شرکت خصوصی نیز در این مجموعه مشغول به کار بود که حتی اجازه ورود عوامل شهرداری را نیز به مجموعه نمی داد و به دلیل ضعف فنی بعضی از دستگاه های سایت محمدآباد را دچار مشکل و آسیب کرد.

اخبار مرتبط