نامزد مطرح دمکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا کناره‌گیری کرد

تهران- ایرنا- «کاملا هریس» سناتور دمکرات و یکی از نامزدهای مطرح این حزب برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ اعلام کرد که از رقابت‌ها کناره‌گیری می‌کند.

نشریه پولیتیکو سه‌شنبه شب گزارش داد که هریس به کارمندان دفتر خود اعلام کرد که از رقابت‌های درون‌حزبی دمکرات‌ها برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا کناره‌گیری می‌کند.
هریس سناتور دمکرات ایالت کالیفرنیا پس از چندین ماه رقابت سنگین که در نهایت شاهد کاهش محبوبیتش در نظرسنجی و مشکلاتی در جمع‌آوری کمک‌های مالی بود، کناره‌گیری خود را اعلام کرد.
وی سپس در بیانیه‌ای نیز گفت که «میلیاردر» نیست و ستاد انتخاباتی‌اش منابع مالی مورد نیاز را نتوانسته تامین کند، و به همین دلیل فعالیت انتخاباتی خود را متوقف می‌کند.
هریس با تاکید براینکه شعارهای انتخاباتی‌اش مبارزه با بی‌عدالتی علیه معلمان، کودکان، زنان به ویژه زنان رنگین‌پوست و خشونت مسلحانه بوده، گفت که به رغم کناره‌گیری از رقابت‌ها همچنان برای این اهداف مبارزه خواهد کرد.
سناتور ایالات کالیفرنیا همچنین تاکید کرد که از همه قدرت خود برای شکست دادن دونالد ترامپ رئیس جمهوری کنونی آمریکا استفاده خواهد کرد.
رقابت درون‌حزبی دمکرات‌ها اوایل سال جاری میلادی با حضور ۲۷ نامزد رسمی بسیار شلوغ بود، اما به تدریج با ورود میلیاردها و افراد قدرتمندتر، برخی انصراف دادند و اکنون با انصراف هریس و اعلام نامزدی «مایکل بلومبرگ» تعداد نامزدهای این حزب به ۱۷ تن رسیده است.
بلومبرگ میلیاردر ۷۷ ساله و شهردار پیشین نیویورک و مالک غول رسانه‌ای «بلومبرگ» هفته گذشته رسما نامزدی خود را برای رقابت در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا اعلام کرد.
نامزدهای دمکرات ریاست جمهوری آمریکا شعارهای بسیار رادیکال می‌دهند و انتقادهای تندی از ترامپ می‌کنند؛ تا حدی که این شعارهای رادیکال انتقاد باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا را نیز برانگیخت.
اوباما در مصاحبه‌ای با خبرگزاری آسوشیتدپرس هشدار داد که نامزدهای دمکرات خیلی به چپ متمایل نشوند و گفت: مردم عادی آمریکا فکر نمی‌کنند که ما قرار است نظام [کشور] را به طور کامل تخریب کرده و دوباره بسازیم... آن‌ها می‌خواهند کارها فقط کمی عادلانه‌تر و منصفانه‌تر باشد.
خبرگزاری آسوشیتدپرس پیشتر به نقل از هووارد ولفسان مشاور بلومبرگ نوشت شهردار پیشین نیویورک نگران است که داوطلبان فعلی دمکرات در موقعیت خوبی برای مبارزه کردن با ترامپ نباشند.
این رسانه معتقد است بلومبرگ چالش ایدئولوژیک جدی برای جو بایدن معاون اول اوباما است که از خود چهره‌ای معتدل به نمایش گذاشته است.
از سوی دیگر رسانه‌های میلیاردرهایی که روابط عمیقی با وال استریت دارند می‌توانند علیه داوطلبانی همچون الیزابت وارن و برنی سندرز اقدام کنند که شعارهایی علیه درآمدهای نابرابر و مالیات ثروتمندان آمریکایی سر می‌دهند.
جو بایدن، برنی سندرز، الیزابت وارن، پیت بوتیجیج، کاملا هریس، جولیان کاسترو و کوری بوکر تعدادی از داوطلبان دمکرات هستند که در نظر سنجی‌ها رتبه‌های بیشتری به دست آورده‌اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =