۴۸ بیمار مبتلا به ایدز در استان اردبیل تحت درمان قرار دارند

اردبیل- ایرنا- معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل اعلام کرد: ۴۸ بیمار مبتلا به ویروس اچ.آی.وی (ایدز) در استان اردبیل تحت درمان قرار دارند.

دکتر محمدرضا رضایی‌بنا روز سه‌شنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا به مناسبت هفته جهانی مبارزه با بیماری ایدز (اچ.آی.وی) گفت: ۴۵ درصد این افراد از طریق اعتیاد تزریقی و ۳۱ درصد نیز به روش ارتباط پرخطر جنسی مبتلا به بیماری ایدز شده‌اند.

وی افزود: در تمام کشور و در استان اردبیل راه انتقال از سمت روش‌های موجود به سمت ابتلا از طریق ارتباط پرخطر جنسی سوق یافته است.

او بیان کرد: هم‌اکنون در هر شهرستان استان اردبیل یک مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری دایر شده که بخشی از کار آنها شناسایی و درمان بیماری‌های رفتاری از جمله ایدز است.

دکتر رضایی‌بنا آمار انتقال بیماری ایدز از مادر به کودک در استان اردبیل را صفر اعلام کرد و ادامه داد: در سال جاری ۱۱ مورد ابتلا به این بیماری در استان شناسایی شده که یک نفر از آنها زن و ۱۰ نفر مرد بوده است.

وی ایدز را بیماری تحت کنترل و وابسته به درمان دارویی  دانست و اظهارکرد: تاکنون یک مورد از این افراد مبتلا فوت کرده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل همچنین گفت: تعدادی از افراد مبتلا به ایدز در جامعه وجود دارند که از ابتلای خود به این بیماری خبر ندارند.

وی افزود: از شهروندان درخواست داریم که اگر نسبت به ابتلای به این بیماری مشکوک هستند، به مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری در هر شهرستان استان مراجعه کرده و به صورت مطمئن نسبت به کنترل و درمان بیماری خود اقدام کنند.

اول دسامبر (برابر ۱۰ آذر) روز جهانی ایدز نام‌گذاری شده و هفته پس از این تاریخ نیز هفته مبارزه با هفته جهانی مبارزه با بیماری ایدز (اچ.آی.وی) نام‌گذاری شده است.

ایدز یا اچ.‌آی.‌وی نوعی بیماری است که در دستگاه ایمنی و توسط ویروس نقص ایمنی (HIV) ایجاد می‌شود.

این بیماری عمدتا از طریق آمیزش جنسی محافظت نشده، انتقال خون، استفاده از سرسوزن آلوده و همچنین از مادر به فرزند در طول بارداری، زایمان یا شیردهی منتقل می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =