زمینه های همکاری مشترک هلند و منطقه آزاد کیش فراهم شد
گفتگوی ایرنا با مدیرعامل منطقه آزاد کیش

کیش - ایرنا - مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش گفت: با برگزاری همایش مشترک این منطقه و هیات هلندی، مقدمه همکاری مشترک در زمینه های آب، انرژیهای تجدید پذیر، مدیریت پسماند و غذا فراهم شد.

به گزارش ایرنا، غلامحسین مظفری در پایان همایش و کارگاره آموزشی مشترک منطقه آزاد کیش و هیات هلندی که امروز سه شنبه با موضوع مدیریت آب فاضلاب، پسماند و رویکرد به الگوهای برنامه ریزی و طراحی شهری، برگزار شد؛ در گفتگو با ایرنا  افزود: کشور هلند در حوزه های مختلف از جمله آب و  مدیریت پسماند از دانش و تجربیاتی کارامد برخوردار است که این تجربیات می تواند زمینه مناسبی برای همکاریهای مشترک باشد.   

وی اضافه کرد: امروز با فراهم کردن مقدمات نسبتا طولانی، شاهد برگزاری سمینار مشترک با حضور متخصصانی از  کشور هلند در کیش بودیم که با ظرفیت خوب در جلسه و این سمینار مشارکت کردند و امیدواریم نتایج کاربردی و عملی خوبی را داشته باشد.

مدیرعامل منطقه آزاد کیش افزود: در این نشست، مقدمات یک تفاهم مشترک با کشور هلند فراهم شد و در گفتگوهای انجام شده با سفیر این کشور، محورهای این تفاهم در حوزه آب،مواد غذایی، انرژی های تجدید پذیر و پسماند مشخص شد.

 وی همچنین از تشکیل کارگروهی ویژه با محوریت مهدی مقدس زاده مدیرعامل شرکت عمران،آب و خدمات کیش جهت پیگیری روند همکاریها و توافقات حاصل شده با هیات هلندی خبر داد و افزود: موضوع پسماند یکی از موضوعات مهم در کشور ما است که در جزیره کیش بصورت ویژه و خاص مورد توجه بوده و درحال حاضر هم به عنوان یکی از موضوعات اساسی و محوری در این جزیره در دستور کار قرار دارد.

مظفری با اشاره به نقش مدیریت نوین پسماند از یکسو و برنامه ریزی برای کاهش میزان تولید پسماند و زباله از دیگرسو افزود: خوشبختانه این نگاه در کشورما مورد توجه قرار گرفته و در جزیره کیش نیز اقتصاد خطی در حال تغییر به اقتصاد چرخشی است به این معنا که مواد و کالا باید در مبدا تولید، با نگرش به اقتصاد چرخشی مورد توجه قرار گیرد.

  وی ابزار امیدواری کرد که درجزیره کیش به عنوان پیشرو،  موادی که در چرخه تولیدقرار می گیرد به ضایعات تبدیل نشود یعنی بتوانیم کمتر از میزان استاندارد دفن زباله داشته باشیم و در بخش بازیافت بشکلی دقیق عمل کنیم. 

همایش و کارگاه آموزشی مشترک منطقه آزاد کیش و هلند با موضوع مدیریت آب فاضلاب،پسماند و سرمایه گذاری با رویکرد به الگوهای برنامه ریزی و طراحی شهری، روز سه شنبه درکیش برگزار شد.

 در این همایش زیست محیطی که با حضور مدیرعامل منطقه آزاد کیش، سفیر هلند در تهران،هارمنس هیمن"از وزارت زیرساخت و آب هلند، " هسل چرومن "متخصص مالی در حوزه آب و فاضلاب در اتحادیه اروپا و "آلبرت کیز من" متخصص آب و فاضلاب و پسماند و متخصصان حوزه آب و فاضلاب سازمان منطقه آزاد کیش و مدیر عامل شرکت عمران آب و خدمات این جزیره در مرکز همایشهای بین المللی کیش برگزار شد، آخرین روشهای بازیافت و مدیریت پسماند در اروپا و کشور هلند ارائه شد. 

  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =