فرش‌های شبیه‌سازی به فرش دستباف قم آسیب زده است

قم-ایرنا- رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: فرش‌های ماشینی شبیه‌سازی‌شده آسیب و خسارت بزرگی به صنعت فرش دستباف قم وارد کرده است.

فرشته دست‌پاک عصر سه‌شنبه در جلسه کارگروه فرش استان قم بیان کرد: کارخانه‌های فرش ماشینی حق ندارند، فرش‌های شبیه‌سازی‌شده خود را به نام فرش دستباف قم عرضه کنند.

وی اضافه کرد: فرش‌های ماشینی شبیه‌سازی‌شده باید نشان «فرش ماشینی» را به دو زبان فارسی و انگلیسی در درون بافت فرش ماشینی ثبت نمایند.

وی خاطرنشان کرد: عرضه فرش‌های ماشینی شبیه‌سازی‌شده بانام فرش دستباف قم، به‌هیچ‌عنوان مورد تایید مرکز ملی فرش ایران نیست.

وی همچنین تاکید کرد: به دلیل عدم توجه به ذائقه مشتریان خارجی توسط تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف، بسیاری از بازارهای جهانی این صنعت در معرض خطر قرارگرفته است.

دست‌پاک ادامه داد: مرکز ملی فرش ایران پاسخگوی ۲ میلیون فعال این صنعت نبوده و باید یک سازمان توسعه‌ای در رابطه با صنعت فرش تشکیل و راه‌اندازی شود.

رئیس مرکز ملی فرش ایران در ادامه اظهار داشت: فرش دستباف دومین کالاهای تحریم شده ایران بعد از نفت بود، قبل از تحریم این کالا ۲۹ درصد از فرش دستباف کشور به آمریکا صادر می‌شد.

وی یادآور شد: از ابتدای سال جاری پیمان‌سپاری و تعهد بازگشت ارز حاصل از صادرات فرش دستباف از ۲ ماه به ۷ ماه افزایش پیداکرده است.

دست‌پاک افزود: با تصویب و قانونی شدن ماده ۷۵ در روزهای اخیر، پیمان‌سپاری ارز حاصل از صادرات فرش دستباف به یک سال افزایش‌یافته و تعمیر فرش‌های نیازمند مرمت نیز در داخل کشور انجام‌گرفته و به کشور ترکیه ارسال نخواهد شد.

رئیس مرکز ملی فرش ایران ادامه داد: با یک‌ساله شدن تعهد بازگشت ارز حاصل از صادرات فرش دستباف بخش مهمی از معضلات صادرات این کالا از بین خواهد رفت.

وی در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد : طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده تعرفه واردات ابریشم خام در یک بازه زمانی ۵ ساله به صفر درصد خواهد رسید.

دست‌پاک ادامه داد: تعرفه واردات ابریشم در چند سال اخیر ثابت بوده و افزایش پیدا نکرده است، ۹۰ درصد ابریشم وارداتی کشور صرف فرش دستباف و ۱۰ درصد نیز در نساجی مصرف می‌شود.

وی در پایان با اشاره به مشکل بیمه قالی‌بافان گفت: از سال ۹۲ و قطع کمک‌های سازمان برنامه‌وبودجه کشور بیمه قالی‌بافان با مشکل همراه شده است.

وی افزود: در این شرایط و با هماهنگی‌های انجام‌شده قالی‌بافان استان قم می‌توانند از محل بیمه عشایری و روستایی برای تحت پوشش قرار گرفتن سازمان تامین اجتماعی اقدام کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =