استفاده بهینه از نخبگان مستلزم فرهنگ‌سازی است

اصفهان - ایرنا - رییس بنیاد نخبگان استان اصفهان گفت: استفاده بهینه از مستعدین برتر و نخبگان بویژه از سوی مدیران و تصمیم‌گیران، مستلزم فرهنگ‌سازی است.

منصور شریعتی عصر سه‌شنبه در نشست هم‌اندیشی استاندار اصفهان با نخبگان و استعدادهای برتر استان اصفهان اظهار داشت: ایجاد زمینه فرهنگی مناسب برای استفاده از نظرات و تخصص بویژه برای مدیران باید بیش از گذشته مورد توجه قرار بگیرد.

وی به لزوم توجه هرچه بیشتر به استانداردها در تولید و خدمات اشاره و خاطرنشان کرد: در این زمینه متخصصان و مستعدین برتر می‌توانند بهترین مشاوران باشند، برای مثال در مقوله صادرات باید از متخصصان بسته‌بندی، جامعه‌شناسی، روانشناسی، فرهنگی و تولیدی استفاده کرد.

وی نبود ریسک‌پذیری مناسب در اصفهان را برای توسعه مُضر خواند و اضافه کرد: این موضوع باعث می‌شود که سرمایه‌گذاری، بیشتر در املاک و خرید و فروش زمین و چنین مقوله‌هایی انجام شود و توسعه زیربنایی کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

رییس بنیاد نخبگان اصفهان با انتقاد از رویه موجود و اطمینان نداشتن به جامعه نخبگان و متخصصان دانشگاهی تصریح کرد: در سال‌های اخیر چه از سوی بخش خصوصی و چه غیرخصوصی حتی یک بار هم سابقه نداشته که مدیری از ما درخواست نیروی متخصص کرده باشد.

شریعتی با اشاره به وجود شرکت‌های دانش‌بنیان جعلی متعدد گفت: باید به بخش خصوصی هم شک کرد، چرا که این بخش باید به‌دنبال کیفی‌سازی باشد و این امر نیازمند استفاده از نخبگان و متخصصان است، اما وقتی به سراغ ما نمی‌آیند، نشان می‌دهد که جعلی و غیرواقعی هستند.

وی عدم نخبه‌خواهی در کشور را آفتی دانست که در همه جا وجود دارد و در این پیوند اظهار داشت: باید برای فعالیت نخبگان زمینه مناسب ایجاد کنیم، البته جامعه نخبگان نیز نباید بهبود فعالیت خود را منوط به استخدام شدن در مشاغل دولتی بدانند.

نشست هم‌اندیشی با نخبگان و استعدادهای برتر استان اصفهان از سری سلسله نشست‌های مستعدین برتر با مسوولان، عصر سه‌شنبه در محل بنیاد نخبگان اصفهان در خیابان علامه مجلسی برگزار شد.

اعضای این بنیاد در دیدار با استاندار اصفهان، نظرات و پیشنهادهای خود را در موضوع‌های مختلف مانند مباحث شهری، مدیریتی، محیط زیست، علوم غذایی، انرژی و حمایت از نخبگان مطرح کردند.

بنیاد نخبگان به برنامه‌ریزی و سیاستگذاری برای شناسایی، هدایت، حمایت مادی و معنوی نخبگان، جذب، حفظ و بکارگیری و پشتیبانی از آنان در راستای ارتقای تولید علم، فناوری و توسعه علمی و متوازن کشور و احراز جایگاه برتر علمی، فناوری و اقتصادی در منطقه بر اساس سند چشم انداز کشور در افق ۱۴۰۴ می‌پردازد.

در زمان حاضر حدود ۲ هزار و ۵۰۰ نخبه علمی و پژوهشی زیر پوشش بنیاد نخبگان اصفهان هستند.

این بنیاد تاکنون افزون بر ۲ هزار و ۶۰۰ مورد تسهیلات به نخبگان استان ارائه کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =