تخریب پل بهداری خرم‌آباد بدون استعلام میراث فرهنگی انجام شده است

خرم آباد - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان گفت: در فرآیند تخریب پل بهداری هیچ‌گونه مکاتبه ای به این اداره کل نشده است.

سید امین قاسمی روز سه شنبه در نشست هم اندیشی مدیرکل و کارشناسان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان با نمایندگان تشکل های مردم نهاد استان با محوریت پل بهداری خرم آباد اظهار داشت: پل بهداری خرم آباد که از سنگ و آجر ساخته شده، یکی از آثار به جا مانده از دوران قاجار بوده که مصالح به کار رفته و شکل معماری آن بیانگر تاریخی بودن این اثر است.

وی عنوان کرد: با توجه به مقررات و قوانین وضع شده و همچنین مکاتباتی که از طرف اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان با سایر دستگاه های اجرایی صورت گرفته، هر گونه عملیات ساخت و ساز، تسطیح و خاکبرداری چه در قالب پروژه های دولتی و چه بخش خصوصی، تنها با اخذا مجوز از این اداره کل امکان پذیر است.

وی ادامه داد:  در راستای حفظ و صیانت از آثار تاریخی که بخشی از آنها در حریم و محدوده شهرها واقع شده اند، کلیه نهاد های دولتی و غیر دولتی قبل از هر گونه عملیات اجرایی باید با ارائه طرح و برنامه به این اداره کل، ضمن انجام هماهنگی های لازم و نظارت کارشناسان این اداره کل پروژه های خود را عملیاتی نمایند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان عنوان کرد: در پروژه تخریب پل تاریخی بهداری که توسط شهرداری خرم آباد صورت گرفته، هیچ گونه مکاتبه یا استعلامی مبنی بر انجام عملیات بر روی پل مذکور با اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی که متولی حفظ و نگهداری آثار تاریخی استان می باشد انجام نگرفته که در نهایت منجر به وارد آمدن خساراتی به پل مذکور شد.

قاسمی افزود: با توجه به وضعیت بوجود آمده برای پل تاریخی بهداری خرم آباد و به منظور پیشگیری از تکرار این گونه اتفاقات، از تمامی دستگاه ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی می خواهیم که در بحث ساخت و ساز ها قبل از آغاز هر گونه عملیاتی این اداره کل را مطلع کنند.

 پل بهداری خرم آباد به شماره ۳۲۶۴۳ مورخه ۲۴ شهریورماه ۹۸ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

بیش از پنج هزار اثر تاریخی در لرستان وجود دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =