کمبود واکسن آنفلوآنزا در خراسان شمالی وجود ندارد

بجنورد- ایرنا- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی و بهداشتی خراسان شمالی اعلام کرد: هیچ کمبودی در زمینه تامین واکسن آنفلوآنزا در استان وجود ندارد و مردم می‌توانند این دارو را از داروخانه‌ها تهیه کنند.

دکتر افشین دلشاد، سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: واکسن آنفلوآنزا بدون نیاز به نسخه پزشک، در داروخانه ها عرضه می شود.

وی در خصوص توزیع واکسن آنفلوآنزا در میان کارکنان دانشگاه علوم پزشکی، گفت: آن دسته از کارکنان که با بیماران سر و کار دارند، به صورت رایگان، واکسن آنفلوآنزا دریافت می کنند و اکنون تمام افراد مشمول، این واکسن را دریافت کرده اند.

وی بدون ذکر میزان واکسن توزیع شده میان کارکنان، گفت: واکسن آنفلوآنزا در سال های گذشته، بیش از نیاز توزیع میان کارکنان، تامین می شد اما امسال تا حدی کمتر توزیع شده است اما تمام افراد در معرض خطر به صورت رایگان واکسن دریافت کرده اند.

وی اظهار داشت: مردم می توانند واکسن را از داروخانه ها دریافت کنند و البته اولویت با زنان باردار، مبتلایان به بیماری های قلبی و کلیوی و نیز افراد دچار نقص در سامانه ایمنی است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی و بهداشتی خراسان شمالی گفت: کودکان زیر ۶ سال و افراد بالای ۶۵ سال در اولویت بعدی تزریق واکسن آنفلوآنزا قرار دارند.

وی افزود: به افراد مبتلا به آنفلوآنزا، توصیه می شود بهداشت فردی را رعایت کرده و در منزل بمانند، دستمال کاغذی مصرفی را در محیط رها نکنند و لوازم شخصی خود را از دیگران جدا سازند و با توجه به اینکه داروی درمان این بیماری، آنتی بیوتیک نیست از خوددرمانی بپرهیزند.

دلشاد درباره علت شیوع بیماری آنفلوآنزا در سال جاری گفت: بعضا ویروس به لحاظ ژنتیکی دچار تغییر می شود و این تغییرات، سبب می شود تا برای سیستم ایمنی بدن، ناشناخته باشد، برای همین است که واکسن آن نیز هر ساله تغییر می کند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی خراسان شمالی اظهار داشت: اگر تغییرات ژنتیکی بیشتر باشد درصد شیوع بالاتر می رود و البته امسال در منطقه خاورمیانه و حتی در اروپا، این بیماری کمی زودتر آغاز شد و انتظار نداشتیم در این فصل سال شیوع داشته باشد.

آنفلوآنزا یک بیماری ویروسی و خودمحدودشونده است که همه ساله در فصول سرد به صورت فصلی شیوع پیدا می کند و می تواند برای افراد خاص از جمله سالمندان، بیماران نقص ایمنی، بیماران شیمی درمانی و بیماران قلبی، ریوی، کلیوی و کبدی خطر مرگ را درپی داشته باشد.

در چند روز اخیر ۳ نفر در استان خراسان شمالی بر اثر ابتلا به آنفلوآنزا جان باخته اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =