فرماندار مشهد: از افراد تحت پوشش بهزیستی در شعب اخذ رای استفاده ‌می‌شود

مشهد- ایرنا- فرماندار مشهد گفت: حدود ۳۵ هزار نفر نیروی انسانی برای شعب اخذ رای انتخابات مجلس در اسفند ماه نیاز است که سعی می‌شود در شعب اخذ رای از توان افراد تحت پوشش بهزیستی استفاده شود.

محمدرضا هاشمی شامگاه سه‌شنبه در مراسم بزرگداشت روز جهانی معلولین در مشهد افزود: اشتغال و مهارت‌آموزی از مهمترین موضوعات مربوط به معلولین است و اجرا شدن سهم سه درصدی جامعه معلولان در حوزه اشتغال باید به صورت جدی پیگیری‌ شود.
وی اضافه کرد: جامعه معلولان از نظر وجدان کاری، صادقانه و بسیار خوب عمل می‌کنند و در جلسه شورای اداری شهرستان مشهد از معلولان موفق در حوزه اشتغال، تحصیل و مهارت آموزی دعوت خواهیم‌کرد.

پیگیر دریافت سهمیه سوخت برای معلولان هستیم

مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی هم در این مراسم گفت: یکی از مطالبات اصلی معلولان دریافت سهمیه سوخت است که در ستاد کمیته سوخت استان قرار شد این درخواست به وزارت کشور ارسال شود و پیگیر موضوع برای دریافت سهمیه سوخت این افراد هستیم.

حمید رضا پوریوسف افزود: در کمیته سوخت استان همچنین مصوب شده‌است جایگاه‌های سوخت سی.ان.جی ویژه معلولان در سطح شهر در نظرگرفته‌ شود تا تمام معلولان جسمی - حرکتی با خودروی گازسوز بدون نوبت و توقف در صف بتوانند از این جایگاه‌ها استفاده‌کنند.
وی اضافه کرد: قانون جامع حمایت از معلولان در ۳۴ بند پارسال ابلاغ شد و امسال بودجه اجرای آن به مبلغ ۱۲ هزار میلیارد ریال به این قانون تعلق گرفت که به اندازه بودجه توانبخشی کشور است.
مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی گفت: ۱۲۵ هزار میلیارد ریال برای اجرای کامل این قانون لازم است که ۱۰ درصد آن امسال اختصاص یافته‌است.
پور یوسف افزود: به رغم مشکلات اقتصادی، دولت اقدامات خوبی در حمایت از معلولان انجام داده است مثلا در هفته‌های اخیر آئین نامه معافیت معلولان از پرداخت شهریه در دانشگاه های غیر دولتی را ابلاغ کرد که بر اساس آن هر معلول به میزان شهریه دانشگاه آزاد از پرداخت شهریه معاف است.
مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی با اشاره به وجود ۶۷ هزار نفر مستمری‌بگیر معلول در استان گفت: برای سه دهک پایین جامعه معلولان استان به تعداد ۱۵ هزار نفر علاوه بر یارانه دولتی، حق معیشت نیز واریز می‌شود.
معاون توانبخشی بهزیستی خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: تلاش برای ایجاد شرایط دسترسی به حق برابر برای همه در دنیا وجود دارد و هر سال شعارهای متعددی برای توجه دادن اذهان عمومی نسبت به افراد دارای معلولیت انتخاب می شود.

مسعود فیروزی افزود: طی سال‌های اخیر شعارها توسعه محور شده‌ است و امسال در کنار توسعه بحث مشارکت نیز مطرح شده‌ است.
وی ادامه داد: تا افراد دارای معلولیت خودشان کنار باشند و به میدان نیایند مشکلات همچنان پا بر جا خواهد ماند پس معلولان باید با روحیه مطالبه‌گرانه و پرسشگرانه  جوامع را وادار به فراهم‌کردن امکان مشارکتشان کنند.
معاون توانبخشی بهزیستی خراسان رضوی گفت: شعار امسال روز جهانی معلولین "ارتقای مشارکت افراد دارای معلولیت برای دستیابی به توسعه پایدار و فراگیر" است چرا که امروز بحث تلفیق اجتماعی مطرح است و تفاوت افراد دارای معلولیت فقط در معلولیتشان به عنوان تفاوت است و تفاوت دیگری بین آنها و دیگر افراد وجود ندارد.
فیروزی با بیان اینکه افراد کم توان و ناتوان ۱۵ درصد جامعه را تشکیل می‌دهند افزود: جمعیت معلولان در جهان حدود یک میلیارد نفر است و برای رسیدن به توسعه پایدار نمی‌توان این جمعیت را نادیده‌ گرفت و باید آنها را به رسمیت شناخت و از توانمندیشان استفاده‌ کرد.
وی ادامه داد: معلولیت، محدودیت است و اگر این محدودیت نادیده گرفته شود دلیلی برای برطرف کردن این محدودیت در جامعه دیده نمی شود.

۵۰۰ نامه به مسوولان برای تصویب آئین‌نامه‌های مربوط به قانون حمایت از معلولان نوشته شده است

مدیرعامل جامعه معلولین خراسان رضوی نیز گفت: مناسب‌سازی معابر و فضاهای شهری از مهمترین دغدغه‌های جامعه معلولان است.
محمد ایمانی‌راد افزود: جامعه معلولان استان خراسان رضوی پیامی برای امروز تهیه کرده که تصویب آئین‌نامه‌های مربوط به قانون حمایت از معلولان از مهمترین مفاد این پیام است و افزون بر ۵۰۰ نامه برای تحقق این مهم به مسوولان و سران نظام ارسال شده است اما همچنان بودجه لازم برای اجرایی شدن و تصویب آئین‌نامه‌های این قانون اختصاص نیافته‌ است و از برابری اجتماعی جامعه معلولان در جامعه ممانعت می‌شود و در تولیدات صدا و سیما نیز به جامعه معلولان کم‌توجهی می‌شود.
وی با اشاره به لزوم تامین اشتغال پایدار برای معلولان ادامه داد: معلولان به دلیل فشارهای اقتصادی با مشکلات بسیاری مواجه هستند  آیا وقت آن نرسیده که معلولان از قانونی که برای آنها مصوب شده بهره‌مند شوند و از توانمندی آنها در توسعه ایران بهره‌برداری شود؟

۱۱۴ هزار و ۷۱ معلول در استان ۶.۵ میلیون نفر جمعیتی خراسان رضوی زیر پوشش بهزیستی هستند.
۱۲ آذر ماه مصادف با سوم دسامبر هر سال روز جهانی معلولان نام‌گذاری شده‌است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =