رییس یوفا «جانسون» را به برافروختن آتش «نژادپرستی» متهم کرد

تهران- ایرنا- رییس اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس را به برافروختن آتش «نژادپرستی» متهم و تاکید کرد که یوفا به سختی در حال کار در مسیر مبارزه علیه این پدیده شوم در فوتبال است.

در هفته‌های اخیر چندین حادثه نژادپرستانه پر سروصدا رخ داد که از جمله آنها می‌توان به حملات نژادپرستانه علیه بازیکنان تیم ملی انگلیس در بلغارستان و همچنین شعارهای نژادپرستانه علیه «روملو لوکاکو» و «ماریو بالوتلی» در ایتالیا اشاره کرد؛ اتفاقاتی که وسعت این فاجعه را پررنگ کرد.

جانسون اکتبر سال جاری شعارهای نژادپرستانه علیه بازیکنان انگلیس را در دیدار مقابل بلغارستان در صوفیه و در چارچوب انتخابی یورو ۲۰۲۰، محکوم کرد و آن را «زننده» خواند و از یوفا خواست تا اقدامات سختگیرانه‌ای را اتخاذ کند.

اما نخست وزیر انگلیس که هم‌اکنون در رقابت انتخاباتی مبارزه می‌کند، در گذشته با اظهاراتی گوناگون در این زمینه جنجال‌برانگیز شده بود. او در یکی از اظهارنظرهای خود گفته بود که زنان مسلمانی که «برقع» می‌پوشند شبیه «صندوق پست» می‌شوند.

«الکساندر چفرین» در مصاحبه با روزنامه میرر گفت: وقتی سیاستمداری که زنان مسلمان برقع‌پوش را به صندوق پست تشبیه می‌کند و سپس به طور علنی رفتار نژادپرستانه و شما یعنی یوفا را محکوم می‌کند، آیا باید به او جواب داد؟ آیا معتقدید که او صادق است؟ بس کنید.

وی ادامه داد: وضعیت در اروپا بیشتر از سایر مناطق پرتنش است. وقتی که می‌بینید سیاستمداران برجسته، نخست وزیران و روسای جمهوری کشورها نژادپرست و جنسیت زده هستند، پی می‌برید که یک جای کار می‌لنگد.

یوفا به دلیل آنچه عدم اقدام مقتضی برای ریشه‌کن کردن نژادپرستی نامیده شده، به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است اما چفرین می‌گوید که این نهاد به طور کامل درگیر مبارزه با این پدیده است.

چفرین در این باره نیز تاکید کرد: بازیکنان را بابت حرف‌هایی که می‌زنند سرزنش نمی‌کنم. درک می‌کنم که بازیکنان خسته شده‌اند زیرا مجازات‌ها و حوداث بارها و بارها تکرار می‌شوند. البته که دوست دارید به یوفا بگویید «برو به جهنم»؛ می‌دانم اما آنقدرها خام نیستم که فکر کنم هر کاری را که از دستمان بر می‌آمده، انجام داده‌ایم و همه چیز تمام شده است؛ هرگز این‌طور نیست. تلاش می‌کنیم و حواسمان هست. ما فقط یک مشت کارمند در نیون (مقر یوفا) نیستیم که فقط غذاهای پرزرق و برق می‌خورند و فِراری سوار می‌شوند.

وی در پایان افزود: باید زوایا و اطلاعات زیادی در اختیار داشته باشید تا بتوانید به شکلی واضح‌تر تصمیم بگیرید که چه چیزی خوب است و چه چیزی بد. باید دقیق باشیم. بنابراین روی این موضوع کار می‌کنیم. مقررات و اساسنامه‌ها را در جلسه بعدی یوفا در ماه مارس تغییر داده و اصلاح خواهیم کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =