قانون اساسی مغفول واقع شده‌ است

بیرجند - ایرنا - رییس کل دادگستری خراسان جنوبی گفت: قانون اساسی نعمت بزرگی در جامعه ماست اما مغفول واقع شده و کمتر به آن توجه می‌شود.

حجت الاسلام ابراهیم حمیدی عصر سه‌شنبه در همایش «وظایف نمایندگان مجلس شورای اسلامی از منظر قانون» با اشاره به تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در ۱۲ آذر ۵۸ افزود: باید مردم را با اصول کارشناسی و مترقی قانون اساسی آشنا کنیم.

وی گفت: قانون اساسی ما مظلوم واقع شده‌ است و افراد جامعه اطلاعات خیلی محدودی از این قانون دارند.

رییس کل دادگستری خراسان جنوبی اظهار داشت: اولین نیاز یک کشور قانون اساسی است که قانون اساسی کشور ما با ۱۴ فصل و ۱۷۷ اصل یکی از مترقی‌ترین قوانین اساسی دنیا است.

وی گفت: متاسفانه مردم و جوانان اطلاع دقیقی از مفاد قانون اساسی ندارند که این موضوع مشکلاتی را به وجود می‌آورد و برخی جوانان به خاطر اینکه اطلاعی از مفاد قانون اساسی ندارند به راحتی گول دشمنان را می‌خورند.

حجت الاسلام حمیدی بیان کرد: آشنا کردن مردم با قانون اساسی راه مقابله با توطئه دشمنان و موج سواری آنان است و بسیج جامعه حقوقدانان در این زمینه رسالت و وظیفه دارد که مردم را با قانون اساسی کشورمان آشنا کند.

وی افزود: در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بن بست نداریم و بسیار پویا است که برای حل تمامی مشکلات کشور راهکار ارائه داده و اصل ۵۶ قانون اساسی به زیبایی مردم‌سالاری دینی را تشریح کرده که این اصل شاه بیت اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است.

رییس کل دادگستری خراسان جنوبی گفت: یکی از امتیازات قانون اساسی ما تفکیک قوا است در حالی که در بسیاری از کشورها قوه قضاییه زیرمجموعه دولت است ولی در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران این تفکیک قوا به درستی انجام شده‌است.

وی با اشاره به برگزاری انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در سال جاری ادامه داد: دشمن به این انتخابات دل بسته است و با فتنه‌گری می‌خواهد سطح مشارکت مردم را کاهش دهد.

حمیدی اظهار داشت: باید مراقب توطئه‌های دشمن باشیم و از همین الان زمینه یک انتخابات باشکوه، دشمن شکن و دوست شادکن را فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه باید مردم با انتخاب نامزد اصلح بیشترین مشارکت را در انتخابات داشته باشند اضافه کرد: در زمینه مشارکت بالا همیشه مردم ما اوراق زرینی را رقم زده‌اند اما آیا همیشه در زمینه کیفیت انتخابات هم گزینه اصلح را انتخاب کرده‌اند؟

رییس کل دادگستری خراسان جنوبی گفت: هنوز نتوانسته‌ایم مجلس طراز انقلاب اسلامی را شکل دهیم و جناح‌های سیاسی به دنبال اهداف خود هستند که مردم باید به دور از مسائل سیاسی و جناحی افراد اصلح را انتخاب کنند.

وی اظهار داشت: اصلح هر جناح برای کشور ما مفیدتر است از انتخاب جناحی و براساس قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی ۱۲ تکلیف برعهده دارند که اگر خارج از این وظایف قول بدهند بی‌جا و مسموم کننده است.

وی وضع قانون، شرح و تفسیر قانون، تصویب لوایح دولت، تحقیق و تفحص در امور کشور، تصویب عهدنامه‌های بین المللی و تصویب وام برای کشورهای خارجی را از مهمترین وظایف نمایندگان در قانون اساسی ذکر کرد.

حجت الاسلام حمیدی افزود: سازمان بسیج حقوقدانان بین همه اقشار از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چرا که فرهیخته‌ترین افراد در این سازمان وجود دارند.

وی بیان کرد: بسیج حقوقدانان باید ضروری‌ترین خدمات را به جامعه ارائه دهد و بسیاری از پرونده‌های ورودی به دادگاه‌ها ناشی از عدم آگاهی مردم به حقوق خودشان است.

رییس کل دادگستری خراسان جنوبی اظهار داشت: مردم با بدیهی‌ترین حقوق خود آشنا نیستند که در این راستا اعضای سازمان بسیج حقوقدانان می‌توانند اطلاعات حقوقی مردم را ارتقا ببخشند.

وی گفت: کمک گرفتن از ظرفیت بسیج حقوقدانان برای رسیدن به اهداف بلند قوه قضاییه ضروری است.

مسوول سازمان بسیج حقوقدانان خراسان جنوبی هم در این همایش گفت: این سازمان در سال جاری تاکنون برنامه‌های متعددی را اجرا کرده و هیات اندیشه ورز با حضور نخبگان و حقوقدانان استان تشکیل شده‌ است.

محمود سموئی بیان کرد: طرح «هر مسجد یک حقوقدان» در ۶۹ مسجد استان اجرا می‌شود و حقوقدانان با حضور در مساجد به آگاهی‌بخشی و پاسخ‌گویی به سوالات قضایی و حقوقی شهروندان می‌پردازند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =