۱۲ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۲۲
کد خبرنگار: 1565
کد خبر: 83579539
۰ نفر

برچسب‌ها

اتوبوس مطالبه گری کرمان در ایستگاه تنظیم بازار

کرمان - ایرنا - اتوبوس مطالبه گری کرمان که به همت بسیج رسانه این استان به راه افتاده امروز سه شنبه با حضور خبرنگاران و مسئولان ذی ربط در ایستگاه تنظیم بازار توقف کرد و مسئولان ضمن رصد قیمت ها در واحدهای صنفی به سئوالات خبرنگاران در این حوزه پاسخ دادند.

به گزارش ایرنا، اتوبوس مطالبه گری کرمان صبح امروز با حضور جمعی از خبرنگاران رسانه های کرمان و رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت، و مدیرکل اقتصادی استانداری کرمان و به قصد رصد قیمت اجناس در واحدهای صنفی به راه زد.

هر چند طبق قول مسئولان بسیج رسانه و اعلام این نهاد قرار بود سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری، مدیرکل تعزیرات حکومتی، فرماندار، رییس اتاق اصناف و مدیرکل صنعت، معدن و تجارت در این سفر کوتاه شهری خبرنگاران را همراهی کنند و البته به سئوالات و ابهام های آنان پاسخ دهند اما فقط مهدی حسینی نژاد رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان همراه خبرنگاران شد.

بازرسی از چند واحد صنفی در سطح شهر کرمان و اعمال قانون این واحدها به دلیل افزایش قیمت کالاها و همچنین نداشتن فاکتور و  برچسپ قیمت از جمله مواردی بود احساس اطمینان را به خبرنگاران به عنوان نمایندگان و چشم بینای مردم القا کرد.

هر چند بازرسی های دوره ای بازرسان نهادهای مختلف از واحدهای صنفی در شهر کرمان امری بدیهی و برنامه محور است اما اکنون و بعد از افزایش قیمت سوخت رصد قیمت کالا و خدمات در بازار به شدت زیر ذره بین مسئولان قرار گرفته است.

کالا در کرمان ۱۰ تا ۲۵ درصد افزایش قیمت دارد

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان در جمع خبرنگاران اتبوس مطالبه گری و در حین بازدید از واحدهای صنفی با بیان اینکه ۸۰ هزار واحد صنفی در استان کرمان وجود دارد گفت: برخی افراد سودجو که تعداد زیادی ندارند در صدد سوء استفاده از شرایط اقتصادی حاکم بر بازار هستند و ۱۰ تا ۲۵ درصد در قیمت برخی کالاها در بازار افزایش داشته ایم.

مهدی حسینی نژاد افزود: طرح تشدید بازار بر اساس مصوبه تنظیم و پیشنهاد وزارت صمت مبنی بر پایش بهتر بازار، بلافاصله پس از اصلاح قیمت بنزین همزمان با سراسر کشور در استان کرمان نیز آغاز شد و برای این امر سایر دستگاه ها نیز به کمک این سازمان آمدند.

وی ادامه داد: در نشست سابق ستاد تنظیم بازار کرمان مقرر شد، ظرف یک هفته ۳۰ پایش در این استان کرمان انجام و نتیجه این پایش ها در جلسه آینده ستاد تنظیم بازار ارائه شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: طی ۲ هفته گذشته بیش از ۶ هزار واحد صنفی در شمال استان کرمان مورد بررسی قرار گرفت و۲۰۰ پرونده تخلف تشکیل و به تعزیرات حکومتی ارجاع شد.

وی با بیان اینکه افزایش نرخ سوخت روی قیمت برخی کالا و خدمات تاثیر مستقیم دارد تصریح کرد: باید با برنامه ریزی مناسب این افزایش قیمت را با پرداخت یارانه یا افزایش قیمت کارشناسی شده مدیریت کرد.

حسینی نژاد با اشاره به شرایط دشوار اقتصادی و اینکه ما در جنگ اقتصادی قرار داریم گفت: فعلا به دلیل این مشکلات مجوز افزایش قیمت داده نشده و در صورت اتخاذ تصمیم در این زمینه اطلاع رسانی خواهد شد.

قوانین موجود به دلیل بازدارنده نبودن نیاز به بازنگری دارند

وی افزود: استان کرمان به سمت صنعتی شدن پیش می رود و برای تکمیل زنجیره های فولادی در استان زیرساخت های ایجاد شده و در این راستا نیز سالانه یک میلیون و ۲۰۰ تن میلگرد در استان کرمان تولید می شود لذا قیمت آهن آلات در کرمان مدیریت شده و افزایش قیمت در این زمینه ندریم و افزایش قیمت فولاد در این استان نسبت به سایر استان های کشور بسیار کمتر است.

وی با تاکید بر اینکه قوانین موجود در زمینه مبارزه با گران فروشی و تخلفات صنفی نیاز به بازنگری دارد و بازدارنده نیستند تصریح کرد: جریمه نبود اتیکت قیمت بر روی اجناس  ۹۰ تا ۱۰۰ هزار تومان است که اصلا کافی نیست.

مدیرکل امور اقتصادی استانداری کرمان نیز گفت: مصوبات تنظیم بازار در صورتی اجرایی می شود که همه کشور مصوبه یکسان داشته باشند و همه استان ها آن را اجرایی کنند.

رضا سنجری در بازدید از یک نانوایی متخلف افزود: سقف قیمت نان یارانه ای در کشور مشخص شده و نظارت ها بر قیمت نان در کرمان باید تشدید یابد.

سنجری با تاکید بر اینکه برخورد قهری با بازار تبعات دارد تصریح کرد: اکنون در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم و برای پیروزی در این شرایط و برون رفت از مشکلات باید مردم و مسئولان دست به دست هم بدهند.

وی ادامه داد: برخی به پیش بینی اینکه ممکن است کمبود سرمایه در گردش اتفاق بیفتد کالاهای مختلف را عرضه نمی کنند با این افراد به صورت جدی و قاطع برخورد می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =