۱۱۰ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال به عشایر کهگیلویه و بویراحمد پرداخت شد

یاسوج- ایرنا- مدیرکل تعان، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۱۱۰ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال به جوانان جویای کار ساکن در مناطق عشایری و خانوارهای کم درآمد در این استان پرداخت شده است.

به گزارش ایرنا، پروانه نیک مرام روز سه شنبه در نشست شورای عشایر کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج اظهار داشت: از بهمن ماه ۹۶ تاکنون بر اساس آخرین آمار با پرداخت ۱۱۰ میلیارد ریال به طرح های اشتغال زایی عشایری در مناطق عشایری استان، زمینه اشتغال ۱۴۳ نفر فراهم شده است.

وی افزود: این تسهیلات به ۱۴۹ طرح اشتغالزایی در حوزه عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد پرداخت شده است.

نیک مرام با اشاره به طرح یارانه دستمزد، تصریح کرد: این طرح یکی از سیاست‌های دولت در حوزه اشتغال است که با اجرایی شدن آن زمینه اشتغال چهار هزار و ۸۰۰ نفر در این استان ایجاد خواهد شد.

مدیرکل تعان، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: طرح یارانه دستمزد ظرفیت مطلوبی است که عشایر نیز می توانند از این مهم بهره ببرند.

وی عنوان کرد: ایجاد اشتغال پایدار در مناطق کم برخوردار را از مهمترین اهداف اجرای این طرح است و کهگیلویه و بویراحمد به عنوان پایلوت اجرای این طرح انتخاب شده و مبلغ ۱۲۸ میلیارد ریال اعتبار به استان ابلاغ شده است.

کارفرمایان با جذب افراد دارای مدرک دیپلم و بالاتر از آن (بین ۲۰ تا ۳۵ سال) از طرح پرداخت یارانه دستمزد بهره مند می شوند که براساس آن ۴۰ درصد از حداقل دستمزد استخدام شده به مدت ۱۲ ماه توسط اداره تعاون پرداخت خواهد شد.

سالیانه هفت هزار و ۵۰۰ تن گوشت قرمز توسط عشایر کهگیلویه و بویراحمد تولید می شود.

عشایر کهگیلویه و بویراحمد بیش از یک‌ میلیون رأس دام سبک و سنگین نگهداری می کنند.

عشایر این استان ۳۵ درصد صنایع‌دستی شامل ۱۰ هزار مترمربع انواع گبه، جاجیم، قالی، گلیم و فرش این استان را تولید می‌کند.

۱۲ درصد از جمعیت استان کهگیلویه و بویراحمد در قالب ۱۱ هزار خانوار با جمعیتی معادل ۷۰ هزار نفر عشایر هستند.

هشت ایل بومی و سه ایل غیربومی با ۱۳ زیست‌بوم در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =