۱۹۳ هزار موقوفه درسازمان اوقاف و امور خیریه به ثبت رسیده است

بوشهر-ایرنا- رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: تاکنون ۱۹۳ هزار موقوفه در این سازمان به ثبت رسیده است.

حجت‌الاسلام سیدمهدی خاموشی روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران در بوشهر افزود: موقوفات غیرمتصرفی دارای تولیت خاص و موقوفات متصرفی در اختیار سازمان اوقاف و امور خیریه است.

وی بیان کرد: مردم ایران توجه ویژه‌ای به فرهنگ وقف دارند به طوری که امسال بیش از سه هزار وقف در عرصه‌های گوناگون از جمله وقف‌های امور خیریه، بیمارستان، مدارس، مراکز درمانی، حوادث طبیعی، علم و فناوری و مشارکتی انجام شده است.
خاموشی ادامه داد: تک برگی شدن اسناد بقاع متبرکه در دستور کار قرار گرفته چراکه این مهم سبب جلوگیری از مخدوش شدن  اسناد بقاع متبرکه در طول تاریخ می‌شود.

وی گفت: بقاع متبرکه  یک کانون فرهنگی دینی هستند و ۵۰۰ بقعه زائران و مراجعه کنندگان زیادی نسبت به دیگر بقاع دارد و مابقی بقاع متبرکه دارای  برنامه فرهنگی محدودتری است.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: برای آبادانی این بقاع هیات امنای منطقه‌ای و بومی پیشنهاداتی ارائه و از این طریق منابع اعتباری لازم برای بازسازی آن‌ها تصویب می‌شود.

وی یادآورشد: بتازگی برنامه پرشتابی برای بهینه سازی فضای کالبدی بقاع آغاز و همچنین برای مقابله با آسیب‌ها و کمک به رفع فقر منطقه‌ای کانون‌هایی به نام افق در برخی از بقاع شکل گرفته است.

خاموشی افزود: امسال طرح افق در بیشتر بقاع متبرکه براساس نیاز مناطق  کشور اجرایی می‌شود.

وی گفت: در اغتشاشات اخیر خسارت و صدمه‌ای به بقاع متبرک وارد نشده است.

خاموشی گفت: برای اینکه تحریم‌های اعمال شده برای  دشمنان یک ثمره و بازخوردی داشته باشد آنان به مزیت‌های نسبی ایران توجه دارند و در این راستا اهداف خود را با این آشوب‌ها، فتنه‌ها و اغتشاشات دنبال می‌کنند.

وی تصریح کرد: مردم آگاه ایران از آن عده‌ای که درصد اغتشاش بودند صف خود را جدا کردند.

خاموشی ادامه داد: مردم ما  در حوزه اقتصادی مطالباتی دارند که باید مسئولان توجه ویژه‌ای به این مهم داشته باشند.

خاموشی افزود: مردم در این مسیر به فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی بخوبی توجه و اعمال آشوبگران را محکوم کردند.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: در این راستا مجلس شورای اسلامی و مدیریت اجرایی به این خواست و مطالبه  اقتصادی مردم بیشتر رسیدگی کنند.

خاموشی عنوان کرد: تنها راه حل مشکلات اقتصادی کشور توجه به اقتصاد درون‌زا است تا علاوه بر  افزایش تولید زمینه اصلاح درآمدها نیز محقق شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =