۱۰۷ هزار نفر عضو کتابخانه های عمومی یزد هستند

یزد- ایرنا- مدیرکل کتابخانه‌های عمومی یزد با اشاره به عضویت ۱۰۷ هزار نفر در کتابخانه‌های عمومی که بیشتر نوجوانان و جوانان هستند گفت: این استان هم‌اکنون ۱۱۲ باب کتابخانه فعال دارد.

« رقیه دوست‌فاطمی‌ها » عصر سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با تاکید بر توجه بیشتر خانواده ها و نهادهای فرهنگی در ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی افزود: از این تعداد ۹۹ باب وابسته به نهاد کتابخانه‌های عمومی، ۱۲ باب مشارکتی و یک باب کتابخانه مستقل است که در مجموع ۸۳ مورد کتابخانه شهری و ۲۹ باب کتابخانه روستایی در استان فعالیت دارد.

وی تعداد نسخه های موجود کتاب در مخزن این فضاهای فرهنگی را بیش از ۲ میلیون نسخه ذکر کرد. 

وی با اشاره به آیین تجلیل از کتابداران و کتابخوانان برتر استان و قدردانی از تلاش‌های فعالان حوزه کتابخوانی در یزد گفت: در مراسمی از کتابداران برتر استان، مسئولان برتر کتابخانه، کتابخانه‌های شهری، روستایی و مستقل برتر، خدمتگزار برتر استان، پیشکسوت برتر استان، فرمانداران برتر شهرستان‌ها در حوزه کتاب و کتابخوانی، کتابخوانان برتر استان در گروه‌های سنی مختلف، برترین‌های استانی جشنواره خاطره‌نویسی کتابداران کشور و همچنین داوران استانی جشنواره « هدهد سفید»  تجلیل شد.

دوست‌فاطمی‌ها از برگزاری این مراسم روز پنجشنبه ، ۱۴ آذرماه در کتابخانه عمومی دکتر جوادی یزد خبر داد و اظهار داشت: در مجموع ۲۹ کتابدار، کتابخوان و فعال عرصه کتاب و کتابخوانی استان با حضور مسئولان تجلیل می شوند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان با اشاره به برگزاری موفق آیین ملی بزرگداشت روز «کتاب، کتابخوانی و کتابدار» در یزد بیان داشت: با توجه به اینکه یزد، پایتخت کتاب ایران در سال ۹۸ است، میزبانی این آیین ملی در سال جاری به یزد سپرده شد که با تلاش همکاران استان و حمایت ویژه دبیرکل و مسئولان ارشد نهاد کتابخانه‌های عمومی و همدلی دستگاه‌های مختلف استان، این مراسم به نحو شایسته‌ای در آبان ماه امسال در یزد برگزار شد.

دوست فاطمی‌ها تصریح کرد: به دلیل برگزاری این آیین باشکوه ملی در استان، مراسم تجلیل از کتابداران و فعالان برتر کتابخوانی یزد با اندکی تأخیر و در ۱۴ آذرماه برگزار می‌شود.

در حال حاضر استان یزد یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد که بر اساس تازه ترین آمارها ۸۷ درصد در ۲۱ شهر و بقیه در روستاها زندگی می کنند. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =