۱۲ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۲۱
کد خبرنگار: 2365
کد خبر: 83579474
۰ نفر

برچسب‌ها

۳۹ هزار کیلوگرم زعفران از کشاورزان خریداری شد 

تهران - ایرنا- مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران از خرید حدود ۳۹ هزار کیلوگرم زعفران (طلای سرخ) به منظور حمایت از کشاورزان کشور خبر داد. 

به گزارش روز سه‌شنبه سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، «حسین شیرزاد» ضمن تشریح جزئیات خرید حمایتی زعفران، افزود: در مرحله اول بیش از ۱۲ میلیارد تومان به حساب زعفران کاران واریز شده است.

وی اظهار داشت: به منظور اجرای سیاست‌های حمایتی دولت، در اجرای ابلاغیه وزارت جهاد کشاورزی به این سازمان جهت حمایت از کشاورزان تولیدکننده زعفران و به منظور پایداری تولید و تحقق ارز آوری مورد انتظار از این محصول مبادرت به خرید زعفران با قیمت های حمایتی تعیین شده از سوی وزارت متبوع کرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: این سازمان به منظور مداخله هدفمند در بازار زعفران اثرگذاری حداکثری و خرید حداقلی، اقدام به تهیه و تدوین دستورالعمل اجرائی -  فنی و ابلاغ آنی به استان‌های خراسان رضوی، جنوبی و شمالی کرده است.

وی ادامه داد: همچنین تشکیل کارگروه خرید زعفران در استانها به ریاست رییس سازمان جهاد کشاورزی استان‌ها و سایر دستگاه‌های متولی و مرتبط با تنظیم بازار محصولات کشاورزی و مراکز خرید تعیین شده است. 

شیرزاد با بیان اینکه در مجموع ۲۳ مرکز خرید در استان‌های زعفران خیز کشور فعال است، گفت: از این تعداد ۱۸ مراکز خرید مربوط به  خراسان رضوی، سه مرکز خرید برای خراسان جنوبی و دو مرکز خرید مربوط به  خراسان شمالی می‌شود. 

وی با اشاره به اطلاع‌رسانی قیمت‌های حمایتی به کشاورزان از طریق رسانه‌ها، اضافه کرد: تعیین ۱۸ آموزشگاه اکرودیته و مادر به عنوان آزمایشگاه‌های ذیصلاح جهت آنالیز فیزیک و شیمیایی زعفران تحویلی از دیگر اقدامات شاخص سازمان مرکزی تعاون روستایی در این حوزه بوده است. 

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی گفت: ۶۸ کیلوگرم زعفران در استان خراسان جنوبی و بیش از ۵۵ کیلوگرم خرید در استان خراسان شمالی و در خراسان رضوی بیش از ۳۸ هزار کیلوگرم انجام شده است. 

به گفته وی قیمت خرید هرکیلوگرم از انواع زعفران از کشاورزان بابت زعفران نگین ۱۰ هزار و ۵۰۰ ریال، زعفران مشابه نگین ۹۵ هزار ریال، زعفران پوشال مرغوب ۹۰ هزار ریال و زعفران پوشال معمولی ۸۲ هزار ریال است.

شیرزاد ادامه داد: این طرح دارای اهداف ملی و بین المللی است که در دو چشم انداز کوتاه و بلند مدت طراحی شده است و کشف بازارهای صادراتی برای محصول زعفران ضرورت اجتناب‌ناپذیر است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =