استیضاح ترامپ امکان اتخاذ تصمیمات بزرگ را از او سلب می‌کند

تهران - ایرنا - استاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: استیضاح باعث بروز اختلاف بین دو حزب اصلی در امریکا شده و امکان اتخاذ تصمیمات بزرگ در مسائل راهبردی و کلان را سلب می‌کند.

«علیرضا کوهکن» عصر روز سه‌شنبه در نشست «استیضاح ترامپ و چالش حکمرانی انتخاباتی در ایالات متحده» که در پژوهشکده تحقیقات راهبردی برگزار شد، افزود: درباره استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان ابتدا تحقیقات اولیه مطرح شد، رییس مجلس به این جمع‌بندی رسید که می‌توان استیضاح را کلید زد.
 وی با بیان اینکه استیضاح در آمریکا با نظر عامه ما متفاوت است، گفت: در قانون اساسی آمریکا اگر رییس‌ جمهوری سه تخلف مصرح در قانون انجام داده باشد، توسط سنا محاکمه می‌شود.
  این کارشناس مسئل بین الملل ادامه داد: پس از ارسال پرونده از مجلس نمایندگان به مجلس سنا و طی کردن کارهای تشریفاتی، جلسه سنا با حضور رییس دیوان عالی برگزار می‌شود که برای برکناری نیاز به دو، سوم آرا است. تنها رای هم برکناری نیست بلکه می‌توان احکام دیگری هم داد.
استاد دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه دموکرات‌ها امیدی به برکناری ترامپ بر اساس استیضاح ندارند، اظهار داشت: ترامپ در چند ماه گذشته با افول محبوبیت روبرو شده است و دموکرات‌ها امیدوارند این استیضاح هم در افول محبوبیت موثر باشد.
 وی خاطرنشان کرد: از طرفی رای منفی جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان به استیضاح، منسجم‌ترین رای جمهوریخواهان به سود ترامپ بود. با این حال، استیضاح شکاف حزبی در جامعه را شدت می‌دهد که این امر می تواند در انتخابات نمود داشته باشد.
کوهکن با بیان اینکه استیضاح امکان اتخاذ تصمیمات بزرگ در مسائل راهبردی و کلان را از آمریکا سلب کند، تصریح کرد: دلیل این مساله اختلاف دو حزب اصلی در آمریکا و عدم اجماع در مسائل کلیدی است.
این استاد دانشگاه اضافه کرد: استیضاح ترامپ موجب می‌شود وی حمایت نخبگان را برای اتخاذ تصمیمات کلیدی را از دست بدهد. با این حال ترامپ تضعیف شده از نظر من، به سود ایران است.
وی ادامه داد: اتفاق مهمی که به خاطر سال انتخابات همیشه رخ می‌دهد، آن است که موضوعات مختلف به سوژه مسائل داخلی تبدیل می‌شوند. آمریکایی‌ها اگر دو هفته گذشته درگیر استیضاح نبودند، تردید نکنید در تحولات اخیر ایران فعالتر می‌شدند. به همین خاطر، ترامپ درگیر استیضاح ایران را از صدر اخبار پایین می‌کشد و این برای ما مثبت است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha