فواد ایزدی: سیاست شکست خورده ترامپ را زنده نکنیم

تهران - ایرنا - کارشناس مسائل آمریکا با بیان اینکه آمریکا آماده مذاکره نیست،‌ گفت: هدف آمریکا از فشار گرفتن امتیاز بدون دادن امتیاز یا حتی فروپاشی است. بنابراین اگر از مذاکره سخن بگوییم سیاست شکست خورده ترامپ مجددا زنده می‌شود.

«فواد ایزدی» عصر امروز سه‌شنبه در نشست «استیضاح ترامپ و چالش حکمرانی انتخاباتی در ایالات متحده» در پژوهشکده تحقیقات راهبردی افزود: احتمال رای آوردن استیضاح در سنا نزدیک به صفر است ولی دلیل پیگیری استیضاح توسط دموکرات‌ها پیدا کردن موارد دیگر ذیل پرونده اوکراین بود. کما اینکه در ذیل استیضاح کلینتون ابتدا پرونده معاملات ملکی بود ولی بعد به خانم مونیکا لوینسکی رسیدند.
وی ادامه داد: اینکه چقدر پرونده استیضاح جدی رخ دهد، مشخص نیست ولی اگر رخ دهد، قابل درک است که تعدادی سناتور جمهوریخواه پای ترامپ نایستند و شرایط مانند نیکسون برای ترامپ تکرار شود.
استاد مطالعات آمریکا دانشگاه تهران با بیان اینکه ایالات متحده به خاطر قدرت نظامی، قدرت اقتصادی، قدرت نرم و نهادهای حکومتی‌اش به ابرقدرت تبدیل شده است، اظهار داشت: ترامپ نهاد ریاست جمهوری در آمریکا را به شدت ضایع کرده است. اگر کسی پیگیر افول آمریکا باشد، یک دلیل آن ریاست جمهوری فردی مانند ترامپ است پس هم نهاد ریاست جمهوری و هم نهاد کنگره در آمریکا ضربه خورده است.
ایزدی با بیان اینکه کسانی که از ترامپ حمایت می‌کنند شرایط خوبی ندارند،  تصریح کرد: اتفاقی که در دولت رخ داده، این است که ترامپ معتقد به ساختارهای سنتی سیاست خارجی نیست. او از ساختار سنتی وزارت امور خارجه و مراکز اطلاعاتی استفاده نمی‌کند و از ارادتش هم به مراکز نظامی کاسته شده و ساختار را برهم ریخته است.
وی افزود: سبک سیاست خارجی در دولت ترامپ هم به این شکل است که یکسری کشورها مورد توجه اوست و به یکسری کشورها بی‌توجه است. او برای کشورهای مورد علاقه‌اش، نمایندگان ویژه‌ای تعیین می‌کند. به طور مثال، رودی جولیانی، ریک پری و ساندلند مشاوران اصلی ترامپ در امور اوکراین بودند.
این کارشناس مسائل آمریکا خاطرنشان کرد: پرونده استیضاح در کمیسیون قضایی در حال پیگیری است. احتمال دارد بایدن و پسرش در مجلس سنا حضور یابند. بایدن در دولت اوباما مسئول پرونده اوکراین بود. به هرحال مسائلی در مورد پسر بایدن هم مطرح است.
ایزدی درباره غنی‌سازی ۲۰ درصد از سوی ایران در گام پنجم ابراز داشت: در ایران در عرصه سیاست خارجی تناقضاتی داریم و تا زمانی که چنین تناقضاتی در کشور وجود دارد، طرف مقابل طرف ایرانی را به حساب نمی‌آورد. اصطلاح مذاکره هم فعلا خوب نیست استفاده کنیم چراکه وقتی بحث مذاکره مطرح شود، برخی مقامات آمریکایی فکر می‌کنند فشارها جواب داده است بنابراین درصدد افزایش فشار برای نتیجه گرفتن می‌شوند.
وی با بیان اینکه هدف آمریکا از فشارها مذاکره نیست، عنوان کرد: هدف آمریکا از فشار گرفتن امتیاز بدون دادن امتیاز یا حتی فروپاشی است. بنابراین اگر از مذاکره سخن بگوییم سیاست شکست خورده ترامپ مجددا زنده می‌شود. به نظرم به جای استفاده از اصطلاح مذاکره، تعامل و حل اختلاف با آمریکا از مدیریت اختلافات استفاده کنیم.
ایزدی با بیان این که ایران باید مشکلات و روابط با آمریکا را مدیریت کند، گفت:  لازم است ابتدا مسئولان کشور هم صدا شده و طراحی‌های مورد نیاز کشور ایجاد شود. متاسفانه این طراحی‌ها ایجاد نشده است در حالی که همان زمان که گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا تشکیل شد، باید ما هم گروه اقدام آمریکا را ایجاد می‌کردیم.
ایزدی در بخش دوم سخنان خود، در واکنش به سخنان هادیان درباره مذاکره با آمریکا یادآور شد: اگر مذاکره کنیم ولی وضع ما بهتر نشود، این مذاکره، مذاکره خوبی نیست. ما چند سال قبل مذاکره کردیم و امتیازهای خوبی دادیم ولی الان در شرایطی هستیم که وضع ما بدتر از شرایط پیشامذاکره قبلی است. فروش نفت ایران کمتر از مذاکرات برجام است. تعداد تحریم‌ها بیشتر شده است. بنابر این زمانی باید مذاکره کنیم که اگر قرار است امتیازی بدهیم، امتیاز هم می‌گیریم.  
وی با تاکید بر اینکه آمریکایی‌ها آماده دادن امتیاز نیستند، بیان کرد: سیاست فشار حداکثری برای مذاکره نیست بلکه برای فروپاشی و تسلیم ایران است پس باید از موضع قدرت مذاکره کنیم. وضعیت فعلی آمریکا گرفتن امتیاز از ایران بدون دادن امتیاز است. اطرافیان ترامپ، پمپئو و بولتون هستند که دنبال مذاکره نیستند. فراموش نکنیم ایران طرح فرانسه را قبول کرد ولی این آمریکایی‌ها بودند که آن را رد کردند.  
این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی با بیان اینکه شروط آمریکایی‌ها قابلیت اجرایی ندارد، گفت: ظریف چند بار به آمریکا پیشنهاد داد که درباره زندانی‌ها با یکدیگر کار کنیم ولی آنها حتی در این باره مذاکره و همکاری هم نکردند. بنابراین آنها آماده مذاکره نیستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =