قدیمی‌ترین نسخه روزنامه وقایع اتفاقیه در حرم مطهر رضوی رونمایی شد

مشهد- ایرنا- قدیمی‌ترین نسخه‌ روزنامه وقایع اتفاقیه روز سه‌شنبه در جریان برگزاری سی و ششمین برنامه "سه‌شنبه‌های فرهنگی" آستان قدس رضوی رونمایی شد.

رییس بخش تالارهای مطبوعات سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در این مراسم که در محل موزه قرآن و نفایس حرم مطهر امام رضا(ع) برگزار شد گفت: روزنامه وقایع اتفاقیه نخستین روزنامه رسمی کشور، دومین روزنامه فارسی و سومین روزنامه ایرانی است که برای نخستین بار در روز جمعه، پنجم ربیع‌الثانی برابر با ۱۸ بهمن ۱۲۲۹ شمسی و ۷هفت فوریه ۱۸۵۱ میلادی با عنوان "روزنامه اخبار دارالخلافه طهران"، به همت "میرزا تقی خان فراهانی" و مدیریت "میرزا جبار تذکره‌چی" در تهران منتشر شد.

علی سلیمانی افزود: انتشار روزنامه وقایع اتفاقیه ابزاری در راستای اهداف امیرکبیر برای انجام تغییراتی بنیادین در ایران به منظور گام برداشتن در مسیر پیشرفت کشور بود.

وی ادامه داد: تعداد صفحه‎های این روزنامه چهار تا ۱۲ صفحه بود که به صورت نامرتب در فواصل زمانی منتشر می‌شد و اخبار داخلی شامل خبرهای مربوط به پایتخت، دربار و سفرهای ناصرالدین‌ شاه، عزل و نصب‌ها و اعطای مقام‌ها، نشان‌ها و امتیازات را پوشش می داد که از این نظر برای محققان تاریخ، منبعی بسیار ارزشمند است.

رییس بخش تالارهای مطبوعات سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: بخشی از درونمایه این روزنامه را "اخبار دارالخلافه" شامل می‌شده و در برخی شماره‌های آن نیز اعلان‌های رسمی دولتی با عنوان اشتهارنامه در ورقه‌ای جداگانه چاپ و همراه روزنامه، توزیع می‌شده است همچنین اخبار و رویدادهای شهرستان‌های ایران که در برخی از شماره‌های این روزنامه با عنوان "اخبار ولایات" منتشر می شده بخش دیگری از درونمایه این مطبوعه است.

سلیمانی با اشاره به بخش اخبار خارجی روزنامه وقایع اتفاقیه افزود: این بخش حاوی اخبار مربوط به دگرگونی‌های سیاسی و اقتصادی کشورهای اروپایی و مقالات برگرفته از روزنامه‌های این کشورها با ترجمه روان فارسی بوده است.

وی ادامه داد: روزنامه وقایع اتفاقیه از شماره ۴۷۴ به بعد به نام "روزنامه دولت علّیه ایران" تغییر نام داده و به ‎شکل روزنامه ای مصور چاپ و متشر شد.

رییس بخش تالارهای مطبوعات سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: سی و هفت شماره نخست این روزنامه، ‎خطی است که به قلم میرزا عبدالله خلج نوشته شده و این نسخه‌ها تنها در آرشیو مطبوعات آستان قدس رضوی وجود دارد که از این حیث منحصر به فرد است.

مدیر مطبوعات سازمان کتابخانه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی نیز در این نشست گفت: از سال ۱۳۳۴ بیش از ۳۳ هزار عنوان نشریه در آرشیو مطبوعات کتابخانه آستان قدس رضوی نگهداری می‌شده است.

ابراهیم حافظی افزود: آرشیو مطبوعات آستان قدس رضوی قدیمی‌ترین نسخه از روزنامه وقایع اتفاقیه را در اختیار دارد که در سال ۱۳۳۴ قمری وقف آستان قدس رضوی شده است.

وی اضافه کرد: حدود دو میلیون نسخه در حوزه نشریات به ویژه نشریات چاپی در این آرشیو گردآوری شده است که در فضایی به وسعت هزار مترمربع نگهداری می‌شود که از این تعداد ،۱۰ میلیون صفحه نشریه دیجیتال سازی شده که محققان برای دستیابی به آنها دیگر نیازی به مراجعه به کتابخانه ندارند.


 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =