صدور ۱۳۰ مجوز مشاغل خانگی برای هنرمندان صنایع دستی قزوین

قزوین - ایرنا - ۱۳۰ مجوز مشاغل خانگی برای متقاضیان فعالیت در حوزه صنایع دستی استان قزوین از ابتدای سال جاری تاکنون صادر شده است.

سید میثم حصاری معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین روز سه شنبه با اعلام این خبر گفت: در راستای حمایت از تولید کالای ایرانی در سال رونق تولید و به منظور ترغیب وتشویق فعالان عرصه صنایع دستی برای مشارکت موثر و فعال در برنامه‌های مختلف این حوزه از ابتدای سال جاری تا کنون  ۱۳۰ مجوز مشاغل خانگی مستقل برای فعالان حوزه صنایع دستی استان قزوین صادر شده است

حصاری اظهار داشت : طی همین مدت ۲۳ فقره مجوز پشتیبان با اشتغالزایی ۱۳۳ نفر در حوزه صنایع دستی صادر و تعداد ۱۰۵ طرح نیز برای دریافت تسهیلات کم بهره به بانک رفاه معرفی شده‌اند که از این تعداد حدود ۲ میلیارد ریل  در بخش مستقل و پنج میلیارد ریال در بخش پشتیبان جذب شده است.

وی افزود: تسهیلات مشاغل خانگی با هدف تامین مالی تولیدکنندگان صنایع دستی حقیقی و حقوقی فعال، حمایت از مشاغل خانگی و تولید و رونق صنایع دستی در چهارچوب ضوابط تعیین شده به کارگاه‌های خانگی صنایع دستی مستقر در شهر و روستاها پرداخت می شود.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی قزوین افزود: همه متقاضیان مشاغل خانگی باید از طریق سامانه مشاغل خانگی نسبت به تکمیل فرم پرسشنامه متناسب با شرایط خود اقدام نمایند که با توجه به انتخاب رشته فعالیت و تکمیل فرایند ثبت نام (الکترونیکی ) برای متقاضیان کد رهگیری صادر می شود و اطلاعات متقاضیان در کارتابل دستگاه های ذیربط با توجه به نوع فعالیت قابل مشاهده است.

وی افزود: پس از بررسی پرونده توسط دستگاه اجرایی برای متقاضیان از طریق سسیتم پیام ارسال می شود و متقاضی می‌تواند نسبت به پیگیری پرونده اقدام نماید که در این روند احراز فعالیت و بازدید کارگاه توسط کارگروه اشتغال الزامی است.

حصاری یادآور شد : فهرست رشته‌های مصوب مشاغل خانگی و صنایع دستی در قالب فایل پی دی اف در سایت مشاغل خانگی و پورتال میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان قزوین قابل دریافت است.

استان قزوین ۶ هزار تولیدکننده صنایع دستی دارد.