رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد: غلبه بر ایدز نیازمند آموزش است

شهرکرد- ایرنا- رئیس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی چهارمحال و بختیاری گفت: پیشگیری از شیوع ویروس HIV و غلبه بر آن نیازمند اطلاع‌رسانی، آموزش و آگاهی به اقشار مختلف جامعه است.

مجید شیرانی روز سه‌شنبه در همایش هفته اطلاع‌رسانی ایدز افزود: اگر جامعه نسبت به راه‌های انتقال ویروس HIV و شناسایی به موقع و اتصال به زنجیره درمان مطلع شوند بی‌شک می‌توان این بیماری را به خوبی مدیریت و امید به زندگی را در مبتلایان افزایش داد.

وی ادامه داد: با پیشرفت علم و تکنولوژی باید گفت که می‌توان در آینده‌ای نزدیک در روش‌های درمانی به مرحله‌ای برسیم که نگرانی از این بابت وجود نداشته باشد.

شیرانی،شناسایی ۹۰ درصد افراد مبتلا به ویروس HIV را از اهداف مهم علوم پزشکی دانست و گفت: این موضوع هنوز به خوبی محقق نشده و از آنجا که مواردی چون انگ اجتماعی با بیماری ایدز پیوند خورده است در شناسایی افراد همچنان با چالش مواجه هستیم.

وی خاطرنشان کرد: از همین رو تلاش می‌شود تا بیماری ایدز را از انزوا خارج کنیم و با شناسایی کامل بیماران مانع از شیوع آن در جامعه شویم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی چهارمحال و بختیاری با انتقاد نسبت به اطلاع‌رسانی ضعیف در خصوص ویروس HIV، افزود: در خصوص آموزش و اطلاع‌رسانی در جامعه مقاومت‌هایی وجود دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد و متخصص بیماری‌های عفونی نیز در این همایش اظهار داشت: امسال توجه‌ها به بیماری ایدز بیش از سالهای گذشته بوده است و این موضوع نشانه خوبی برای کنترل بیماری در جامعه است.

فریدون رحمانی افزود: بی‌توجهی به بیماران مبتلا به ایدز کنار گذاشته شده و باید جامعه‌ای را به سمتی هدایت کنیم که درمان را بر حاشیه‌های اجتماعی آن ترجیح بدهند.

وی، همکاری بیماران را برای درمان بیماری ایدز بسیار مهم دانست و گفت: بیمارانی که همکاری می‌کنند پاسخ بهتری به درمان می‌دهند اما درمان بیماران ناامید بسیار سخت است.

این متخصص بیماری‌های عفونی، آموزش و آگاهی‌بخشی را لازمه کنترل و پیشگیری از شیوع بیماری ایدز در جامعه دانست و گفت: امید است در این حوزه دستگاه‌های مربوطه اقدامات موثرتری انجام دهند.

به گزارش ایرنا از ۹ تا ۱۵ آذر با عنوان هفته اطلاع‌رسانی ایدز نامگذاری شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =