مراسم نود سالگی روابط ایران و ژاپن در توکیو برگزار شد

پکن- ایرنا- ‏مراسم نود سالگی برقراری روابط رسمی ایران و ژاپن روز سه شنبه با حضور تعدادی از مقامات دو کشور از جمله معاونین وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و ژاپن در توکیو برگزار شد.

به گزارش ایرنا از سفارت جمهوری اسلامی ایران در توکیو، این مراسم با حضور «سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و «موری» همتای ژاپنی وی، سفیر ایران در ژاپن، دبیر گروه دوستی پارلمانی و نمایندگان مجلس ژاپن و جمعی از ایرانیان مقیم در توکیو برگزار شد.

در این مراسم عراقچی و موری معاونین وزارت خارجه ایران و ژاپن و همچنین رحمانی موحد سفیر ایران در توکیو در خصوص روابط دو کشور سخنرانی کردند سخنرانان این مراسم با مروری بر تحولات روابط دو کشور در چند دهه گذشته روابط ایران و ژاپن را خوب توصیف کرده و اظهار امیدواری کردند روابط تعمیق بیشتری یابد.

عراقچی گفت هنگامی که ۸۰ سالگی روابط دو کشور را جشن می گرفتیم سفیر ایران در توکیو بودم و امیدوارم ۱۰۰ سالگی روابط را هم جشن بگیریم.

وی در ادامه گزارشی از سفر اخیر خود به توکیو  و ملاقات های انجام شده ارایه کرد و گفت امسال در بالاترین سطح، مقامات دو کشور سفرهای متقابلی داشتند.

عراقچی با اشاره به سفر نخست وزیر ژاپن به تهران و دیدار با مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت: همچنین چند ملاقات میان سایر مقام های دو کشور از جمله وزرای خارجه ایران و ژاپن بیانگر اراده مصمم دو کشور برای تداوم مشورت های سیاسی است.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران اظهار کرد با نخست وزیر آبه ملاقات سازنده و مثبتی داشتم و طیفی از مسایل مختلف با او مطرح شد دیدگاه های ایران در مورد تامین امنیت و آرامش در خلیج فارس هم به اطلاع او رسید.

سفیر ایران در ژاپن هم در این آیین گفت: روابط بین دو ملت به صدها سال قبل برمی گردد و طی این مدت در اثر رفت و آمدها و مبادلات فرهنگی و تجاری روابط دوستانه ای بین مردم دو کشور بوجود آمده و روز به روز این روابط مستحکم تر گردیده است.

رحمانی موحد افزود: خوشبختانه با تلاش و همکاری دو کشور و اجرای برنامه های مشترک سیاسی، فرهنگی، هنری و ورزشی توانستیم سال ۲۰۱۹ را به یکی از برجسته ترین سالهای روابط دو کشور تبدیل کنیم.

او گفت: تحولات روی داده در سال جاری در تاریخ روابط دو کشور اگر نگوئیم بی نظیر می توان گفت کم نظیر بوده است ما سال ۲۰۱۹ را با سفر لاریجانی رئیس محترم مجلس شورای اسلامی به ژاپن شروع کردیم که نقش و تاثیر مهمی در توسعه روابط و همکاریهای پارلمانی دو کشور داشت در ادامه شاهد سفر و دیدارهای مقامات عالی دو کشور بودیم که نمونه بارز آن سفر تاریخی شینزو آبه نخست وزیر ژاپن به ایران بود که پس از گذشت ۴۰ سال صورت گرفت.

سفیر ایران در ژاپن گفت: این سفر که همراه با ملاقات با رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهوری اسلامی ایران بود بیانگر دوستی و اعتمادی است که دو کشور به یکدیگر دارند و لذا تاثیر زیادی در توسعه و گسترش روابط دو کشور داشت و می توان از آن به عنوان یک واقعه تاریخی یاد کرد.

به گفته وی دیدار وزیر امور خارجه ژاپن از ایران و دوبار دیدار وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از ژاپن از دیگر رویدادهای مهم و تاثیرگذار در روابط در سال ۲۰۱۹ بوده است.

رحمانی موحد ادامه داد: با عنایت به موارد فوق می توان گفت روابط ایران و ژاپن از ظرفیتهای بسیار گسترده ای برای همکاری و گسترش مناسبات برخوردار بوده و در آینده نیز در پرتو رایزنی های دو جانبه و به پشتوانه اشتیاق و اراده سیاسی دو کشور، همچنان در مسیر رشد و بالندگی و توسعه همکاری در حوزه های گوناگون، به حرکت خود ادامه خواهد داد. 

رونمایی از تابلوی "درخت دوستی" و شماره سوم نشریه "ایران"

در حاشیه این مراسم از تابلوی ارزشمند و نفیس"درخت دوستی" برداشت ایرانی لوگوی نودمین سال که از سوی رایزنی فرهنگی سفارت ایران در ژاپن و توسط هنرمند برجسته رضا بدرالسماء خلق شده است و همچنین سومین شماره نشریه"ایران"به زبان ژاپنی ویژه نودمین سال رونمایی شد.

در تابلوی"درخت دوستی" دو درخت سروبه نشانه ایستادگی، طراوت و تازگی درکنار یکدیگر قرار گرفته، دو پرنده از ایران و ژاپن به نشانه دوستی دیرین دوملت، گل های ایرانی(انار) و ژاپنی (ساکورا) رابه مردم دو کشور اهدا می کنند که همین طرح در جلد ویژه نامه شماره سوم نشریه"ایران"، اقدام مشترک سفارت ورایزنی فرهنگی به چاپ رسید.

«سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه بعد از دو روز رایزنی و مشاوره با مقامات چین در مورد برجام، به منظور برگزاری بیست و هشتمین نشست کمیته مشورتی سیاسی معاونین وزرای خارجه ایران و ژاپن و شرکت در اولین همایش گفت‌وگوی جهانی روز دوشنبه وارد توکیو شد.

اولین همایش گفت‌وگوی جهانی توکیو به مناسبت شصتمین سال تاسیس موسسه امور بین‌الملل ژاپن و با حضور شخصیت‌های سیاسی و علمی و روسای مراکز مطالعاتی کشورهای مختلف روز گذشته برگزار شد.

عراقچی در پنل اختصاصی این همایش با عنوان اقدامات قدرت‌های کلیدی در خاورمیانه و تاثیر آنها بر امنیت بین المللی شرکت و سخنرانی کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =