۱۲ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۱۰
کد خبرنگار: 1217
کد خبر: 83579372
۰ نفر
یک روزنامه نگار ترک فرضیه قتل نجم الدین اربکان را پیش کشید

ایرنا- آنکارا- خالص اوزدمیر روزنامه نگار ترکیه و دوست نزدیک مرحوم نجم الدین اربکان، نخست وزیر اسبق ترکیه روز سه شنبه در مقاله ای در روزنامه " استانلواون سسی" با طرح این سوال که "آیا اربکان به قتل رسیده است"، بعد از گذشت 8 سال نام این رهبر اسلام گرای ترکیه ای را بار دیگر به فضای رسانه ای این کشور بازگرداند.

اوزدمیر در این مقاله با اشاره به دوستی ۴۰ ساله خود با اربکان نوشت: در فوت اربکان ابهاماتی موجود است که هنوز رفع نشده است.

وی با تاکید بر اینکه اربکان از مهترین دشمنان صهیونیستها بود این سوال که آیا اربکان نیز با مرحوم تورگوت اوزال رییس جمهور اسبق، محسن یازیجی اوغلو رهبر متوفی حزب اتحاد ملی سرنوشت مشابهی را داشته است؟ نوشت: چنین عملیاتی می تواند کار قدرتهای تاریک جهانی باشد.

وی سپس این سوال مطرح می کند که " آیا اربکان نیز در بین کشته شدگان جای خود را گرفته است؟ "

اوزدمیر نوشت: تنها ۱۵ روز قبل از فوت اربکان وی را دیدم و وی ناراحتی بجز پوکی استخوان و ناراحتی کمر نداشت و برخی از دوستان نزدیک اربکان نیز از احتمال قتل وی سخن به میان آورده اند و من نیز بالشخصه تا عکس این مساله اثبات نشود بر این دیدگاه هستم.

اوزدمیز با اشاره به اینکه نیروهایی که از تورگوت اوزال و مرحوم یازیجی اوغلو نارضایتی داشتند، زمینه قتل آنها را فراهم کردند، ‌افزود: احتمال قتل اربکان نیز وجود دارد.

مرحوم نجم الدین اربکان بنیانگذار حرکت ملی گوروش " حرکت ملی" در ترکیه و نخست وزیر اسبق این کشور که متولد سال ۱۹۲۶ میلادی بود در ۲۷ فوریه سال ۲۰۱۱ درگذشت. مراجع ذیربط در ترکیه در آن زمان دلیل فوت اربکان را نارسایی قلبی اعلام کردند.

 اربکان ۲۹ اکتبر ۱۹۲۶ در شهر سینوپ ترکیه متولد شد؛ او  در دانشگاه "استانبول تکنیک" در رشته مکانیک دانش‌آموخته شد و دکترای خود را از دانشگاه آخن آلمان گرفت و پس از اینکه به ترکیه بازگشت به درجه پروفسوری نائل آمد.

این رهبر معنوی اکثر جریان های اسلام گرای ترکیه، از سال ۱۹۶۹ عملاً وارد عرصه سیاسی شد و ابتدا به عنوان نماینده مردم به پارلمان ترکیه رفت و در طول زندگی سیاسی اش احزاب "نظام ملی" را در سال ۱۹۷۰ "سلامت ملی" در سال ۱۹۷۳ و "حزب رفاه" را در سال ۱۹۸۷ تأسیس کرد. حزب رفاه، ‌حزبی است که از طریق آن در سال ۱۹۹۶ در دولت سلیمان دمیرل به قدرت رسید و برای یک سال به عنوان نخست وزیر ترکیه انتخاب شد. بعدها شخصیت هایی مانند عبدالله گل رییس جمهور سابق و رجب طیب اردوغان رییس جمهوری فعلی ترکیه از همین حزب رفاه پا به عرصه سیاست گذاشتند.

اوزدمیر روزنامه نگار ترک در حالی فرضیه قتل نجم الدین اربکان را مطرح کرده است که او در ۲۷ فوریه سال ۲۰۱۱ در سن ۸۴ سالگی درگذشته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =