تعبیر«در راس امور بودن» به معنی دخالت در کار سایر قوا نیست

تهران- ایرنا- معاون قوانین مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در راس امور بودن به معنی دخالت در کار سایر قوا نیست،‌ گفت: مجلس، از حیث نوع انتخاب نمایندگان که مستقیم از سوی مردم است از جهت نوع وظایف نظارتی و تقنینی در رأس امور قرار می‌گیرد و به معنای بالاترین نهاد نظام نیست.

به گزارش خانه‌ ملت،  حسین میرمحمد صادقی روز سه‌شنبه اظهار داشت: امام خمینی(ره) بنیانگذار فقید نظام مقدس جمهوری اسلامی به صورت مکرر فرمودند که «مجلس شورای اسلامی یکی از قوای اصلی کشور است، جایگاه و اهمیت بسیار والایی دارد و در رأس تمام نهادهای کشور دانسته شده است.»

وی در توضیح تعبیر امام راحل درباره «مجلس در رأس امور است» بیان کرد: هر نهادی در کشور مسئولیتی را به شرط وظایفی دارد. وقتی گفته می‌شود که یک نهاد در رأس امور است؛ به معنای دخالت در وظایف سایر نهادها نیست کما اینکه در تعارض با ولی فقیه هم نخواهد بود.

تعبیر «در راس امور بودن» به معنی دخالت در کار سایر قوا نیست

معاون قوانین مجلس شورای اسلامی افزود: «مجلس در رأس امور است» به معنای دخالت در امور دولت یا قوه قضاییه نیست. اینکه امام (ره) اشاره کردند، ناشی از این است که مجلس مردمی‌ترین نهاد است زیرا متشکل از نمایندگانی است که از تمام نقاط کشور به صورت مستقیم انتخاب می‌شوند.
وی اضافه کرد: مجلس نمایانگر سلایق و نظرات مختلف است و هیچ‌گاه در دولت و قوه قضاییه نمی‌توان شاهد این میزان تنوع سلیقه و عقیده بود. بنابراین مجلس نماد مردم‌سالاری است.

میرمحمد صادقی یادآور شد: براساس فرمایش امام خمینی(ره) از آنجایی که مردم در رأس امور هستند، مجلس هم به تبع مردم در رأس امور است. در شرایط کنونی مجلس روزنه باز بین مردم و حاکمیت است زیرا آسان‌ترین نهادی است که مردم می‌توانند به آن مراجعه و حرف دل خود را بیان کنند. علاوه بر این دفاتر نمایندگان به روی عامه مردم باز است در حالی که دسترسی مردم به نهادهای دولتی یا حتی نهادهایی مثل شهرداری سخت است یا به آسانی مجلس نیست.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر دو کار مهم کشور یعنی قانونگذاری و نظارت از وظایف اصلی مجلس است. هر قانونی که مجلس وضع کند، سایر نهادها ملزم به اجرا و تبعیت از آن هستند. بنابراین از حیث نوع انتخاب که مستقیم از سوی مردم است و از جهت نوع وظایف (نظارت و تقنین) مجلس در رأس امور است.

معاون قوانین مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تعبیر امام خمینی(ره) مبنی بر «مجلس در رأس امور است» نافی اصل تفکیک قوا نیست، خاطرنشان کرد: قوا و نهادهای مختلف وظایفی دارند و در رأس امور بودن مجلس برای ریل‌گذاری قانون و نظارت است.

میرمحمد صادقی در ادامه تاکید کرد: مجلس «در رأس نظام» به معنی تبعیت همه نهادها و قوا از مجلس نیست و این اصطلاح را تنها به این نوع می‌توان تفسیر کرد که قانونی که مجلس تصویب می‌کند، برای همه بخش‌ها، نهادها و قوا لازم‌الاجرا است اما به معنای بالاترین نهاد در کشور نیست.

وی عنوان کرد: اصطلاح «در رأس نظام» مربوط به شخص اول کشور است که به صورت شفاف مقام معظم رهبری بالاترین مقام کشور و در رأس نظام است و در همه کشورها هم بالاترین مقام حکومتی در رأس نظام است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =