افزایش روحیه خودباوری در جوانان نیاز به فرهنگ‌سازی دارد

یزد - ایرنا- نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه یزد گفت: از برنامه‌هایی که دشمنان علیه مردم ایران بعد از پیروزی انقلاب‌ اسلامی در 22 بهمن سال 1357 تاکنون به دنبال آن هستند، تضعیف روحیه خودباوری در میان جوانان است باید برای رفع این مشکل فرهنگ‌سازی کرد.

آیت‌الله محمدرضا ناصری یزدی در دیدار رییس سازمان فنی‌ و حرفه ای کشور با وی افزود: دشمنان برای ضربه‌زدن به نظام ایران از این اهرم استفاده می‌کنند که ما همواره به دیگران وابسته باشیم و جوانان ما قدرت ابتکار و خلاقیت نداشته باشند.

وی ادامه داد: باید با فعالیت‌های فرهنگی و آموزشی درست و منطقی این وضعیت در کشور بوجود آید که جوانان با روحیه خودباوری بتوانند در عرصه‌های تولیدی و کار و تلاش اقتصادی در خودکفایی و ساخت قطعات مورد نیاز خود در صنعت خدمت کنند.

امام جمعه یزد تاکید کرد: برای خدمت به ملت و کشور باید مسوولان و خانواده‌ها با همراهی نهادها و رسانه‌های گروهی نسبت به تقویت روحیه‌ خودباوری در بین جوانان بیش از گذشته وظایف خود را با جدیت و برنامه‌محوری انجام دهند.

ناصری یزدی اظهارداشت: کشورهای غربی‌ برای رسیدن به اهداف خود خیلی حساب شده عمل می کنند تا قدرت فکر کردن و روحیه خودباوری را از جوانان کشور بگیرند و قدرت توسعه‌ علم در بین آینده‌سازان کم‌رنگ شود و این پذیرفته نیست.

به گزارش عصر سه شنبه دفتر امام جمعه یزد ، وی گفت: وظیفه معلمان، استادان ، دانش آموزان و دانشجویان است که فعالیت‌های آموزشی آنها همراه با تفکر و تعقل باشد چون آموزش صرف و امتحان هیچ فایده‌ای ندارد و باید برنامه‌ها به نتیجه مطلوب برسد و خروجی آن کار و تلاش و تولید و اشتغال باشد.

نماینده ولی‌فقیه در استان یزد تاکید کرد: برای انجام هر کاری باید تعقل کرد تا بتوان بهترین تصمیم را گرفت در حالی که هم‌اکنون همه چیز در نظر گرفته می‌شود به جز تعقل که به همین این دلیل نتوانیم در برنامه‌های خود موفق باشیم.

همچنین معاون وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی و رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای گفت: هم اکنون  ۶۰۰ مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای دولتی با پنج هزار و ۵۰۰ کارگاه در کشور فعالیت دارند.

 علی اوسط هاشمی افزود:  تا ۱۰ سال آینده ۴۷ درصد شغل‌های کشورهای توسعه یافته تحت تاثیر اشتغال‌های جدید قرار گرفته و مشاغل فعلی تضعیف می‌شوند.

وی اظهارداشت: باید مهارت‌آموزی را از گروه‌های مرجع مانند سربازان، دانش آموزان و دانشجویان شروع کنیم تا افراد ماهری را تربیت و به جامعه تحویل دهیم.

رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای افزود: کار نباید تنها از طریق دسترسی به مدرک باشد  بلکه باید جامعه را به سمتی سوق دهیم که خلاقیت فردی و کار جمعی را در آن توسعه دهیم  .

به گفته هاشمی ، ایران از لحاظ جمعیت کشوری جوان است و  اگر جوانان ایران را ۱۵ میلیون نفر در نظر بگیریم، ۳۰ درصد آن‌ها ترک تحصیل می‌کنند و دسترسی ۷۰ درصد باقی مانده به اشتغال پایدار دشوار خواهد بود.

وی در سفر به یزد امیر سعید مصباحی را به عنوان مدیرکل فنی و حرفه ای استان یزد معرفی کرد.

هم اکنون ۱۳ هزار دانشجو در ۱۰۱ رشته تحصیلی در ۹ دانشکده و آموزشکده شامل هفت واحد پسران و ۲ واحد دختران در شهرهای یزد، میبد، اردکان، تفت، خاتم، ابرکوه و مهریز تحصیل می کنند.

استان یزد با یک میلیون و ۲۰۰  هزار نفر جمعیت ۶۸ مرکز آموزش عالی و حدود ۷۰ هزار دانشجو دارد.

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعاتی جمعیت سازمان ثبت احوال اواخر مرداد ماه سال ۱۳۹۷ گفته بود: سازمان ملل متحد، برای تطابق آماری در مناطق ، بدون تعارض با تعاریف دیگر کشورهای عضو، جمعیت جوانان را افراد بین ۱۵ تا ۲۴ سال تعریف می‌کند و در ایران نیز، این دوره ۱۵ تا ۲۹ سال تعریف شده است.

محمد باقر عباسی  افزود: دوره جوانی به عنوان دوره گذار از وابستگی از کودکی به استقلال دوران بزرگسالی نامیده می‌شود. ساده ترین راه برای تعریف این گروه، سن است.

به گفته وی ۲۵ درصد جمعیت ساکن کشور را جوانان تشکیل می‌دهند که ۱۵.۵درصد جوانان ایران ساکن استان تهران هستند.

جمعیت کنونی ایران حدود ۸۳ میلیون نفر است .

استان یزد یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد که ۸۷ درصد در ۲۱ شهر و بقیه در روستا زندگی می کنند. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =