معلولان با بهره‌گیری از استعدادهای خود به توانمندی می‌رسند

زنجان - ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان گفت: معلولیت محدودیت نیست و این قشر دارای استعدادهای فراوانی هستند که می‌توانند توانمندی خود را در حوزه‌های مختلف نشان دهند.

حجت الاسلام علی خاتمی روز سه شنبه در مراسم گرامیداشت روز جهانی معلولان افزود: انسان آتشفشان و مجموعه ای از استعدادها همانند معدن های طلا و نقره است و در این میان موضوع اهمت دار این است که چگونه آنها را شکوفا کند.

وی اضافه کرد: خداوند پیغمبران را فرستاد تا این استعدادهای توانمند بودن و انسان بودن در وجود افراد را شکوفا کنند و آمدند تا یاد بدهند و در این میان علل و عواملی دست به دست هم می دهند، تا اتفاقاتی نظیر سیل، طوفان، زلزله، تصادفات و عوامل دیگر رقم زده شود.

امام جمعه زنجان ادامه داد: شاید برخی ها فکر کنند، در برابر این اتفاقات باید تسلیم شد اما مجموعه بهزیستی و ارائه خدماتی از قبیل مهارت افزایی به گروه های هدف خود، ثابت کردند که باید کار و تلاش کرد و هر فرد دچار مشکل، کانون استعدادها بوده  و می تواند در جهات دیگر توانمندی خود را نشان دهد.

وی اظهار داشت: ورزشکاران معلول آنچنان توانمندی هایی دارند که اگر دچار معلولیت نبودند، نمی توانستند این موفقیت را کسب کنند و این قشر به صورت قلبی با خداوند متعال  ارتباط  و رابطه معنوی برقرار می کنند.

حجت الاسلام خاتمی گفت: دعای معلولان به استجابت نزدیک تر است و دست اندرکاران امر به عنوان وظیفه و نه از سر دلسوزی و ترحم به معلولان خدمت رسانی می کنند.

وی اضافه کرد: بزرگترین امتیاز بهزیستی به حامیان تعلق دارد و گزارش ها نشان می دهد خیرین در این استان پیشتاز بوده و در این مسیر بیشتر قدم بردارند.

 ۲۸ هزار خانوار تحت پوششی بهزیستی زنجان هستند

مدیرکل بهزیستی استان زنجان نیز گفت: روز جهانی معلولین، روز ارتقای مشارکت افراد دارای معلولیت برای دستیابی به توسعه فراگیر، عادلانه و پایدار است، فرصتی برای تغییر نگرش جامعه نسبت به معلولین و زمینه سازی حمایت جمعی و اجتماعی از این افراد است که می تواند همراهی همه افراد جامعه را در پی داشت باشد.

محمد محمدی قیدار افزود: هم اکنون ۲۸ هزار خانوار به تعداد ۸۲ هزار نفر در بهزیستی این استان تحت پوشش قرار دارند که ۱۵ هزار نفر مستمری دریافت می کنند.

وی اضافه کرد: تاکنون برای ۲۱ هزار و ۴۴۲ معلول در بهزیستی این استان پرونده تشکیل شده و این درحالی است که سه تا چهار درصد جمعیت را معلولان تشکیل می دهند.

این مسؤول ادامه داد: بهزیستی استان ۹۹۶ دانش آموز معلول و ۳۱۵ نفر ضایعه نخاعی را تحت پوشش دارد و خدمات مورد نیاز را به آنها ارائه می کند.

وی یادآوری کرد: ۵۰ درصد معلولیت های ناشی از ضایع نخاعی در اثر بروز تصادفات و عدم رعایت مسائل ایمنی در حین انجام کار رخ می دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =