اکوادور  در اوپک می‌ماند

 تهران-ایرنا- شرکت جهانی ارائه دهنده اطلاعات مربوط به انرژی و کالاها، «اِس اَند پی گلوبال پلتس»، گزارش داد اکوادور که سهم آن در تولید نفت سازمان کشورهای صادرکننده نفت(اوپک) حدود نیم میلیون بشکه در روز است، احتمالا در تصمیم خود برای خروج از این سازمان، بازنگری خواهد کرد.

به گزارش روز سه شنبه تارنمای اویل پرایس که از شناخته شده ترین رسانه های حوزه انرژی در جهان به شمار  می رود، اکوادور قرار بود تصمیم خود را برای خروج از اوپک در تاریخ (۱۱ دی) اول ژانویه ۲۰۲۰ اجرا کند.

این کشور آمریکای جنوبی تصمیم خود را برای خروج از کارتل نفتی اوپک مهرماه امسال (اوایل اکتبر)  همزمان با اعلام وضعیت فوق العااده در نتیجه اعتراض های خشونت آمیز در این کشور بر سر پایان دادن به یارانه های سوخت اعلام کرد اما بر اساس گزارش اس اند پی گلوبال، این کشور اکنون این تصمیم خود را تغییر داده است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، خروج اکوادور از اوپک باعث خواهد شد که این کشور تقریبا ۲ میلیون دلار  در قالب حق عضویت در این سازمان صرفه جویی کند.  

رقم ۲ میلیون دلار احتمالا با توجه به وام بیش از ۴ میلیارددلاری صندوق بین المللی پول (IMF) به این کشور ، رقم قابل توجهی به حساب نمی آید.

اکوادور به ازای دریافت این مبلغ وام از صندوق بین المللی پول متعهد شد یارانه های سوخت را کاهش دهد.  

چند هفته پیش وزیر جدید انرژی اکوادور معرفی شد و او ظاهرا تاکنون تایید نکرده که آیا در نشست این هفته اوپک در وین برای مذاکره درباره کاهش تولید نفت وغیره شرکت خواهد خواهد کرد یا نه.

سهم اکوادور در تولید نفت اوپک روزانه فقط ۵۱۰ هزار بشکه یا کمتر است.  بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی موسوم به «اویل مارکت ریپورت» مهر گذشته (اکتبر) همزمان با اعتراض ها که روند تولید این محصول در اکوادور را مختل کرد تنها ماه در سال جاری بود که این کشور به طور کامل به میزان کاهش تولید نفت خود پایبند بود اما این کشور نتوانست در ۹ ماه قبل از آن به میزان مورد تعهد خود به اوپک برای کاهش تولید نفت متعهد باشد.

اکوادور در سال ۱۹۷۳ به اوپک پیوست اما ۱۹ سال بعد در سال ۱۹۹۲ داوطلبانه عضویتش را در این سازمان به حالت تعلیق درآورد. عضویت اکوادور در اوپک بار دیگر در سال ۲۰۰۷  از سر گرفته شد.

بر اساس گزارش اس اند پی گلوبال، اعتراض ها در اکوادور ۱۳۷ میلیون دلار به اقتصاد این کشور ضرر رسانده است.

اکوادور یکی از کوچک‌ترین کشورها در این سازمان ۱۴ عضوی است که با چالش‌هایی برای رشد تولید نفت خود مواجه است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =