معاون بهداشت اصفهان: تجربه کنترل بیماری آنفلوآنزا را داریم

اصفهان - ایرنا- معاون فنی بهداشت اصفهان با اشاره به تجربه سال‌های ۹۴ و ۹۸ این استان در مواجهه با همه‌گیری آنفلوآنزا گفت: بخش بهداشت و درمان استان تجربه کافی برای مهار و کنترل این بیماری را دارد.

مصطفی رضایی روز سهشنبه در نشست خبری اطلاعرسانی برای مقابله با بیماری آنفلوآنزا در اصفهان افزود: در فصل پاییز و شروع سرما زمینه برای رشد و انتشار ویروس این بیماری مهیا می‌شود اما هر سال شدت و ضعف همه‌گیرشدن آن متفاوت است بنابراین مردم با رعایت بهداشت فردی نباید نگران سلامت خود برای مواجهه با این بیماری باشند. 

وی با اشاره به اینکه همزمان با اصفهان، همه‌گیر شدن آنفلوآنزا در سایر نقاط ایران و برخی کشورهای جهان نیز وجود دارد، بیان کرد: همه‌گیری آنفلوآنزا پدیده جدیدی نیست و با تجربیاتی که بخش بهداشت و درمان اصفهان دارد، این بیماری مدیریت خواهد شد تا افراد کمتری به آنفلوآنزا مبتلا شوند. 

 معاون فنی بهداشت استان اظهار داشت: سال گذشته در اصفهان ویروس آنفلوآنزا از اواخر آبان خود را نشان داد اما امسال به‌دلیل شرایط جوی، این بیماری زودتر شیوع پیدا کرد و برغم‌اینکه بازه زمانی کوتاهی را برای تامین دارو در اختیار داشتیم توانستیم داروهای مورد نیاز برای مقابله با این بیماری را تامین کنیم و اکنون با داشتن دخیره کافی دارویی، همه بیمارستان‌های استان داروی مقابله با آنفلوآنزا را در اختیار دارند. 

وی با اشاره به‌اینکه استفاده بی‌مورد از دارو و واکسن آنفلوآنزا  اثرگذاری دارو برای از بین بردن ویروس این بیماری را خنثی می‌کند، تصریح کرد: اصل بر این است که این داروها برای بیماران بستری شده مبتلا به ویروس آنفلوآنزا مورد استفاده قرار گیرد و قرار نیست در سطح داروخانه‌ها توزیع عمومی شود.        

رضایی ادامه داد: در استان اصفهان هیچکس بخاطر نبود داروی آنفلوآنزا جان خود را از دست نداده و تاکنون سه بار داروی آنفلوآنزا در بین مراکز درمانی تحت پوشش و بیمارستان‌های استان توزیع شده است.  

وی به مردم اطمینان داد که این بیماری در استان اصفهان تحت کنترل است و در این پیوند، شرایط بحرانی نیست. 

 معاون فنی بهداشت استان اصفهان افزود: آنچه مهم است اینکه مردم به شایعات توجه نکنند و با رعایت مسائل بهداشتی بویژه بهداشت فردی، بخش بهداشت و درمان استان را برای مقابله و مهار بیماری کمک کنند. 

وی آمار فوت‌شدگان ناشی از بیماری آنفلوآنزا در استان اصفهان در سالجاری را ۱۰ نفر اعلام کرد و گفت: بیشتر این افراد، مُسن و از قبل زمینه بیماری داشتند. 

رضایی در باره اقدام‌های پیشگیرانه مرکز بهداشت استان برای سنین پایه گفت: تاکنون موردی از ابتلای آنفلوآنزا در بین کودکان و دانش‌آموزان گزارش نشده است اما مرکز بهداشت استان، آموزش و توصیه‌های لازم برای پیشگیری از این بیماری را به مهدهای کودک و مدارس داده است.      

وی آلودگی هوا را بر شدت این بیماری تاثیرگذار دانست و تصریح کرد: اصفهان در روزهای گذشته بدترین شرایط هوایی را به‌لحاظ آلودگی تجربه و شرایط را برای درمان بیماری آنفلوآنزا سخت‌تر کرد. 

 معاون فنی بهداشت استان اصفهان با اشاره به اینکه آنفلوآنزا یک بیماری ریوی است، افزود: آلوده بودن هوا مدت زمان درمان این بیماری را طولانی‌تر می‌کند و توصیه ما به شهروندان این است که در صورت آلوده شدن هوا در خانه بمانند و کمتر در فضای باز تردد کنند. 

بانوان باردار، کودکان و افراد بالای ۶۵ سال، بیشتر در معرض ابتلا به آنفلوآنزا هستند

همچنین مسوول بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت استان اصفهان، تب ناگهانی، بدن درد، سرفه، سردرد، تنگی نفس، کاهش سطح هوشیاری، ناتوانی در خوردن و آشامیدن و اُفت فشار خون را از علائم بیماری آنفلوآنزا بیان کرد و گفت: بانوان باردار، کودکان کمتر از پنج سال و افراد بالای ۶۵ سال بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند. 

رضا فدایی بااشاره به اینکه آنفلوآنزا در سه نوع تک‌گیر، اپیدمیک(همه‌گیری) و پاندمیک(به فواصل چند دهه) ظاهر شده است، افزود: نوع اپیدمیک(همه‌گیری) آن در فصل پاییز و زمستان اتفاق می‌افتد و یک تا ۱۰ درصد مردم را درگیر خود می‌کند که تجربه نشان داده است از این آمار یک تا پنج درصد در بیمارستان بستری خواهند شد. 

وی اضافه کرد: 5 تا ۱۰ درصد افراد بستری شده در بیمارستان به‌علت ابتلا به آنفلوآنزا ممکن است جان خود را از دست بدهند.   

مسوول بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت استان اصفهان با اشاره به اینکه ویروس آنفلوآنزا هر بار پس از تغییرات ژنتیکی در ساختار خود ظاهر شده است، اظهار داشت: ویروس‌های آنفلوآنزا در مواجهه با یکدیگر می‌توانند تغییرات ژنتیکی ایجاد کنند و به همین دلیل هر بار واکسن متناسب با تغییرات ایجاد شده در ژن ویروس به بازار عرضه شده است. 

وی با بیان‌اینکه چهار مدل ویروس آنفلوآنزا وجود دارد، گفت: واکسن‌های مربوط به این ویروس‌ها هر سال توسط تنها پنج کارخانه داروسازی خارجی ساخته و به کشورهای جهان صادر می‌شود. 

فدایی با اشاره به‌اینکه تزریق واکسن آنفلوآنزا می‌تواند از ابتلا به این بیماری به میزان ۹۰ تا ۹۵ درصد پیشگیری کند، گفت: تزریق این واکسن از شهریور تا فصل سرما مفید است. 

وی در عین حال تصریح کرد: استفاده بی‌رویه و غیرکارشناسی از این واکسن  موجب مقاومت ویروس نسبت به آن خواهد شد و تاثیر آن از بین خواهد رفت. 

مسوول بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت اصفهان بیشتر مبتلایان به آنفلوآنزا بستری شده در بیمارستان‌های این استان را بزرگسالان و افراد مُسن اعلام کرد و گفت: رده سنی کودکان و نوجوانان مورد هدف این ویروس واقع نشده‌اند. 

از ابتدای پاییز تا دهم آذر امسال حدود ۸۴۷ نفر مشکوک به بیماری آنفلوآنزا در مراکز درمانی اصفهان بستری شدند که از بین آنها ابتلای ۶۸ نفر به این بیماری پس از انجام آزمایش پزشکی، مُسجل شد که تاکنون حدود ۱۰ نفر از آنها فوت کرده‌اند.

تاکنون آمارهای متفاوتی در رسانه‌ها در باره تعداد افراد فوت‌شده بر اثر بیماری آنفلوآنزا در کشور منتشر شده اما به گفته علیرضا رییسی معاون بهداشت وزارت بهداشت، از ابتدای مهر تاکنون حدود ۵۶ نفر در استان‌های مختلف جان باخته‌اند.

آنفلوآنزا، یک بیماری ویروسی است که با تب ناگهانی، لرز، سردرد، سرفه خشک، گلو درد و درد عضلانی همراه است.

 ویروس بیماری آنفلوآنزای فوق حاد انسانی از طریق ترشحات آلوده فرد مبتلا منتقل می‌شود بنابراین باید از تماس دست با چشم و بینی خودداری شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =