مهم‌ترین محور تارنماهای خبری/ دوازدهم آذر ۱۳۹۸

تهران- ایرنا- «باز شدن مجدد پرونده ائتلاف اصلاح‌طلبان و اعتدالیون در انتخابات ۹۸، احتمال این‌که یوسف بن علوی حامل پیام آمریکا به ایران باشد، وجود دارد و انتشار بوی نامطبوع در سراسر تهران؛ منشأ کجاست؟» از جمله مهم‌ترین عناوین گزارش‌های رصد شده از تارنماهای خبری داخلی، در طول ۲۴ ساعت گذشته است.

گروه اطلاع رسانی بنابه رسالت خبری ایرنا، به عنوان خبرگزاری رسمی نظام، دولت و مردم، به منظور ایجاد پل ارتباطی در مسیر گسترش آگاهی سازی، با مروری بر برجسته ترین گزارش های پایگاه های خبری داخلی منتشر شده در طول شبانه روز گذشته، گزیده ای از این گزارش ها را انتخاب و با عنوان «مهم‌ترین محور تارنماهای خبری» منعکس کرده است.


باز شدن مجدد پرونده ائتلاف اصلاح‌طلبان و اعتدالیون در انتخابات ۹۸

پایگاه خبری خبرآنلاین در گفت و گو با محمد کیانوش‌راد، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت درخصوص احتمال ائتلاف اصلاح‌طلبان با جریان‌های اعتدالی و اصولگرایان معتدل بعد از بالا گرفتن انتقادات از این جریان و ریزش بخشی از بدنه رای، آورده است: اتخاذ تاکتیک ائتلاف به خودی خود مثبت یا منفی نیست بلکه باید باتوجه به شرایط اجتماعی امروز ایران و ساختارهای قدرت در کشور مورد ارزیابی قرار گیرد. آنچه که درحال حاضر اهمیت دارد، عبور از شرایطی‌ است که فرصت‌های اثرگذاری بیشتر را برای اصلاح‌طلبان مسدود کرده به همین دلیل نباید پروژه ائتلاف را تمام شده فرض کرد و نادیده گرفت.

اصلاح طلبان نباید ائتلاف با میانه روها از دستور کار خارج کنند

وی ادامه داد: اگر امروز شاهد اشکالاتی در مجلس و لیست امید هستیم به دلایل دیگری ارتباط دارد. که در صورت فعال بودن احزاب و افراد اصلاح‌طلب با همین لیست امید فعلی نیز می‌توانستند قدم‌های موثرتر و گام‌های محکم‌تری بردارند. بنابراین من تصور می‌کنم اصلاح‌طلبان نباید مسئله ائتلاف با اصولگرایان میانه‌رو را از دستور کار خارج کنند.

این نماینده مجلس ششم همچنین تاکید کرد: آنچه اهمیت دارد انجام ائتلاف با احزاب مشخصی‌ست که حاضر باشند روی  برنامه‌های اصلاح‌طلبان ائتلاف کنند. در غیر این صورت ائتلاف بی نام و نشان نتیجه خوبی به دنبال نخواهد داشت. بنابراین اینکه اصلاح‌طلبان مجددا سراغ پروژه ائتلاف بروند به خرد جمعی احزاب اصلاح‌طلب در چند ماه پیش رو تا انتخابات دارد اما من شخصا تمرکز بر این مسئله را منتفی نمی‌دانم.

برگ برنده اصلاح طلبان در انتخابات پیش رو

این عضو حزب اتحاد ملت در تحلیلی درخصوص برگ برنده اصلاح‌طلبان در  انتخابات پیش‌رو، اظهار کرد: برنامه‌ها و شعارهای اصلاح‌طلبان و انتخاب نیروهای شایسته و وفادار به جریان اصلاحات می‌تواند زمینه‌ساز حضور جدی اصلاح‌طلبان در عرصه سیاسی کشور باشد. اگر اصلاح‌طلبان لیستی شامل چهره‌های شایسته و وفادار مردم در انتخابات ارائه کنند حتی اگر  باز هم این افراد ناشناخته باشند می‌توان امید داشت که توجیه قابل‌قبولی در برابر مردم داشته باشند و حتی اگر اصلاح‌طلبان با برنامه و شعارهای مناسب در انتخابات شرکت کنند و با اقبال مردم هم مواجه نشوند باز هم می‌توان به اقدام اصلاح‌طلبان به عنوان یک سرمایه اجتماعی در تحولات آینده چشم دوخت.

کاندیداهای اصلاح طلب باید ثبات در موضع گیری داشته باشند

وی در این باره که درحال حاضر چه کسانی باید سرلیست جریان اصلاحات شوند فارغ از تایید یا عدم تاییدصلاحیت آنان، تصریح کرد: سوابق و پیشینه افراد و ثبات در موضع‌گیری‌ها و دیدگاه‌های اصلاح‌طلبانه و کارشناسانه می‌تواند به عنوان بهترین دست‌مایه برای گزینش کاندیداها مدنظر قرار گیرد. لابی‌های خارج از چارچوب مبتنی بر پیشینه روشن افراد و توانمندی کاندیداها اصلی‌ترین معیار در برابر دخالت قدرت و ثروت در این رهگذر باید مبنای عمل در ارائه لیستی قابل دفاع باشد.
 

احتمال این‌که یوسف بن علوی حامل پیام آمریکا به ایران باشد، وجود دارد / اوضاع اقتصادی و اجتماعی داخل کشور بهتر نخواهد شد، مگر این‌که مناسبات خود را با عربستان، کشورهای حاشیه خلیج فارس و نیز آمریکا و اروپا بهبود ببخشیم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب در گفت و گو با قاسم محبعلی، تحلیلگر مسائل خاورمیانه و مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت خارجه در ارتباط با سفر یوسف بن علوی، وزیر امور خارجه عمان به تهران آورده است: «عمان از گذشته تا کنون تلاش داشته با تمامی طرف‌های منطقه و بین‌المللی سیاستی چندجانبه داشته باشد و با همه سطحی مناسب از دوستی را برقرار کند. عمان از یک سو، با ایران مناسباتی حسنه دارد و از سوی دیگر با همه طرف‌ها منطقه حتی اسرائیل نیز مناسبات خود را حفظ کرده است. علاوه بر ایران، سابقه میانجی‌گری و تبادل پیام میان ایران و آمریکا از سوی عمان معطوف به سابقه است؛ اکنون نیز متعاقب سفر بن علوی به آمریکا این امکان وجود دارد او حامل پیامی از سوی واشنگتن به تهران باشد.»

این کارشناس مسائل خاورمیانه در بخشی دیگر از گفته‌های خود، تصریح کرد: «در شرایط کنونی مناقشات ایران با آمریکا و عربستان، نهایتا باید از طریق دیپلماسی و مذاکره حل شود و هیچ راه دیگری در این زمینه در دسترس نیست. اخیرا نیز شاهد بودیم که ایران در آخرین نشست مجمع عمومی سازمان ملل یک فرصت مناسب را برای مذاکره از دست داد. به نظر می‌رسد در شرایط کنونی آمریکایی‌ها به هیچ عنوان موقعیت و شرایط مناسبی برای مذاکره با تهران ندارند؛ از یک سو، ترامپ درگیر پرونده استیضاح است و از سوی دیگر، از ماه آینده رقابت‌های مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ آغاز می‌شود. در چنین شرایط احتمال مذاکره بسیار اندک است اما نباید کاملا احتمالا آن را رد کرد.»

قاسم محبعلی در بخشی دیگر از سخنان خود تصریح کرد: «چه بخواهیم و چه نخواهیم وضعیت داخلی کشور ما به مناسبات منطقه و بین‌المللی بستگی دارد. اوضاع اقتصادی و اجتماعی داخل کشور بهتر نخواهد شد، مگر این‌که مناسبات خود را با عربستان، کشورهای حاشیه خلیج فارس و نیز آمریکا و اروپا بهبود ببخشیم. اگر تصمیمی جدی در کشور وجود داشته باشد، به طور حتم این تصمیم‌گیرنده وزارت خارجه نیست؛ باید نهادهای بالاتر تصمیماتی را در این زمینه اتخاذ کنند و وزارت خارجه آن را اجرایی کند.»

انتشار بوی نامطبوع در سراسر تهران؛ منشأ کجاست؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پارسینه، انتشار بوی نامطبوع در برخی از مناطق تهران موجب آزار و اذیت مردم شده است. مشابه این موضوع در سال گذشته نیز اتفاق افتاده بود که برخی از مسئولان شهری از شهروندان درخواست کرده بودند که اگر مورد مشکوکی در سطح شهر دیدند، آن را به محیط زیست یا آتش‌نشانی اطلاع دهند.

در سال گذشته بوی نامطبوع به گونه‌ای بود که هرکسی در خصوص آن نظری می‌داد. برخی معتقد بودند که شاید منشأ ترکیدگی شبکه فاضلاب باشد که برای بررسی تیمی را به یکی از مناطق که بیشترین بو را می‌داد اعزام کردند که پس از بررسی‌ها مشخص شد که بو مربوط به شبکه فاضلاب نبود، به همین دلیل این گزینه از گزینه‌های مربوطه حذف شد.

بوی گاز یا ماده‌ای شبیه به آن نیز یکی دیگر از مواردی بود که احتمال منشأ بوی نامطبوع  را می‌دادند، اما شرکت گاز این موضوع را تأیید نکرد، لذا کارگروهی برای این موضوع تشکیل شد.

تیم‌های مختلفی برای یافتن منشأ بو به مناطق مختلف اعزام شدند که انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران در آخر احتمال ریخته شدن یک ماده شیمیایی به نام مرکاپتان که بوی تندی دارد را منشأ بوی نامطبوع خواند.

اما این موضوع امروز نیز تکرار شد به صورتی که شینا انصاری مدیر کل محیط زیست شهردای تهران درخصوص انتشار بوی نامطبوع در مناطق مختلف پایتخت گفت: تعدادی گروه کارشناسی جهت بررسی موضوع به مناطقی که بوی نامطبوع در آنجا احساس می‌شد اعزام شدند.

محمود کلهر: نباید خبر برنده نشدن بیرانوند از طرف مدیران ورزش اعلام می‌شد

پایگاه خبری تحلیلی پارسینه در گفت و گو با محمود کلهر بازیکن پیشین فوتبال ایران درباره مراسم مرد سال آسیا آورده است: طبق گفته مازیار ناظمی مدیر روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان علیرضا بیرانوند برنده توپ طلای فوتبال آسیا نشده است. همین خبر باعث شد تا موجی از ناراحتی از این مدیر وزارت ورزش شکل بگیرد.

محمود کلهر درباره مراسم مرد سال آسیا گفت: علیرضا بیرانوند لیاقت کسب جایزه مرد سال آسیا را داشت. او نباید روحیه خودش را از دست بدهد و همین روند خودش را ادامه دهد. او سال‌های طولانی می‌تواند بهترین دروازه‌بان فوتبال ایران و آسیا باشد.

این مربی فوتبال ایران در ادامه گفت: باشگاه پرسپولیس نقش بزرگی در بالا بردن روحیه بیرانوند بازی می‌کند. باشگاه پرسپولیس و کالدرون به‌عنوان مربی این تیم باید تلاش کنند تا این اتفاق تأثیری در روحیه این دروازه‌بان نداشته باشد.

کلهر درباره اعلام خبر برنده نشدن بیرانوند توسط فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش هم گفت: وزارت ورزش و جوانان کار اشتباهی کردند و نباید این خبر را رسانه‌ای می‌کردند و باید صبر می‌کردند تا برنده توسط AFC اعلام شود.

بورل فونتله کیست؟/ جانشین موگرینی چه مواضعی در قبال ایران دارد؟

به گزارش رویداد ۲۴، با اتمام دوره ریاست فدریکا موگرینی و آغاز دوره بورل فونتله بر سیاست خارجی اتحادیه اروپا بسیاری در ایران نگران آینده روابط ایران و اروپا شده‌اند. قاره‌ای که در این ۵ سال اگرچه فراز و نشیب‌هایی از قبیل خروج آمریکا از برجام و بی عملی اعضای خود در قبال تعهداتشان را به همراه داشته، اما همیشه با رویی گشاده به استقبال مقامات جمهوری اسلامی ایران رفته است. گزارش‌ها نشان می‌دهد جانشین موگرینی برای ایران بهتر از موگرینی است!

موضع بورل فونتله در قبال ایران چیست؟

در ماه فوریه امسال بورل در یادداشتی در پولیتیکو نوشت: ایران می‌خواهد اسرائیل را نابود کند. این چیز جدیدی نیست و باید با آن سر کنید. او درباره خروج آمریکا از برجام گفته بود: آمریکایی‌ها تصمیم گرفتند برجام را از بین ببرند، اما ما اینطور فکر نمی‌کنیم. این تصمیم یک جانبه بوده و هیچ اهمیتی به منافع اروپایی‌ها ندادند.

 او گفته: آیا این چنین نیست که تصمیم آمریکایی‌ها به خاطر تلاش ایران برای نابودی اسرائیل است؟ ما بچه نیستیم. ما رویکردها، منافع و استراتژی‌های خودمان را داریم و به کار با ایران ادامه می‌دهیم. اگر این رویه به تولید سلاح هسته‌ای توسط ایران بینجامد برای ما بسیار بد خواهد شد.

 او همچنین درباره رقابت‌های سنی و شیعه در منطقه در توییتر خود نوشت: دو شکست مهم آمریکا در دهه ۱۹۷۰، سقوط سایگون به دست ارتش خلق ویتنام و اشغال سفارت آمریکا در تهران است. ویتنام به یک قدرت موثر تبدیل شده که کاملا در اقتصاد جهانی حل شده و روابط خوبی با آمریکا دارد، اما ایران همچنان با آمریکا دشمن است. آن‌ها هنوز روابط دیپلماتیک ندارند و ترامپ از توافق هسته‌ای خارج شده و بار دیگر تحریم‌ها را اعمال کرده است. مطمئنا ایران می‌تواند از تحریم‌ها جان سالم بدر ببرد حتی اگر ترامپ بار دیگر انتخاب شود. اما در عوض ممکن است همزمان برنامه هسته‌ای‌اش را با اهداف نظامی از سر بگیرد.

 این مواضع نگرانی‌هایی را در اسرائیل و برخی کشورهای منطقه ایجاد کرده است. به گزارش رویداد۲۴ «نشنال» که یک نشریه اینترنتی اماراتی است چند ماه پیش در زمان اعلام نام بورل به عنوان کاندیدای احتمالی جانشینی موگرینی نوشته بود: نامزدی بورل طوفان به پا خواهد کرد.

 این رسانه بورل فونتله را حامی درجه یک ایران خوانده که مذاکرات اتحادیه اروپا درباره توافق هسته‌ای را مدیریت خواهد کرد.

کمالی پور: شکاف بین مردم و مسوولین ایجاد شده است/ در اجرای حقوق شهروندی موفق نبودیم

پایگاه اطلاع رسانی شفقنا در گفت و گو با یحیی کمالی‌پور نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس آورده است: حقوق شهروندی و چگونگی اجرای آن را باید از ابعاد مختلف بررسی کرد؛ مطمئنا مسیر زندگی افراد در جامعه، متضمن کنش‌ها و واکنش‌هایی است که برای هر کدام از آنها جایگاهی تعریف شده است. مسوولین موظف هستند حقوقی که امور زندگی مردم به آنها مرتبط می‌شود را رعایت کنند؛ رعایت حرمت ارباب رجوع، پاسخ دهی به موقع، حفظ کرامت انسانی و … همه اینها مواردی است که در حوزه حقوق شهروندی جایگاه دارد و باید مدنظر قرار بگیرد.

نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان اینکه در اجرای حقوق شهروندی موفق نبودیم، اظهار کرد: شکافی بین مردم و مسوولین ایجاد شده است که باعث شده خیلی شاهد رعایت حقوق شهروندی در خصوص مراجعات مردم به ادارات و دوایر دولتی نباشیم که این نقص است و نمی‌توانیم فقط شعار دهیم. وقتی صحبت از حقوق شهروندی می‌شود، باید زوایای شخصیت حقیقی و حقوقی افراد در نظر گرفته شده و در جایگاه خودش به آن احترام گذاشته شود که متاسفانه این خلاء همچنان وجود دارد و در حوزه حقوق شهروندی قانون و آیین نامه‌های بسیاری تصویب کردیم اما در اجرای آن موفق نبودیم.

نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در خصوص بهترین شیوه برای رعایت حقوق شهروندی گفت: بهترین شیوه برای رعایت حقوق شهروندی برخورد مناسب، راه انداختن امورات مردم و نهایتا احترام به شخصیت حقیقی و حقوقی آنها است.

گلمرادی: اصلاح‌طلبان و اصولگرایان کار سختی برای انتخابات آینده دارند/ ساختار سیاسی و اداری کشور خروجی تصمیم مردم است

پایگاه اطلاع رسانی شفقنا در گفت و گو با علی گلمرادی عضو مجمع نمایندگان خوزستان درباره  حضور مردم در انتخابات آینده آورده است: به خاطر شرایطی که در منطقه حاکم است، مسوولین ارتباط خوب و تنگاتنگی با مردم دارند و با نقطه نظرات مردم، به خوبی آگاه هستند. اما مردم نسبت به گرایش‌های سیاسی اعتماد خوبی ندارند؛ در ۲ دهه اخیر، اصلاح‌طلبان و اصولگراها، سکاندار ساختار سیاسی و اداری کشور بودند اما انتظارات مردم را برآورده نکردند.

او در ادامه افزود: بخشی از دلیل عدم برآورده شدن مطالبات مردم، مسایل بین المللی و بخشی هم به مسایل و مشکلات داخلی بازمی‌گردد. به نظر من، آنچه باعث شده مردم نسبت به گرایش‌های سیاسی بی اعتماد شوند، سوء مدیریت و مشکلات داخلی کشور است. اگر این جناح‌ها، منویات مقام معظم رهبری را به خوبی مورد توجه قرار می‌دادند و اقتصاد مقاومتی به عنوان نسخه شفابخش در دستور کار قرار می‌گرفت، می‌توانستند به واسطه خروجی آن، اعتماد مردم را کسب کنند. بنابراین من فکر می‌کنم که مردم به این گرایش‌ها در هر لباسی خیلی پاسخ مثبتی نمی‌دهند.

نماینده مردم ماهشهر، هندیجان و امیدیه در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: ساختار سیاسی و اداری کشور، خروجی تصمیم مردم است؛ به عنوان مثال، ۲/۳ شورای سران  قوا که در رابطه با اصلاح قیمت بنزین تصمیم گرفتند، بر اساس نظر و رأی مستقیم مردم روی کار می‌آیند. مردم اگر می‌خواهند از این بحران و چالش‌ها خارج شوند باید حضور و مشارکتشان پررنگ‌تر باشد اما مدبرانه و آگاهانه، افراد مناسب خدمتگزاری را انتخاب کنند.

پس‌لرزه‌های سخنان جنجالی خانم فرماندار

به گزارش تارنمای خبری فرارو، گفت‌وگوی لیلا واثقی فرماندار شهر قدس (قلعه حسن خان) و اظهارات مهم او پیرامون شلیک نیروهای نظامی به سمت معترضان موجی از واکنش‌ها را در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی به راه انداخته است. اظهارات لیلا واثقی روایتی تلخ از نحوه کنترل بحران توسط فرماندار شهر قدس است.

لیلا واثقی فرمانداری تازه کار در دولت روحانی به حساب می آید او مهر ماه امسال پس از چهار ماه سرپرستی فرمانداری شهر قدس حکم فرمانداری گرفت. او به عنوان اولین فرماندار زن استان تهران سوابقی همچون مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی، مدیر کل جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری مازندران و همچنین معاونت توسعه و برنامه ریزی فرمانداری شهرستان شهریار را پس از حضور محسنی بندپی به عنوان استاندار تهران در کارنامه خود دارد.

فرماندار حق صدور حکم تیر دارد؟!

منتقدانی نیز گفته اند که اساسا فرماندار حق صدور حکم تیر را ندارد و باید شورای تامین در این باره تصمیم بگیرد.

 نعمت احمدی حقوقدان در این مورد گفت: "بنابر قوانین موجود چه در برنامه توسعه، چه حدود اختیارات فرمانداران قانونی فرماندار را مجاز به صدور حکم تیر نمی‌داند."

او تاکید کرد: "اگر شورای تامین تشکیل بشود که فرماندار یک عضو از آن شورا محسوب میشود می‌توانند به این تصمیم در شرایط خاص برسند، ولی تصمیم باید در شورا گرفته شود. در صورت رسیدن به این تصمیم و وجود مجوز استفاد از سلاح، باید قانون بکارگیری از سلاح هم کاملا رعایت شود."

این وکیل دادگستری در خصوص اینکه آیا صدورحکم تیر از سوی فرماندار میتواند از مصادیق حفاظت از خود و فرمانداری باشد و در این شرایط امکان دستور حکم تیر از سوی فرماندار وجود دارد یا خیر اینگونه گفت: «ایشان می‌تواند در شرایطی که امنیت شخصی وی در خطر است تنها از خود در برابر معترضان دفاع کند، ولی نمی‌تواند در مجموعه‌ای که سلسه مراتب اداری دارد دستور تیراندازی بدهد. شخصا و به تنهایی و بدون هماهنگی با شورای تامین نمی‌توانست به صدور این دستور برسد. ایشان دستور حمله داده است از خود یا ساختمان فرمانداری دفاع نکرده است.»

در این بین کامبیز نوروزی حقوقدان و روزنامه نگار نیز به سخنان لیلا واثقی واکنش نشان داده است. نوروزی اظهارات فرماندار شهر قدس را "صادقانه"، اما دارای "تبختر" و "خوی خشونت" توصیف کرده است. این حقوقدان در یادداشتی نوشته که " این اولین موردی است که بطور مشخص معلوم می‌شود دستور تیر توسط چه کسی صادر شده است."

 به عقیده کامبیز نوروزی درباره سخنان واثقی "باید تحقیق و بررسی کامل به عمل آید."

این حقوقدان در ادامه سوالاتی درباره سخنان فرماندار شهر قدس مطرح کرده است، "آیا شرایط برای دستور تیر فراهم بوده است؟ آیا نیروی انتظامی مستقر در محل مجاز به تبعیت از دستور او بودند. نتیجۀ دستور تیر چه بوده؟ آیا کسی با این دستور مجروح یا کشته شده است؟ مقررات انتظامی در این موارد چه می‌گوید؟ آیا بدون دستور تیر امکان حراست از ساختمان فرمانداری نبود؟"

در عین حال عده‌ای معتقدند فرماندار شهر قدس به خاطر سوء مدیریت و اقدام غیرقانونی باید به سرعت برکنار و محاکمه شود.

 اما در این بین یک دیدگاه جالب توجه دیگری نیز مطرح شده است. احسان مازندرانی روزنامه نگار اعتدالگرا در توئیتی نوشته است: " معتقدم فرماندار شهر قدس را نه به‌خاطر دستوری که ادعا می‌کند صادر کرده بلکه برای EQ حداقلی و عدم صلاحیت مدیریتی باید برکنار کرد. کسی که نمی‌داند در مقابل دوربین چه بگوید حتی اگر آنچه کرده در فهرست وظایفش باشد فاقد هوش هیجانی کافی است. رییس شورای تامین نباید خنگ باشد!"

وقتی ۵۶ جان باخته هم برای اجرای طرح‌های ویژه «صرف نمی‌کند»!

وبسایت خبری تابناک در گزارشی  با اشاره به  شیوع آنفلوانزای مرگبار درکشور آورده است: برای آنکه یک خطر تا آن اندازه جدی به نظر برسد که برای مهارش تدابیر و طرح‌های ویژه و اضطراری در دستور کار قرار بگیرد، چه مقدماتی لازم است؟ آیا ابتلای چندین هزار نفری به بیماری به شدت خطرناک و نوعا مرگبار و چند ده جان باخته کافی است؟!

در روزهایی که برودت هوا و پیرو آن، وقوع وارونگی جوی موجب افزایش غلظت آلاینده‌ها در بسیاری از کلانشهرهای کشورمان شده و شاهد تصمیمات اضطراری مانند تعطیلی مدارس و تشدید محدودیت‌های ترافیکی هستیم، تهدیدی به مراتب بزرگ‌تر متوجه سلامت ایرانیان شده و روز به روز بر شمار قربانیانش افزوده می‌شود.

صحبت درباره آنفلوانزاست؛ بیماری‌ که هم از شیوعش در این فصول سال آگاهیم و هم می‌دانیم چه اندازه متنوع و تا چه اندازه مرگبار است. بیماری‌ که عامل انتقالش، ویروسی در حال تکامل و تکوین است که طی سال‌های گذشته جان بسیاری از موجودات زنده ساکن کره خاکی را ربوده و مستقیم و غیرمستقیم، عامل پایان دادن به زندگی بسیاری از انسان‌ها بوده است.

احتمالا می‌دانید که منظور از نقش آفرینی غیرمستقیم آنفلوانزا در کشتار انسان ها، اشاره به فراگیر شدن این بیماری میان حیوانات و به ویژه پرندگان است که می‌توانند ناقل این بیماری به انسان‌ها شوند و نتیجه‌ای مرگبار به دنبال داشته باشند. همان خطر بزرگی که طی سال‌های گذشته موجب نگرانی بسیاری از جهانیان شده بود و در کشورمان نیز به اتخاذ تدابیری ویژه برای مقابله با این خطر منجر شد.

البته از روزهایی که نگرانی از آنفلوانزای نوع H۱N۱ خواب را از چشم بسیاری از ایرانیان ربوده بود، سال‌ها می‌گذرد، همان گونه که از اتخاذ تدابیر پیشگیرانه مسئولان در این خصوص سال‌ها گذشته است؛ تدابیری که موجب شده بود آگاهی درباره این بیماری مرگبار افزایش پیدا کند و در نتیجه این آگاهی و سلسله اقدامات دیگر، خطر از سر مردم دور شود و مرگ و میر این بیماری در کشورمان به شدت حداقلی باشد.

این را می‌شود از آمار امروز وزارت بهداشت کشورمان دریافت که حکایت از ابتلای حدود ۴ هزار ایرانی به این بیماری و متاسفانه جان باختن ۵۶ تن از ایشان تا به امروز دارد. آماری که البته در روایات‌ غیررسمی بسیار افزون‌تر است و به چند صد جان باخته نیز می‌رسد؛ هرچند مسئولان و دولتمردان تاکید دارند این آمارها صحت ندارد و کذب است.

آیا رضایی، قالیباف و احمدی‌نژاد مدعی ریاست مجلس می‌شوند؟

به گزارش پایگاه خبری تابناک، در حالی دو روز از نام نویسی کاندیداهای متقاضی شرکت در انتخابات اسفند ماه مجلس می گذرد که تعدادی از نمایندگان فعلی مجلس و برخی نمایندگان و چهره های سرشناس نسبت به ثبت نام اقدام کرده اند. اصولگرایان و اصلاح طلبان بیش از یک ماه است، فعالیت های تشکیلاتی خود را خیلی جدی برای حضور هرچه بهتر در انتخابات مجلس آغاز کرده و هر دو قصد دارند با حداکثر ظرفیت ممکن برای تصدی کرسی های سبز بهارستان به میدان بیایند؛ هرچند برخی چهره های شناخته هر دو طیف از اعلام کاندیداتوری امتناع کرده اند.

قرار است اصولگرایان در قالب «شورای ائتلاف نیروهای انقلاب» و اصلاح‌طلبان در قالب «شورای عالی سیاست گذاری جبهه اصلاح‌طلبان» فعالیت‌های انتخاباتی خود را دنبال ‌کنند و پس از اتمام ثبت‌نام‌ها و نظر شورای نگهبان نیز باید ببینیم چه کسانی برای رقابت به مردم معرفی خواهند کرد؛ موضوعی که احتمالا منجر به معرفی چهره ها و افراد جدیدی برای مجلس خواهد شد، چون برخی چهره های سرشناس دو جریان از هم اکنون اعلام کرده اند در انتخابات پیش روی کاندیدا نخواهند شد.

تا به امروز زمزمه‌هایی در خصوص عدم نامزدی دو سرلیست اصلی هر دو جریان (اصولگرایان و اصلاح طلبان) که در دهمین دوره انتخابات مجلس مقابل هم قد علم کرده بودند، به گوش می‌رسد و به نظر می رسد، سرلیست های انتخاباتی به خصوص برای لیست تهران ـ چه در بین اصولگرایان و چه در بین اصلاح طلبان ـ از بین افراد جدیدی باشد که قصد دارند پا به عرصه رقابت های انتخابات مجلس بگذارند.

همان طور که پیش از این، «پرویز سروری»، از اعضای ارشد شورای ائتلاف نیروهای انقلابی گفته بود، «غلامعلی حدادعادل» که اکنون مسئولیت هدایت ساز و کار انتخاباتی اصولگرایان را بر عهده دارد، بر خلاف چند دوره اخیر انتخابات مجلس قصد ندارد کاندیدا شود و بر همین اساس او دیگر سرلیست انتخاباتی جریان اصولگرا از تهران برای مجلس نخواهد بود و باید دید چه کسی جای او را در لیست انتخاباتی اصولگرایان خواهد گرفت.

در حالی که «حدادعادل»، «علی لاریجانی» روسای چهار دوره اخیر مجلس شورای اسلامی دیگر قصدی برای کاندیداتوری به نمایندگی از جریان اصولگرا و سایر جریانات سیاسی ندارند و حتی «محمدرضا عارف» رئیس فراکسیون امید و سرلیست اصلاح طلبان در انتخابات مجلس دهم نیز به واسطه عملکرد نامناسب در فراکسیون تحت مدیریتش اقبالی به خود در بین جریان اصلاحات نمی بیند و بر همین اساس طبق گفته ناصری و شکوری راد احتمالا دوباره برای کاندیداتوری در مجلس متقاضی نباشد، قطعا حرف افراد جدید به میان خواهد آمد.

بسیاری از اصلاح طلبان و اصولگرایان اعتقاد دارند که قاطبه مجلس آینده از بدنه جریان اصولگرایی تشکیل خواهد شد و این طیف اکثریت را در مجلس بعدی از آن خود خواهد کرد.

بیژن نوباوه: انصراف لاریجانی از نامزدی لطف الهی بود/ انصراف لاریجانی احتمال ائتلاف اصولگرایان را افزایش می‌دهد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز، هرچه روزهای ثبت نام برای انتخابات مجلس یازدهم به پایان خود نزدیک می‌شود، آرایش جریانات سیاسی روشن‌تر می‌شود. ادعای عدم ثبت نام از سوی کسانی مانند علی لاریجانی، حشمت‌الله فلاحت پیشه و نزدیکان آن‌ها، بخشی از تکه‌های تاریک پازل جریانات سیاسی مختلف و به‌خصوص جریانات اصولگرا را روشن کرد. یکی از جریاناتی که با عدم حضور لیدر اصولگرایان معتدل برای انتخابات مجلس به‌نوعی «جشن» گرفت، جریان نزدیک به جبهه پایداری بود. علاوه بر این، باتوجه به سفرهای مختلف سعید جلیلی و افزایش گمانه‌زنی‌ها درباره کاندیداتوری وی از مشهد، هر روز این احتمال افزایش می‌یابد که وی و جریان هم‌فکر او به‌صورت حساب شده وارد عرصه انتخابات مجلس شوند.

در این رابطه به‌سراغ «بیژن نوباوه وطن» نماینده اصولگرای ادوار مجلس رفتیم تا درباره این مسائل نظرات وی را نیز داشته باشیم:

*گمانه‌زنی‌ها حاکی از احتمال حضور دکتر سعید جلیلی از مشهد یا تهران است. آیا این گمانه‌زنی‌ها را تایید می‌کنید؟

بنده هیچ اطلاعی درباره حضور یا عدم حضور آقای جلیلی ندارم.

*در صورت شرکت  ایشان یا آمدن کسانی که با ایشان هم گفتمان هستند، شانس با ایشان تا چه حد یار خواهد بود؟

آقای جلیلی اکنون عضو مجمع تشخیص و نماینده رهبری در شورای عالی امنیت ملی است و واقعا سرشان شلوغ است. اما اگر می‌خواهید بدانید که همفکران و هم‌گفتمان‌های ایشان چه کسانی هستند، باید بدانید خود بنده یکی از همفکران و هم گفتمان‌های ایشان هستم و بخاطر شرایطی که پیش آمده به‌نظرم جریان انقلابی شانس زیادی دارد و به‌احتمال زیاد ما در سال‌های آینده مجلس خوبی خواهیم داشت.

*منظورتان از اتفاق خوب چیست؟

این اتفاق خوب، عدم حضور آقای علی لاریجانی به‌عنوان کاندیدا برای انتخابات بود. انصراف ایشان و اطرافیان وی برای جریان انقلابی یک لطف الهی بود. نبود ایشان در مجلس طلیعه تولد یک مجلس کارآمد و بی‌حاشیه است.

*چرا چنین نگرشی نسبت به علی لاریجانی وجود دارد و چرا جریان انقلابی از این عدم حضور خوشحال است؟

واقعیت این است که آقای لاریجانی عامل تفرقه بین اصولگرایان و نیروهای انقلاب بود و نبود ایشان در مجلس یک امتیاز ویژه برای مجلس آینده محسوب می‌شود. ایشان با بناگذاشتن برخی سنت‌های غلط در مجلس باعث شده بود که نوعی جوّ نادرست و اختلاف بین نیروهای مختلف سیاسی شکل بگیرد و نمایندگان مقابل هم بایستند. البته آقای لاریجانی اوایل مجلس هشتم چنین روابطی را ایجاد نکرده بود و بعدا چنین شد. ما در مجلس هشتم با نیروهای اصلاح‌طلب اقلیت مجلس هم همکاری و همراهی زیادی در بسیاری از موارد داشتیم و پروژه‌های مشترکی را جلو می‌بردیم، اما به‌مرور این فضا با یکسری رفتارها عوض شد.

*چه رفتارهایی از جانب وی باعث این انشقاق و اختلافات بود؟

مثلا ایشان آقایان جلالی و نعمتی را به‌زور وارد لیست امید تهران کردند و این اتفاق خوبی نبود. این درحالی بود که ما با خود نیروهای اصلاح‌طلب راحت‌تر بودیم و اکنون نیز از نظر من در میان اصلاح‌طلبان نیروهای مخلص و پاکدستی وجود دارند که به فکر منافع شخصی نبوده و دنبال منافع ملی هستند. از نظر من آن‌ها جزء نیروهای انقلاب هستند و چتر نیروهای انقلابی شامل آنان نیز می‌شود.

مهدی هاشمی: جبهه مدافعان حریم انقلاب در دعوت از چهره‌های اصولگرا آتش به اختیار عمل کرد، اما رسمیت ندارد/ این روزها خیلی احساس تکلیف می‌شود/ هنوز قطعی نیست شورای ائتلاف بتواند بین نیروها اقناع عمومی ایجاد کند

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز در گفت و گو با مهدی هاشمی فعال سیاسی اصولگرا آورده است: جبهه مدافعان حریم انقلاب اسلامی از ۴۱ شخصیت سیاسی اصولگرا برای ثبت نام در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی دعوت کرد. این دعوت در حالی انجام شد که شورای ائتلاف و جبهه پایداری دو مجموعه ای بودند که از مدت ها پیش مکانیزم انتخاباتی خود را فعال و جلسات مستمر و فشرده ای را برگزار می کردند.

حالا در روز نخست ثبت نام نامزدها، جبهه مدافعان حریم انقلاب اسلامی خارج از دو مکانیزم یادشده ورود غیرمنتظره خود را به رقابت اسفند ۹۸ اعلام کرد.

با سیدمهدی هاشمی یکی از ۴۱ شخصیت مورد دعوت قرار گرفته درباره ماهیت جبهه مدافعان حریم انقلاب اسلامی و میزان تأثیرگذاری دعوت این جبهه به گفتگو نشستیم.

ماجرای دعوت جبهه مدافعان حریم انقلاب اسلامی از شما و ۴۰ شخصیت سیاسی دیگر برای ثبت نام در انتخبات مجلس چیست؟

من تا حدودی اعضای این جبهه را می شناسم ولی باید دید این دعوت‌ها چقدر قابلیت اجابت دارد.

جبهه مدافعان حریم انقلاب اسلامی از تشکل های شب انتخاباتی است یا مجوز رسمی از وزارت کشور دارد؟

در چنین مقاطعی خیلی احساس تکلیف می شود اما از لحاظ قانون احزاب، جبهه به مجموعه ای از چند حزب رسمی گفته می شود. آنچه می دانم، اینها جبهه رسمی نیستند و ثبت وزارت کشور نشدند.

لیست دعوت شده برای ثبت نام را چه طور ارزیابی می کنید؟

منهای خودم لیست بدی در حد دعوت نبود.

جبهه مدافعان حریم انقلاب اسلامی برای آقای الله کرم است؟

خیر. تا آنجا که می دانم آقای الله کرم با این جبهه مرتبط است و همکاری می کند اما جبهه متعلق به ایشان نیست.

خودتان هم عضو جبهه مدافعان حریم انقلاب اسلامی هستید؟

اصلا چنین جبهه ای رسمیت ندارد که بگوییم برای کیست و چه کسانی در آن عضویت دارند و چه کسانی عضویت ندارند.

دعوت جبهه مدافعان حریم انقلاب اسلامی، دعوت شاه عبدالعظیمی بود یا واقعا پای کار هستند که جدی وارد حوزه انتخابات شوند؟

دعوت آمد نیامد دارد اما اینکه این جبهه مکانیزم یا برنامه انتخاباتی دارد یا فقط یک دعوت برای جلب مشارکت بیشتر مردم و هم افزایی و همفکری بود، نمی دانم.

شورای ائتلاف و جبهه پایداری از مدت ها پیش هر کدام برای خود مکانیزم و مدل انتخاباتی تعریف کردند و گام به گام جلو می رفتند، آیا جبهه مدافعان حریم انقلاب اسلامی خودجوش و آتش به اختیار عمل کرد؟

بله، تقریبا همین است. البته الان نمی توان قضاوت کرد که کار این جبهه مغایر برنامه شورای ائتلاف و جبهه پایداری است یا خیر. ثانیا اینکه شورا بتواند اقناع عمومی برای ائتلاف ایجاد کند هنوز قطعی نیست. ثالثا دعوت ها از جاهای مختلف انجام می شود، مهم آن است کسانی ثبت نام کنند که حداقل ویژگی ها را برای نمایندگی مجلس دارند. امیدواریم افراد براساس شاخص ها انتخاب شوند و مورد حمایت قرار بگیرند تا در مقابل تفکر اصلاحات برای حمایت از نامزدهای منتخب اقناع عمومی ایجاد شود.

خودتان برای انتخابات ثبت نام می کنید؟

هنوز تصمیمی نگرفتم. من شرایطی دارم که اگر آن شرایط برآورده شود وارد می شوم وگرنه میدان را در اختیار دیگران به ویژه جوانان قرار می دهم.

ثبت نام نامزدهای انتخابات؛ غیبت اصلاح‌طلبان، اشتیاق اصولگرایان و نامزدی یک ژن خوب

به گزارش فرارو، فرمان شروع رقابت‌های انتخاباتی صبح روز یکشنبه از سوی وزیر کشور صادر شد وثبت نام از نامزدها در وزارت کشور و فرمانداری‌های سراسر کشور و همچنین سفارتخانه‌ها، کنسولگری‌ها یا نمایندگی‌های سیاسی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور آغاز گردید.

ثبت نام از ساعت ۸ صبح تا ۱۸ غروب به مدت یک هفته جریان خواهد داشت. عموما در روزهای اول استقبال کمتری برای نامزدی مجلس صورت می‌گیرد اما در ادامه کاندیدا ها یکی پس از دیگری ثبت نام می کنند.

 ثبت نام یک ژن خوب نیز از صبح امروز بازتاب وسیعی در رسانه‌ها داشته است. او کسی نیست جز توحید نوبخت فرزند محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهور. توحید نوبخت از رشت نامزد انتخابات شده است. در دور گذشته مجلس نیز علی نوبخت برادر رییس سازمان برنامه بودجه از تهران کاندیدای انتخابات شد و به مجلس راه یافت. حالا علی نوبخت می‌گوید نامزد انتخابات نخواهد شد.

از سوی دیگر در دو روز اول اصلاح طلبان تمایل زیادی به ثبت نام در انتخابات مجلس نشان نداده اند، البته این اول راه است و باید منتظر روزهای آینده بود. فضا سیاسی کشور نیز به گونه‌ای است که احتمالا اصلاح طلبان حضور چشمگیری برای نامزدی در انتخابات نداشته باشند.

چشم انداز استقبال اصلاح طلبان از انتخابات هنوز روشن نیست، این جریان مدت هاست درگیر اختلافات عمیق داخلی است و از سوی دیگر با ریزش چشمگیر هوادارانش نیز دست و پنجه نرم می‌کند. این وضعیت پس از ناآرامی‌های اخیر در کشور عمیق‌تر هم شده است و ممکن است اصلاح طلبان به صورت کم فروغ و بدون اتحاد و برنامه ریزی مشترک وارد انتخابات شوند که این موضوع می‌تواند در شکست این جریان موثر باشد. احتمالا میانه روها در این زمینه فعال‌تر ظاهر شوند.

رحمان قهرمان‌پور: ساعت صفر برجام هر لحظه نزدیک‌تر می‌شود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب در گفت و گو با رحمان قهرمان‌پور تحلیلگر مسائل بین‌الملل آورده است: رحمان قهرمان‌پور پیرامون تهدیدات اخیرکشور فرانسه برای بهره‌گیری از «مکانیسم ماشه» یعنی بازگشت خودکار تحریم‌ها در صورت تداوم کاهش تعهدات ایران به برجام، گفت: «در بازه زمانی کوتاه مدت یعنی قبل از این‌که ایران گام بعدی کاهش تعهدات برجامی خود را بردارد و یا این‌که سطح غنی‌سازی هسته‌ای را به ۲۰ درصد برساند، بسیار بعید به نظر می‌رسد، کشورهای اروپایی از مکانیسم ماشه استفاده کنند. پیرامون فرانسه باید توجه داشت که این کشور نمی‌تواند به صورت منفرد، سیاست هسته‌ای در قبال ایران داشته باشد، بلکه پاریس نیازمند نوعی وحدت، تایید و همراهی سران کشورهای انگلستان و آلمان باشد.»

وی افزود: «اگر فرض را بر آن بگیریم این سه کشور تصمیم بگیرند مکانیسم ماشه را اجرایی کنند، وضعیت پیش‌رو بسیار مشخص است. بدین معنی که تحریم‌هایی که براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل تعلیق شده، بر خواهند گشت. به نوعی ما به دوران قبل از برجام بازخواهیم گشت. در عمل نیز تمامی کشورها از برجام خارج و مرگ برجام فرا خواهد رسید.»

وی در پایان تاکید کرد: «اکنون دولت روحانی همانند سال ۹۲ نمی‌تواند اجماع را پیرامون اتخاذ تصمیم بزرگ در سیاست خارجی اتخاذ کند؛ حتی اصلاح‌طلبان که متحدان دولت بودند، به صورت واضح در حال جدا کردن حساب خود از دولت هستند. لذا بعید به نظر می‌رسد که دولت در دو سال آینده کاری ماندگار در عرصه سیاست خارجی انجام دهد. این مساله پیرامون تنش‌زدایی با عربستان، نیازمند همین اجماع‌نظر داخلی است. با تحولاتی که در آبان ماه در کشور صورت گرفته، جریان اصولگرا و اصلاح‌طلب، تمایلی به حمایت از دولت جهت انجام اقدامی بزرگ در عرصه سیاست خارجی ندارند. بنابراین، به نظر می‌رسد دولت روحانی تلاش خواهد کرد دو سال پایانی خود را بدون اتفاق منفی سپری کند اما واقعیت این است که ساعت صفر برجام هر لحظه نزدیک‌تر می‌شود و اگر دولت بتواند تا انتخابات مجلس در اسفند وارد غنی‌سازی ۲۰ درصد نشود، لاجرم بعد از این دوران باید تصمیم بزرگ پیرامون برجام اتخاذ شود که این مساله پیامدهای خاص خود را در داخل کشور خواهد داشت.»

حمیدرضا ترقی: اعتراضات بدون سرگروه و نماینده به نتیجه نمی‌رسد

جامعه خبری تحلیلی الف در گفت و گو با حمیدرضا ترقی کارشناس سیاسی و عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی آورده است: گسترده شدن دامنه اعتراضات و ابهام های موجود درباره نحوه استفاده از حق مدنی اعتراض و تجمعات اعتراضی نکته ای است که مورد توجه تحلیلگران سیاسی قرار گرفته است.

حمیدرضا ترقی در این خصوص گفت: وظایفی که برای احزاب، طبق اصل ۸ قانون اساسی در نظر گرفته شده، بحث نظارت، همکاری و امر به معروف و نهی از منکر است و همچنین طبق اصل ۲۶ قانون اساسی برگزاری تجمعات مسالمت آمیز از سوی احزاب نیز تایید شده است، لذا با توجه به این دو قانون به نظر می رسد که راهی برای اعتراضات مسالمت آمیز مردمی وجود دارد تا صف اغتشاشگران از مردم جدا شود و مردم باید بتوانند اعتراضات خود را در چارچوب قانون برگزار کنند.

وی با بیان اینکه هنوز احزاب می توانند نقش موثری در برگزاری اعتراضات مسالمت آمیز داشته باشند، می گوید: احزاب ملی و قانونی در کشور وجود دارد که می توانند نقش موثری در ساماندهی و کنترل اعتراضات مسالمت آمیز مردم داشته باشند و با اخذ مجوز از کمیسیون ماده ۱۰ احزاب، می توانند مسوولیت اعتراضان مردم را نیز به گردن گرفته و آنها را هدایت کنند.

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه ادامه داد: در حال حاضر تجمعاتی که صورت می گیرد، بدون سرگروه و نماینده ای است که با دولت و مسوولین ارتباط داشته باشند لذا این اعتراضات نمی تواند به نتیجه برسد و به همین دلیل است که اغتشاشگران به راحتی از این اعتراضات سوءاستفاده می کنند. زمانی که تجمعی شناسنامه دار بوده و منطق آن مشخص شود، قطعا به نتیجه خواهد رسید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =