مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری :بی‌اطلاعی مانع از شناسایی مبتلایان به ویروس HIV شده است

شهرکرد- ایرنا- رئیس مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری گفت: بی‌اطلاعی و نبود آموزش‌های لازم در مواجهه با ویروس HIV سبب شده تا بیماریابی متناسب با برنامه‌های پیش‌بینی شده محقق نشود.

سیدراشد جزایری روز سه‌شنبه در همایش هفته اطلاع‌رسانی ایدز افزود: یکی از چالش‌های بیماری ایدز مخفی بودن آن است و همین موضوع ما را با چالش بیماریابی مواجه کرده است.

وی ادامه داد: در حالی‌ که باید تاکنون ۶۰ هزار فرد مبتلا به ایدز در کشور شناسایی شده باشد اما این موضوع به طور کامل محقق نشده اما در استان در روستای چنارمحمودی ۹۸ درصد بیماریابی محقق شده است.

جزایری تصریح کرد: ۱۲۹ بیمار مبتلا به این ویروس در روستا شناسایی شد که از این تعداد ۱۲۷ نفر متصل به زنجیره درمان شدند.

وی با بیان اینکه از ابتدای امسال تاکنون در حدود یک هزار بیماری مبتلا به ویروس HIV در کشور شناسایی شده‌اند، افزود: این در حالی است که روستای چنار محمودی به واسطه رسانه‌ای شدن موضوع در فضای مجازی و رسانه‌های مغرض خارجی در کانون توجه قرار گرفت و بیماری به یک موضوع اجتماعی در این روستا تبدیل شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد، احداث مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری، اخذ مجوز برای راه اندازی مرکز خدمات جامع سلامت روستایی، استقرار کلینیک سیار دندانپزشکی و استقرار آزمایشگاه تخصصی CD۴ را از جمله اقدامات انجام شده در روستای چنار محمودی برشمرد.

جزایری در ادامه به برنامه ادغام خدماتHIV در نظام سلامت ایران اشاره کرد و گفت: این برنامه برای نخستین بار در سال ۸۲ مطرح شد و پس از چند سال مسکوت ماندن دوباره مورد توجه قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: ۲۶ دستگاه در استان موظف به کمک برای پیشگیری و مدیریت ابتلا به ویروس HIV هستند که اگر چه در سالهای گذشته در انجام وظیفه خود کم توجهی می‌کردند اما در سالجاری همکاری قابل توجهی داشتند.

رئیس مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری همچنین تعداد بیماران مبتلا به ویروس HIVاین استان را ۱۸۵ نفر اعلام کرد.

به گزارش ایرنا از ۹ تا ۱۵ آذر با عنوان هفته اطلاع‌رسانی ایدز نامگذاری شده است.

ایدز که از سال ۱۹۸۴ میلادی در دنیا شناسایی شده و تاکنون مبتلایان و قربانیان زیادی گرفته‌است، بیماری خطرناکی است که بیشتر افراد مبتلا به آن بر اثر ناآگاهی و ناخواسته آلوده شده‌اند.

این بیماری بر اثر تخریب یاخته‌های دستگاه ایمنی بدن ناشی از حمله ویروس "اچ آی وی" به افراد سرایت می‌کند و با نابودی گلبول‌های سفید، باعث تضعیف بدن شده و عفونت در جسم انسان پخش می‌شود، طوریکه بدن قادر به مبارزه با آن نیست به همین دلیل افراد مبتلا به ایدز، شبکه ایمنی بسیار آسیب‌دیده‌ای دارند که باعث عفونت‌های شدید و اگر بیماران به فرایند درمان و کنترل آن توجه نکنند در نهایت منجر به مرگ آنها می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =