دبستان ها و پیش دبستانی های کهگیلویه و بویراحمد تعطیل شدند

یاسوج- ایرنا- مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد گفت: به منظور پیشگیری از شیوع آنفولانزا تمامی مدارس دبستان و پیش دبستانی این استان فردا چهارشنبه تعطیل هستند.

هادی زارع پور روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برای پیشگیری از شیوع بیماری و گسترش آن میان دانش‌آموزان این استان این تصمیم گرفته شده و بر مبنای آن روز چهارشنبه این مدارس تعطیل هستند.

وی افزود: سلامت دانش آموزان برای یکی از اولویت های اصلی آموزش و پرورش این استان است.

افزون بر ۱۶۱ هزار دانش آموز پسر و دختر مقاطع ابتدایی و متوسطه اول و دوم در کهگیلویه و بویراحمد تحصیل می کنند.

مجموع پیش دبستانی ها و دانش آموزان پایه اول ابتدایی و پایه اول مقطع متوسطه اول کهگیلویه و بویراحمد در سال تحصیلی جدید ۳۷ هزار نفر است.

۱۵ هزار دانش آموز پایه اول ابتدایی در این استان ۳۱ شهریورماه ۱۳۹۸ روانه کلاس های درس شدند.

به گفته سرپرست مرکز بهداشت کهگیلویه وبویراحمد شیوع بیماری آنفلوآنزا در استان تاکنون ۲ هزار و ۴۰۰ نفر را راهی بیمارستان کرد که ۵۰۰ نفر از آنها نیز بستری شدند.

این بیماری ویروسی نیز تاکنون عامل مرگ سه نفر که البته بیماری زمینه ای داشتند شده است.

با نمونه برداری و آزمایشهای انجام گرفته بر روی ۸۰ بیمار مبتلا به این بیماری حدود نیمی از آنها مثبت بوده است و همچنین به افراد مبتلا به آنفلوآنزا توصیه کرد کرد که این بیماری آنتی بیوتیک ندارد و باید به طور جد از خود درمانی پرهیز کنند.

مهمترین راهکار رعایت بهداشت فردی و استراحت بوده و داروی آنفلوآنزا به طور حتم باید با تجویز پزشک متخصص عفونی باشد و این دارو در اختیار بیمارستان ها قرار گرفته است.

نشانه‌های این بیماری شامل تب و لرز، درد عضلانی، درد مفاصل، سردرد، خستگی، سرفه، ناراحتی گلو، آبریزش بینی یا گرفتگی بینی، تهوع و اسهال است و حتی امکان دارد بیشتر از یک هفته این علائم همراه شخص بیمار باشد.

آنفلوآنزا علاوه بر این موارد، از طریق تماس با سطح آلوده به ویروس نیز منتقل می‌شود و افراد بیمار می‌توانند از یک روز قبل از شروع علائم و پنج تا هفت روز بعد از شروع علائم، منتقل کننده بیماری باشند. کودکان و افرادی که سیستم ایمنی بدن آنها ضعیف است نیز مدت زمان بیشتری آلوده کننده هستند.

آنفلوآنزا یا گریپ (Grippe) بیماری واگیردار است.

این نوع ویروس در پرندگان و پستانداران اثر می گذارد و موجب ایجاد عفونت حاد دستگاه تنفسی ، سردرد ناگهانی، درد ماهیچه، تب و ضعف و بی حالی شدید می شود.

آنفلوآنزا یک بیماری تنفسی حاد واگیردار است که منشا ویروسی دارد و ویروس‌های آن از طریق هوا و به وسیله سرفه و عطسه فرد مبتلا منتقل می‌شوند.


 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =