۱۲ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۳۴
کد خبرنگار: 2051
کد خبر: 83579174
۰ نفر

برچسب‌ها

گردشگری استان مرکزی زیرساخت توسعه محور می‌خواهد

اراک - ایرنا - نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفت: تقویت صنعت گردشگری به عنوان محور توسعه استان، نیازمند ایجاد زیرساخت‌های کارشناسی و همکاری‌های برون‌بخشی است.

سید «مهدی مقدسی» روز سه‌شنبه در آیین انعقاد تفاهم‌نامه مشترک بین اتاق بازرگانی و اداره کل میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری استان مرکزی، افزود: سهم این استان از صنعت گردشگری کشور مطلوب نیست که تقویت این مهم نیازمند تحولات اساسی در حوزه زیرساخت‌ها همراه با مشارکت بخش خصوصی است.

وی ادامه داد: عامل تحول اساسی ایجاد تغییر ، تقویت بخش‌های مختلف اقتصادی به خصوص حوزه گردشگری در جامعه است که در صورت تحقق این مهم، نتیجه برای آحاد مردم قابل لمس خواهد بود.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: امنیت پایدار جامعه در نتیجه رشد اقتصادی و تقویت شرایط معیشتی مردم محقق می‌شود، بنابراین تمامی ظرفیت‌های کشور باید به صورت برنامه‌ریزی شده و ارائه راهکارهای جامع و کارگشا از سوی فعالان اقتصادی در حوزه رشد اقتصادی کشور به‌کار گرفته شود.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی، اصلاح و توسعه زیرساخت‌های گردشگری در قالب یک برنامه توسعه محور را مهم عنوان کرد و گفت: افزایش زیرساخت‌ها در حوزه های مختلف حمل ونقل، ایجاد تاسیسات شهری، حفظ و احیای بناهای تاریخی و نظام دهی تبلیغات صنعت گردشگری را از جمله نیازهای گردشگری است که باید با مشارکت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان با کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان تامین شود.

مقدسی اظهار داشت: توسعه صنعت گردشگری منوط به تغییر نگرش این حوزه از دولتی به خصوصی و بهره‌گیری از اندیشه‌های ناب فعالان این حوزه است.

وی ادامه داد: تحول اقتصادی با نگاه صرف بخش دولتی امکان‌پذیر نیست و برای توسعه همه‌جانبه کشور باید جایگاه و ظرفیت بخش خصوصی بیش از پیش تقویت شود.

مقدسی اظهار داشت: بیش از سه برابر مجموع بودجه کشور در بخشهای خصوصی هزینه می‌شود و از ۴۵۰ هزار میلیارد تومان بودجه کشور ۳۲۰ هزار میلیارد تومان در امور اجرایی کشور هزینه می‌شود.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: با تحکیم روابط اقتصادی با دنیا ضمن هدایت کشور به سمت‌و سوی توسعه پایدار، زمینه موج‌سواری دشمنان در مناسبات داخلی کشور نیز به حداقل ممکن می‌رسد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی نیز گفت: جایگاه بخش خصوصی در حوزه گردشگری تاکنون ناشناخته مانده که باید برای اصلاح این مهم برنامه‌ریزی کرد.

«علیرضا ایزدی» افزود: حوزه گردشگری هم در جامعه و هم در مجموعه میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بسیار مظلوم است.

وی اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی باید تدابیری بیاندیشد که فعالان حوزه گردشگری بتوانند از تسهیلات کم‌بهره استفاده کنند چرا که تسهیلات تبصره ۱۸ با نرخ سود بالا نمی‌تواند در این حوزه راهگشا باشد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان مرکزی اظهار داشت: بخش عمده‌ای از فعالیت‌های حوزه گردشگری در سفره‌خانه‌های سنتی است که براساس قانون اجرای موسیقی سنتی در این مکان‌ها ممنوع شده و به همین دلیل امکان استقبال جامعه از این مکان‌ها به حداقل ممکن رسیده است.

ایزدی با بیان این‌ که اعتبارات اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نیز در سال جاری کاهش چشمگیری داشته است، بیان کرد: اکنون شمار قابل توجهی از شاغلان در هتل‌ها، دفاتر خدمات سفر و در حوزه راهنماتور در استان مرکزی فعالیت‌ می‌کنند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان مرکزی افزود: علاوه بر کمبود زیرساخت‌ها در حوزه گردشگری این استان، تبلیغات نیز بسیار ضعیف است که برای اصلاح این شرایط باید برنامه‌ریزی کرد.

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان مرکزی نیز گفت: تبادل نظر به منظور برنامه‌ریزی، راهبری و نظارت بر مجموعه اقدامات مشترک اتاق بازرگانی و کمیسیون گردشگری و اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در جهت ارتقای شاخص‌های حوزه‌های صنایع دستی و گردشگری با هدف توسعه و سرمایه‌گذاری و ایجاد زمینه ارتباط بین‌المللی در قالب صلح و دوستی از طریق گردشگری با برگزاری جشنواره، همایش و نمایشگاه‌های بین‌المللی با هدف جذب گردشگری مهمترین مواد این تفاهم‌نامه است.

«مریم توسطی» افزود: مشارکت در برگزاری دوره‌های تخصصی آموزشی در حوزه گردشگری، تبادل تجربیات و یافته‌های پژوهشی و شکل‌گیری شبکه‌های اطلاعاتی، ارائه پیشنهادهای مشترک جهت طرح‌های توسعه‌ای در راستای حوزه گردشگری به‌خصوص تقویت مکان‌های دارای ویژگی‌های گردشگری و تاریخی از دیگر مواد این تفاهم‌نامه است.

وی تاکید کرد: نیاز به دستیابی به یک گفتمان مشترک در حوزه گردشگری احساس می‌شود و اتاق بازرگانی می‌تواند موجب تغییر رویکرد در این حوزه شود تا بتوان در بعد اقتصادی گردشگری تحرکی ایجاد کرد.

بیش از ۲ هزار جاذبه گردشگری در استان مرکزی شناسایی شده که ۸۷۳ اثر تاکنون در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =