احیای معادن کوچک مقیاس با رویکرد رفع موانع و تامین مالی

تهران- ایرنا- معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت گفت: اجرای طرح احیای معادن کوچک مقیاس با رویکرد رفع موانع و مشکلات ادارای، تامین مالی، ایجاد وتوسعه بازار تولیدات معدنی ، امور حقوقی و مشاوره ای مورد توجه است.

به گزارش روز سه‌شنبه روابط عمومی سازمان توسعه ونوسازی معادن وصنایع معدنی ایران ( ایمیدرو) ، «خداداد غریب پور» پیرامون اقدامات اجرایی در طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس افزود: تاکنون چهار هزار و ۴۹۶ معدن غیر فعال شناسایی شده که از این تعداد یکهزار و ۷۶ معدن در قالب ۲۱۵ پروژه مورد بررسی قرار گرفت.

وی اضافه کرد: بر اساس این طرح، اهتمام به تسهیل امور برای بخش خصوصی وجود دارد و نیز یک هزار و ۱۵۴ معدن در قالب ۱۱۵ پروژه برای تامین زیرساخت مورد توجه است.

به گفته غریب‌پور، در طرح احیای معادن کوچک مقیاس، اقدام کلینیکی بر روی ۲۵۰ معدن در قالب ۷۲ پروژه انجام شد که از این رقم، احیای ۴۲ معدن در قالب ۲۸ پروژه آغاز شده است.

احیای معادن با بهره مندی از ظرفیت های بخش خصوصی

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در ارتباط با سیاست سازمان ایمیدرو  مبنی بر بسترسازی و تسهیل امور برای بخش خصوصی، اضافه کرد:  بنابر اصل ۴۴ قانون اساسی مبنی بر افزایش سهم بخش خصوصی در اقتصاد، در حوزه معدن اهتمام جدی به این مهم وجود دارد.

وی افزود: رونق تولید در این طرح با مشارکت دولت و بخش خصوصی ممکن خواهد شد و به طور حتم تقویت این رویه در اقتصاد معدن و صنایع معدنی و کشور نیز اثرگذار خواهد بود.

تفاهم نامه همکاری با دانشگاه ها و مراکز علمی

غریب پور ضمن یادآوری مشارکت دانشگاه ها و مراکز علمی در طرح احیای معادن کوچک مقیاس گفت: تاکنون ۱۴ تفاهم نامه سرمایه گذاری، هفت تفاهم نامه پژوهشی و آموزشی، پنج تفاهم نامه تامین مالی و دو تفاهم نامه مرتبط با استارتاپ ها به منظور توسعه معادن کوچک به امضا رسیده است.

به گزارش ایرنا، مجموع معادن کشور بالغ بر ۱۰ هزار معدن ذکر شده که حدود پنج هزار و ۵۰۰ معدن فعال و بقیه راکدیا  در حال تجهیز قرار دارد.

میزان ذخایر شناسایی شده کشور حدود ۶۰ میلیارد تن است که از این رقم حدود ۴۰ میلیارد تن قطعی و بقیه احتمالی برآورد می شود.

ایران با اکتشاف ۶۸ نوع ماده معدنی در بین کشورهای جهان از نظر تنوع در جایگاه دهم قرار گرفته، از لحاظ ذخیره در رتبه پانزدهم جهانی قرار دارد.

ارزش صادرات بخش معدن وصنایع معدنی پارسال  بالغ بر ۹.۳ میلیارد دلار اعلام شد و انتظار می رود امسال نیز با وجود تشدید تحریم برابر با این میزان صادرات محقق شود. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha