مرزبانی کشور نیاز شدید به شهرک‌های سازمانی دارد

تبریز-ایرنا- فرمانده مرزبانی کشور گفت: این مجموعه برای رفاه نیروهای خدوم و انجام بهینه ماموریت‌های محوله خود به شدت نیازمند ایجاد و راه‌اندازی شهرک‌های سازمانی است.

سردار قاسم رضائی روز سه شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه، افزود: با ایجاد این شهرک ها می توان مدت زمان ماموریت های مرزبانان را از 20 روز به یک روز در میان کاهش داد که این امر نقش بسیار مهم در انجام ماموریت های این مجموعه خواهد داشت تا این نیروها در کنار خانواده های خود زندگی کرده و با استقرار در شهرک های سازمانی به لحاظ عاطفی نیازهای خود را برطرف کنند.

وی از دولت و مجلس شورای اسلامی درخواست کرد تا در این زمینه کمک حال مرزبانی کشور باشند.

رضائی اظهار داشت: چندی قبل مرزبانی با همکاری مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامیt طرحی با عنوان کاستی های مرزبانی در مدت 8 ماه تهیه کرده است که در آن تمام نیازمندی ها و امکانات لازم برای انجام ماموریت های محوله آمده است که امیدواریم این طرح امسال به لحاظ اجرایی در دستور کار قرار بگیرد.

وی با اشاره به امکانات کشور برای ارایه خدمات رفاهی بیشتر به مرزبانان، یادآوری کرد: مرزهای کشور به مثابه ناموس مملکت است که می توان و باید خدمات این نیرو را افزایش داد زیرا مسایل رفاهی برای پرسنل مرزبانی از اهمیت بسزایی برخوردار است.

رضائی از مرزبانان به عنوان مدافعان حرم و حریم کشور یاد و اضافه کرد: از اصحاب رسانه و خبرنگاران انتظار داریم دغدغه ها و نیازمندی های این مجموعه را با انتشار اخبار و گزارش های مختلف برای مسئولان تصمیم گیر کشور به خوبی منعکس کنند و در این زمینه تمام یگان های مرزبانی آماده همه گونه همکاری با رسانه ها هستند.

وی جایگاه ملی مرزبانی را مورد اشاره قرار داد و با بیان اینکه در سایه تلاش های مرزبانان، نیروهای انتظامی و امنیتی و نیز همکاری با دستگاه های اجرایی و مرزنشینان، امنیت کامل بر مرزهای کشور حاکم است، گفت: تمام روابط و تعاملات مرزبانی بر اساس همکاری مرزنشینان استوار شده است و ما معتقدیم در ایران اسلامی 2 میلیون و 500 هزار نفر از هر قوم، مذهب و زبانی مرزبان داریم.

* مرزها ظرفیت بزرگ اقتصادی، فرهنگی و سرمایه گذاری است

رضائی همسایگی ایران با 15 کشور مختلف را ظرفیتی بسیار بزرگ و مهم برای  توسعه همکاری های مختلف اقتصادی و سیاسی دانست و یادآوری کرد:  ایران اسلامی پس از روسیه و چین بیشترین همسایه را دارد که به لحاظ فرهنگی، اقتصادی، ترانزیت و سرمایه گذاری و نیز صنایع تبدیلی می تواند فرصت های بی مانندی برای کشور ایجاد کند.

وی ادامه داد: هیچ نقطه ای از مرزهای جمهوری اسلامی وجود ندارد که بتوان ادعا کرد در آن نمی توان سرمایه گذاری کرد و در این ارتباط مرزبانی آماده همه گونه همکاری برای  توسعه سرمایه گذاری در این مناطق است و امنیت کامل بر آنها حاکم می باشد.

رضائی یکی از ماموریت های محوری مرزبانی را مبارزه با قاچاق مواد مخدر، کالا و خدمات عنوان و اضافه کرد: در این راستا امسال بیش از 63 تن انواع مواد مخدر در مرزهای مختلف کشور کشف داشته ایم که نسبت به مدت مشابه پارسال 60 درصد افزایش نشان می دهد که در هروئین افزایش 3 برابری و شیشه افزایش 50 درصدی را شاهد بودیم و در بخش قاچاق سوخت نیز رشد 35 درصدی کشفیات را ثبت کرده ایم.

وی مبارزه با قاچاق و ورود و خروج غیر قانونی مایحتاج عمومی و کالاهای استراتژیک را جزو رئوس ماموریت های مرزبانی اعلام کرد و افزود: در این حوزه نیز افزایش کشفیات به میزان 4 برابر را امسال داشتیم که در این زمینه در حقیقت به عنوان بازوان نظارتی دولت نیز عمل می کنیم.

رضائی با اشاره به قاچاق جوجه های یک روزه از مرزهای غربی کشور به خارج، گفت: مرزبانی کشور به حدی از انعطاف ماموریتی برخوردار است که در سریع ترین زمان ممکن با وجود مشکلات تخصصی و فنی برای شناسایی این مورد، وارد عمل شد و در راستای تکالیف انقلابی خود جلوی این قاچاق را گرفت.

به گفته وی مرزبانی کشور سالانه به طور متوسط 250 تن کشفیات دارد.

* برخی اظهارات درباره کولبرها غیرتخصصی است

فرمانده مرزبانی کشور از برخی اظهارنظرهای غیرفنی و غیر تخصصی درباره کولبرها نیز انتقاد کرد و گفت: متاسفانه این اظهارات بدون اطلاعات دقیق ارایه می شود و در حقیقت موجب تضعیف روحیه مرزبانان می شود که جا دارد این افراد در صحبت های خود تحدیدنظر کنند.

رضائی با بیان اینکه امنیت هزینه بر است، افزود: مرزبانی کشور به هیچ عنوان در مقابل فتنه ها دریغ نمی کند و اقدمات لازم را انجام می دهد تا مردم کشور در امنیت و آسایش کامل زندگی کنند.

وی اظهار داشت: در مساله مربوط به کولبرها عده ای اقدام به قاچاق انواع سلاح، مشروب، اقلام ضدفرهنگی و مواد ناریه می کنند که این مساله به هیچ عنوان به معنی کولبری نیست و در واقع با کوله های خود بارهای غیرقانونی حمل می کنند که باید با این عده مبارزه کرد.

رضائی ادامه داد: تاسف بار است که اظهارات غیرمنطقی درباره نحوه کارکرد کولبرها موجب می شود عده ای از آنها به ماموران مرزبانی تعرض کنند.

وی به اغتشاشات اخیر نیز اشاره کرد و گفت: به دلیل این ناآرامی ها قاچاق کالا در مرزها به دلیل سوء استفاده قاچاقچیان از شرایط کشور افزایش داشت، به گونه ای که در این مدت کشفیات موادمخدر به میزان 3 تن داشتیم.

رضائی به گروگان گیری سال گذشته ضدانقلاب در مرز پاکستان که تعدادی از آن ها آزاد شدند، نیز اشاره کرد و گفت: این گروگان گیری در مقر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اتفاق افتاد که در آن تعدادی از  نیروهای انتظامی و مرزبانی نیز حضور داشتند که خوشبختانه تمام آنها به جز 2 نفر آزاد شدند.

وی اضافه کرد: رایزنی ها برای آزادی دو نفر گروگان که یکی از سپاه و دیگری از نیروی انتظامی است ، ادامه دارد که امیدواریم  آنها نیز به زودی به آغوش وطن و خانواده خود برگردند.

رضائی تصریح کرد: این دو گروگان در بند در سلامت کامل هستند و نگرانی از این بابت وجود ندارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =