چرای غیرمجاز در مراتع آران‌وبیدگل ۹۰ درصد افزایش یافت

کاشان- ایرنا- رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان آران‌وبیدگل گفت: چرای غیرمجاز دام‌ها در مراتع این شهرستان امسال ۹۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است.

رضا شفیعی روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با ایرنا تشریح کرد: ورود دام به مرتع‌ها پیش از زمان مناسب در کنار آسیب وارد کردن به پوشش گیاهی آن منطقه، موجب فشرده شدن خاک می ‌شود که در نتیجه وزن مخصوص خاک افزایش ‌یافته و قابلیت نفوذ آب به آن کاهش می‌یابد.

وی افزود: این امر می‌تواند مرحله نخست جریان سطحی یا فرسایش تلقی شود زیرا فشردگی خاک در کنار کاهش در قابلیت نفوذ آن، موجب کاهش در ظرفیت نگهداری آب نیز می ‌شود که این امر در مناطق خشک و نیمه‌ خشک اهمیت بیشتری دارد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آران‌وبیدگل تاکید کرد: زمان ورود دام به مرتع‌های قشلاقی از ابتدای آذر تا آخر اسفندماه و در مرتع‌های ییلاقی از بیستم اردیبهشت به مدت سه ماه می‌تواند ادامه یابد.

وی در ادامه به افزایش گشت‌های یگان حفاظت منابع طبیعی در مراتع این شهرستان اشاره و بیان کرد: ۱۱ پرونده تخلف در مورد چرای غیرمجاز دام‌ها سال‌جاری تشکیل شده و در مراجع قضایی آران‌وبیدگل در حال پیگیری است.

شفیعی با اشاره به ثبت چرای غیرمجاز افزون بر ۲۰۰ راس دام از جمله شتر، گوسفند و بز در این پرونده‌ها تصریح کرد: چرای خارج از فصل جرم بوده و جریمه هر نفر شتر به نزدیک هفت میلیون ریال می‌رسد.

وی وسعت مرتع‌های این شهرستان را بیش از ۳۷۶ هزار هکتار عنوان کرد و یادآور شد: این مرتع‌ها دارای ۷۶ سامانه عرف، ۷۱ سامانه قشلاقی و پنج سامانه ییلاقی است.

شهرستان ۱۰۳ هزار نفری آران‌وبیدگل با گستره ۶۱۰ هزار هکتار، در فاصله نزدیک به ۶ کیلومتری کاشان و ۲۱۵ کیلومتری شمال اصفهان قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =