انجمن ویژه معلولان در اردستان تشکیل می‌شود

کاشان- ایرنا- رییس اداره بهزیستی اردستان به فقدان انجمن معلولان در این شهرستان اشاره کرد و گفت: اقدام‌های موثری در راستای این مهم صورت گرفته و انجمن تا پایان آذرماه تشکیل خواهد شد.

محمدعلی مطلب‌زاده روز سه‌شنبه در آیینی به مناسبت روز جهانی معلولان تشریح کرد: در این زمینه از بین یک هزار و ۱۳۶ نفر توانخواه شهرستان اردستان ۱۵ نفر از افراد دارای تحصیلات دانشگاهی برگزیده شدند و مقدمه تشکیل انجمنی فراهم شده تا کارها و خواسته‌های این قشر را پیگیری و با مشارکت خودشان برطرف کنیم.

وی افزود: سه مرکز خدمات‌رسانی به معلولان در زمان حاضر در شهرستان اردستان وجود دارد که با کمک افراد نیکوکار و پشتیبانی بهزیستی در حال فعالیت هستند.

فرماندار اردستان نیز در ادامه گفت: با توجه به اینکه ارتباط سازمان‌دهی شده بدنه اجتماعی با مسوولان وجود ندارد، راه‌اندازی یک انجمن ویژه معلولان از جمله نیازهای این قشر در شهرستان است.

حمیدرضا تاملی بیان کرد: با وجود گذشت ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی، کشور از نظر فرآیند مردمی‌سازی قوانین و مقررات تجربه‌هایی به دست آورده و کارهایی انجام شده اما هنوز تا رسیدن به جایگاهی مناسب فاصله زیادی داریم.

وی اظهار کرد: مردم در انتخابات گوناگون شرکت می‌کنند اما در بازه زمانی مسوولیت منتخبان، ارتباط سازماندهی شده قطع می‌شود در حالی که نباید چنین شود.

فرماندار اردستان تاکید کرد: هنگامی که مردم به شخصی رای می‌دهند تا از سوی آنها تصمیم‌گیری و اعمال حاکمیت کند، باید در دوران مسوولیت ارتباط با جامعه حفظ شود که لازمه آن تشکیل تشکل‌های مردمی است.

وی اضافه کرد: این تشکل‌ها می‌توانند دیدگاه‌های مردمی از جمله نیازها و مسایل معلولان را به مسوولان انتقال دهند زیرا امکان ارتباط با تک تک افراد امکان‌پذیر نیست.

تاملی همچنین گفت: وجود مجموعه‌ای از نابسامانی‌ها در بخش‌های گوناگون و برخوردهای نامناسب با حقوق مردم کار درستی نیست اما باید خود مردم نیز در اصلاح این روند نقش داشته باشند و راه‌اندازی انجمن‌ها می‌تواند نقش موثری در تصمیم‌گیری‌ها ایفا کند.

وی با اشاره به مشکلات موجود از جمله در بخش اشتغال و مسکن تصریح کرد: معلولان نباید منتظر باشند، نهادهای حمایتی همه نیاز آنها را برطرف کنند زیرا در این شرایط امکان‌پذیر نیست و با این حال خود باید در جهت توانمندسازی گام بردارند.

فرماندار اردستان با ابراز امیدواری نسبت به برطرف شدن مشکلات این قشر با اجرا شدن قانون حمایت از معلولان افزود: همچنین در بخش مسکن تسهیلات ویژه برای معلولان در نظر گرفته شده که با اولویت و بر اساس ضوابط پرداخت خواهد شد. 

وی ظرفیت بنیاد برکت برای اشتغال معلولان اردستان را مورد اشاره قرار داد و تاکید کرد: مشکل بیشتر مردم این شهرستان فقدان آگاهی از راه‌های برطرف کردن مشکلاتی است که برای بسیاری از آنها راه حل وجود دارد.

تاملی ادامه داد: اگر چه در زمان حاضر دولت توانمندی پاسخگویی به همه خواسته‌های معلولان را ندارد اما به تدریج مشکلات را برطرف خواهد کرد.

چند نفر از توانخواهان نیز در این آیین خواسته‌های خود از جمله در بحث اشتغال، مسکن، مناسب‌سازی مکان‌های عمومی، تامین هزینه‌های درمان و صدور مجوزهای کسب را بیان کردند و در ادامه ۱۵ نفر از آنها با اهدای لوحی از سوی مسوولان قدردانی شدند.

شهرستان ۴۲ هزار نفری اردستان در فاصله نزدیک به ۱۱۸ کیلومتری شمال شرقی اصفهان واقع است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha