کشف مواد مخدر سنتی در آذربایجان‌غربی امسال ۲ برابر شده است

مهاباد- ایرنا- جانشین دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان آذربایجان‌غربی گفت: میزان کشف مواد مخدر سنتی در این استان امسال در مقایسه با سال گذشته ۲ برابر شده است.

یوسف دیهمی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه کشف مواد مخدر صنعتی کاهش چشمگیری پیدا کرده است اظهار داشت: از ابتدای امسال‌ تاکنون ۱۱ تن و ۷۵۲ کیلوگرم انواع مواد مواد مخدر و پیش‌ساز صنعتی در استان کشف و ضبط شده است.

وی افزود: از این مقدار مواد مخدر هشت تُن و ۹۵۰ کیلوگرم مربوط به انواع مواد مخدر سنتی (تریاک و  هرویین) و ۲ تُن و ۸۰۲ کیلوگرم مربوط به مواد پیش‌ساز صنعتی (شیشه) بوده است.

وی گفت: این استان در مسیر ترانزیت مواد مخدر قرار دارد و در جریان این انتقال بخشی از این مواد در شهرستان‌های استان رسوب می‌شود. 

وی با بیان اینکه از ابتدای امسال‌ تاکنون ۱۲ هزار و ۷۰ نفر در ارتباط با پرونده‌های مواد مخدر در استان دستگیر شدند، افزود: در این مدت ۴۳۳ نفر قاچاقچی در ارتباط با مواد مخدر دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شدند علاوه بر این افراد، ۲ هزار و ۴۸۱ نفر توزیع‌کننده و ۴۲۲ نفر حمل‌کننده مواد مخدر نیز دستگیر شدند.

جانشین دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان‌غربی گفت: تاکنون هشت هزار و ۷۳۴ نفر معتاد متجاهر در استان دستگیر و برای بازیابی سلامتی و پاک شدن تحویل مراکز بازپروری شدند.

وی با اشاره به راه‌اندازی ۲۰ کمپ ترک اعتیاد در استان اظهار داشت: هم‌اکنون ۱۹ کمپ ترک اعتیاد ماده ۱۵ و یک کمپ ماده ۱۶ در استان فعال است که ظرفیت پذیرش بیش از یکهزار نفر را در هر دوره دارد.

وی افزود: کمپ ترک اعتیاد ماده ۱۵ کمپ‌هایی هستند که معتادان به صورت خودمعرف وارد کمپ شده و پس از بهبودی و تکمیل دوره درمان، فرد از کمپ خارج می‌شود اما کمپ‌ ماده ۱۶ که مخصوص معتادان متجاهر است و توسط اداره‌کل بهزیستی اداره و هزینه‌های آن توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر پرداخت می‌شود.

آذربایجان‌غربی از جمله استان‌های درگیر با معضل مواد مخدر است و با توجه به اینکه این استان در مسیر ترانزیت مواد مخدر به اروپا قرار دارد، سالانه هزاران کیلوگرم انواع مواد مخدر در این استان کشف می‌شود.

مقابله با سرقت، مقابله با کالای قاچاق، مبارزه با مواد مخدر، مبارزه با ناهنجاری‌ها و بداخلاقی‌های اجتماعی و کاهش تصادف‌ها از اولویت‌های پنج‌گانه نیروی انتظامی آذربایجان‌غربی است.

آذربایجان‌غربی از جمله استان‌های مرزی کشور است که با کشورهای ترکیه، عراق و جمهوری خودمختار نخجوان ۹۶۷ کیلومتر مرز مشترک دارد؛ این استان دارای ۹ گمرک، هشت بازارچه و پنج پایانه مرزی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =