۱۲ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۲۶
کد خبرنگار: 786
کد خبر: 83579088
۰ نفر

برچسب‌ها

 همایش مدیریت آب و  پسماند با مشارکت هلند در کیش برگزار شد

کیش - ایرنا- همایش و کارگاه آموزشی مشترک منطقه آزاد کیش و هلند با موضوع مدیریت آب فاضلاب،پسماند و سرمایه گذاری با رویکرد به الگوهای برنامه ریزی و طراحی شهری، روز سه شنبه درکیش برگزار شد.

به گزارش ایرنا، در این همایش زیست محیطی که با حضور مدیرعامل منطقه آزاد کیش، سفیر هلند در تهران، مشاور اقتصادی و دبیر اول سفارت این کشور، مشاور وزارت زیرساخت و آب کشور هلند، متخصصان حوزه آب و فاضلاب از اتحادیه اروپا، سازمان منطقه آزاد کیش و مدیر عامل شرکت عمران آب و خدمات این جزیره در مرکر همایشهای بین المللی کیش برگزار شد، آخرین روشهای بازیافت و مدیریت پسماند در اروپا و کشور هلند ارائه شد. 

  تداوم همکاریهای دو جانبه در مباحث زیست محیطی بوِیژه مدیریت پسماند، ضرورت تولید و بسته بندی مبتنی برچرخش اقتصادی به جای اقتصاد خطی، تمرکز بر طرحهای هوشمند، افزایش عمر محصولات، تکمیل حلقه های بازیافت و تفکیک از مبدا، جلب مشارکت شهروندان با روشهای فرهنگی و پاداشی، افزایش سرعت در فرایند بازیافت، تدوین برنامه جامع مدیریت پسماند، افزایش مشارکت ملی و اعمال مالیات بر تولید زباله از جمله نکاتی بود که به عنوان عوامل مدیریت پسماندها و راهکارهای کاهش تولید زباله از سوی هیات هلندی ارائه شد.

      به گفته متخصصان هلندی شرکت کننده در این همایش، بیشترین عامل تولید پسماند، تولید مبتنی بر اقتصاد خطی است، لذا پایش تولید کالا و مواد  باید  تجدید پذیر باشد و بتواند در چرخه اقتصادی قرار گیرد.

  هیات هلندی همچنین روشها و وضعیت بازیافت و سیستم مدیریت پسماند و تصفیه آب کیش را خوب و باکیفیت ارزیابی کرد. 

 همچنین در کارگاه آموزی که همزمان با برگزاری این همایش تشکیل شد، کارشناسان حوزه بازیافت منطقه آزاد منطقه آزاد ضمن تبادل تجربیات با آخرین روشها و دانش بازیافت و مدیریت پسماند در کشور هلند آشنا شدند در خصوص زمینه ها  و راهکارهای همکاریهای زیست محیطی گفتگو کردند. 

جزیره کیش با مساحتی حدود ۹۱ کیلومتر مربع  و جمعیتی  افزون بر ۳۹  هزار نفر در ۱۸ کیلومتری کرانه های جنوبی ایران و در محدوده شمالی خلیج فارس واقع شده است. 

 میزان تولید زباله و پسماند در این جزیره روزانه حدود ۱۲ تن است که این آمار با توجه به روند افزایش جمعیت و حضور گردشگران روبه افزایش است.  تولید روزانه زباله در جزیره کیش در سال ۱۳۹۳ حدود ۹ هزار تن بوده که این رقم هم اکنون  از مرز ۱۲ هزار تن در روز فراتر رفته است. 

براساس آمارهای موجود، سرانه تولید پسماندهای عادی در جزیره کیش روزانه  ۳۸/ ۲ کیلوگرم و میانگین کشوری آن ۸۰۶ گرم است. این آمار نشان دهنده آن است که سرانه تولید پسماند در جزیره کیش دو برابر و نیم بیشتر از میانگین کشوری است که از این مقدار بیش از ۴۹ در صد بازیافت می شود.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =