نیکوکاران، زمینه ایجاد نخستین مرکز اوتیسم خراسان شمالی را فراهم کردند

بجنورد- ایرنا- با همت نیکوکاران، زمین مورد نیاز برای ساخت مرکز اوتیسم خراسان شمالی تأمین و کلنگ ساخت آن روز سه‌شنبه، همزمان با روز جهانی معلولان، در آیینی در بجنورد بر زمین زده شد.

علی متقیان، رییس آموزش و پرورش استثنایی خراسان شمالی روز سه شنبه در حاشیه همایش بزرگداشت روز جهانی معلولان به  خبرنگار ایرنا گفت: به عنوان نخستین قدم برای ساخت مرکز اوتیسم استان، زمینی با گستره ۷ هزار مترمربع توسط خیران تأمین شده که امروز کلنگ‌زنی شد.

در ۲ سال اخیر ۲۸ دانش آموز مبتلا به اختلال اوتیسم در خراسان شمالی شناسایی شده اند که به گفته مسئولان تعداد مبتلایان این عارضه در استان، بیشتر از این رقم است اما متاسفانه توسط نهادهایی که خانواده ها در گام اول به آنها مراجعه می کنند، به درستی راهنمایی و ارجاع نمی شوند.
هنگامی که شمار این دانش آموزان به ۲۵ نفر برسد، نیاز است مدرسه مجزا برای آنها تشکیل شود اما در خراسان شمالی، مدرسه ویژه این دانش آموزان وجود ندارد.
آموزش و پرورش، تنها مرجع قانونی تشخیص و آموزش رسمی این گروه از دانش آموزان است و مراکز دولتی و غیردولتی وابسته به سایر نهادها، فقط وظیفه ارائه خدمات حمایتی را به گروه هدف داشته و در قبال آموزش به کودکات اوتیستیک آموزش پذیر، فاقد تخصص کافی بوده و وجاهت قانونی ارائه مداخلات آموزشی را ندارند.
پارسال برای تمام مدارس دارای دانش آموزان با نیازهای ویژه در خراسان شمالی، یک اتاق ویژه به منظور ارائه خدمات آموزشی و تخصصی به کودکان دارای اختلال طیف اوتیسم، تعیین، طراحی و مناسب سازی شد و تجهیزات ضروری نیز به این مدارس داده شد.
اختلال طیف اوتیسم (ASD)، یکی از جدی ترین اختلالاتی است که توانایی کودک برای تعامل موثر با دیگران را تحت تاثیر قرار می دهد و در این اختلال مشکلات چشمگیری در ارتباطات اجتماعی، الگوهای رفتاری و تمایلات محدود و مکرر قالبی دیده می شود.
افراد اوتیستیک بیش از دیگران دچار مشکلات جسمانی می شوند به طوری که ۷۰ درصد آنها مشکلات معده و روده ای دارند و ۸۰ درصد آنها دچار مشکلات خواب هستند و خیلی از آنها صرع نیز دارند.
متخصصان شیوع این اختلال را یک تا ۲ درصد اعلام کرده اند و اگر افزایش به این صورت ادامه یابد تقریبا ۱۰ درصد کودکان ظرف ۴۵ سال آینده، مبتلا به اختلال طیف اوتیسم خواهند شد.
کمبود فضای آموزشی برای دانش آموزان استثنایی 

رییس اموزش و پرورش استثنایی خراسان شمالی با بیان اینکه فضای فیزیکی برای دانش آموزان استثنایی استان اندک است، اظهار داشت: هم اکنون این دانش آموزان در ۵۹ مدرسه شهری و روستایی تحصیل می کنند و برخی که مشکلات کمتری دارند در مدارس عادی نیز پذیرفته می شوند.

متقیان با بیان اینکه تحصیل دانش آموزان استثنایی در گروه های کوچک تر بهتر است، گفت: اگر بخواهیم به استاندارهای کشور نزدیک شویم حداقل باید ۱۲ مرکز ۸ کلاسه دیگر نیز برای این دانش آموزان فراهم شود.

وی افزود: در هر کلاس باید به طور متوسط ۵ تا ۷ نفر زیر آموزش قرار گیرند اما این رقم در برخی کلاس های خراسان شمالی به ۱۲ دانش آموز هم می رسد تا محدودیت فضای فیزیکی، مانع تحصیل دانش آموزان استثنایی نشود.

وی در مورد احتمال بازماندن برخی از کودکان معلول از تحصیل، گفت: ممکن است برخی کودکان به مدرسه نروند اما به علت مشکلات مالی نیست، زیرا مهمترین مشکل خانواده های این کودکان هزینه های ایاب و ذهاب است که آن را پوشش داده ایم، مگر در نقاط بسیار سخت گذر که ممکن نبوده است.
یکهزار و ۸۰۷ دانش آموز استثنایی در ۵۹ مدرسه استثنایی خراسان شمالی تحصیل می کنند و از این رقم ۴۵۰ نفر دانش آموز استثنایی در مدارس تلفیقی و در کنار دانش آموزان عادی آموزش می بینند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =