۱۵ هزار خانوار عشایری از آب آشامیدنی پایدار بهره مند می شوند

گچساران - ایرنا-رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: ۱۵هزار خانوار عشایری در سراسر کشور از نعمت آب سالم پایدار بهره مند می‌شوند.

به گزارش ایرنا،  کرمعلی قندالی روز سه شنبه در گردهمایی بزرگ عشایر گچساران و باشت اظهار داشت: برای تحقق این امر ۴۵۰طرح در مناطق عشایری سراسر کشور شروع شده که این طرح ها هم اکنون ۲۵درصد پیشرفت فیزیکی دارند.

وی بیان کرد: این طرح ها از محل  صندوق توسعه ملی تامین اعتبار می شود.

قندالی ابراز داشت:۲هزار و ۲۰۰میلیارد ریال اعتبار برای تامین آشامیدنی عشایر در این طرح ها پیش بینی شده است.

وی عنوان کرد:  بخش عمده ای از این طرح ها تا پایان سال مالی جاری بهره برداری خواهند شد.

وی با بیان اینکه ۱.۸ درصد جمعیت کشور را عشایر تشکیل می‌دهند، اظهار داشت: عشایر نقش مهمی در تولید ملی دارند.

قندالی گفت: ۲۵ درصد تولید گوشت قرمز کشور با ۲۸ درصد دام سبک و ۳۵ درصد صنایع دستی کشور از سوی عشایر کشور تولید می‌شود.

قندالی با اشاره به  اینکه خشکسالی های سال های متوالی سال های گذشته آسیب های زیادی به زندگی عشایر زده ابراز امیدواری کرد برنامه ریزی برای تامین آب پایدار عشایری بتواند منجر به رونق زندگی در این مناطق کشور شود.

نماینده مردم شهرستان های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی نیز در این آیین از برنامه ریزی برای تامین آب 12 هزار هکتار زمین کشاورزی مناطق عشایری این شهرستان ها خبر داد.

غلامرضا تاجگردون افزود: آب مورد نیاز اجرای این طرح از طریق سد چمشیر تخصیص یافته و اعتبار مورد نیاز هشت هزار هکتار زمین کشاورزی مناطق عشایری گچساران و باشت پیش بینی شده است.

وی بیان کرد: ایجاد زیرساخت های کشاورزی یکی از نیازهای عشایر برای افزایش درآمد و رونق تولید در این مناطق است. 

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد گفت ۶درصد از جمعیت عشایر نشین کشور در این استان زندگی می کند

مجید علی پور اظهار داشت عشایر کهگیلویه و بویراحمد یک میلیون و ۴۰۰ هزار راس دام سبک و سنگین را پرورش می دهند که نشان دهنده نقش آنان در امنیت غذایی است.

وی با اشاره به اینکه شهرستان گچساران با سرانه  ۳۰۰راس دام برای هر خانوار دارای بیشترین تعداد دام در استان است تصریح کرد امسال ۱۵۰میلیارد ریال اعتبار عمرانی برای آبادانی مناطق عشایری این شهرستان ها پیش بینی شده است.

علی پور ابراز داشت: جامعه عشایری کهگیلویه و بویراحمد ۳۵ درصد صنایع دستی شامل ۱۰هزار متر مربع انواع گبه، جاجیم، قالی، گلیم و فرش این استان را تولید می کند.

وی به تولید ۵۴ درصد گوشت قرمز عشایر این خطه اشاره کرد و افزود: عشایر کهگیلویه و بویراحمد در تحقق اقتصاد مقاومتی پیشتاز هستند.

۱۲در صد از جمعیت استان کهگیلویه و بویراحمد در قالب ۱۱هزار خانوار با جمعیتی معادل ۷۰ هزار نفر عشایر هستند.


 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =