۱۵ معلم عشایری کهگیلویه و بویراحمدی گرفتار در برف نجات یافتند

یاسوج- ایرنا- مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۱۵ معلم عشایری گرفتار در برف سنگین جاده های پر پیچ و خم و صعب العبور منطقه کوه های سیاه واقع در شبلیز در این استان با تلاش و حضور به موقع راهداران نجات یافتند.

محمد نصیری راد روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این معلمان ظهر امروز در مسیر بازگشت به سمت یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد بودند که در برف و بوران شدید گرفتار شدند. 

هم اکنون بیش از ۴۸۲ معلم کار تدریس بیش از سه هزار و ۶۰۶ دانش آموز عشایری را بر عهده دارند.

مناطق عشایری گچساران، زیلایی، پشت کوه جلیل و عشایر استان‌های بوشهر، فارس، چهارمحال و بختیاری و اصفهان زیر پوشش مدارس عشایری استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارند.

چهار درصد جمعیت دانش آموزان کهگیلویه و بویراحمد یعنی سه هزار و ۶۰۰ دانش‌آموز را، دانش آموزان عشایری تشکیل می‌دهند.

وی افزود: علاوه بر ۴ خودروی معلمان عشایری، سرنشینان ۱۱ خودروی دیگر که از اهالی این منطقه بودند نیز در برف منطقه شبلیز (کوه های سیاه) واقع در این استان با تلاش راهداران نجات یافتند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: این خودروها به دلیل حجم زیاد برف گرفتار شده بودند که با حضور به موقع و سریع راهداران و برف روبی این محور رهایی یافتند.

نصیری راد عنوان کرد:  این خودروها پس از رهاسازی توسط تیم های گشت راهداری به سمت مقصد هدایت شدند.

 در برخی محورهای اصلی و روستایی استان به ویژه در ارتفاعات از جمله محور یاسوج-دشتروم، محور یاسوج – اقلید، یاسوج- شیراز گردنه مله شوره بارش برف گزارش شده است.

در منطقه کوه هی سیاه واقع در شبلیز بارش بیش از 20 سانتی متر برف گزارش شده است.

برخی از این خودروهای گرفتار در برف مجهز به زنجیر چرخ بودند اما باز هم زنجیر چرخ در این شرایط کارساز نبود.

 براساس اعلام اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد در بارش های اخیر امروز سه شنبه در منطقه سرآسیاب یوسفی ۳۳ میلیمتر باران باریده است.

به گزارش ایرنا، بنابر اعلام اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد ظرف شبانه روز گذشته در سرآسیاب یوسفی ۳۳، لنده ۳۲، لیکک ۲۶.۱، قلعه دختر ۲۶، قلعه رئیسی ۲۳، جاورده ۲۳، چرام ۲۰، سوق ۲۰، لوداب ۲۰، موشمی زیلایی ۱۹، بوستان ۱۵، دهدشت ۱۴.۸، دوگنبدان ۱۱، باشت ۶.۵، تنگ سرخ ۶، گنجه ای ۵.۵، امام زاده جعفر ۴.۵، یاسوج ۳.۲، سی سخت ۳ و کاکان منصورخانی ۲ میلیمتر باران باریده است.

کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد گفت: این سامانه بارشی تا اواخر امروز در کهگیلویه و بویراحمد فعالیت خواهد داشت.

ولی بهره مند افزود: به دلیل مدت زمان کوتاه فعالیت این سامانه، آبگرفتگی معابر عمومی و اختلال در تردد جاده ای و کوهستانی را خواهیم داشت.

فرسودگی و پر هزینه بودن نگه‌داری ماشین‌آلات، و راه های کوهستانی و برفگیر کهگیلویه وبویراحمد یکی از چالش های جدی راهداران این استان است.

استان کهگیلویه و بویراحمد با توجه به قرار داشتن در دل رشته کوه های زاگرس هزینه های راه سازی و بازگشایی این مسیرها در آن چندین برابر سایر مناطق کشور است.

کهگیلویه و بویراحمد دارای ۷۹ گردنه با ۲ هزار و ۸۴۶ کیلومتر و جاده و ۶۶ نقطه به طول ۳۲۷ کیلومتر محور برفگیر است.

این استان حدود ۶ هزار کیلومتر راه اعم از بزرگراه، راه اصلی، فرعی و روستایی دارد که از این میزان ۱۴۲ کیلومتر بزرگراه، ۵۰۵ کیلومتر راه اصلی، یکهزار و ۲۳۸ کیلومتر راه فرعی و مابقی نیز روستایی است.

بیش از ۴۴ درصد جمعیت افزون بر ۷۲۳ هزار نفری این استان در روستاها ساکن هستند.

کهگیلویه وبویراحمد همچنین دارای یکهزار و ۶۷۶ روستای دارای سکنه است که حدود ۷۰۰ روستای آن بالای ۲۰ خانوار جمعیت دارد.

۲۳ راهدارخانه ثابت و سیار در محورهای مواصلاتی این استان با شروع بارش‌ها آماده خدمت‌رسانی به رانندگان هستند.

خدمات رسانی با ۲۰۰ دستگاه وسیله نقلیه سبک، نیمه سنگین و سنگین در جاده‌های ارتباطی کهگیلویه و بویراحمد در حال انجام است.

در این راهدارخانه‌ها بیش از ۲۵۰ نفر آماده باش و ۱۰۰ نفر نیروی پشتیبان برای ارائه خدمت به مسافران در عملیات‌های راهداری پاییز و زمستانه مستقر هستند.


 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =