۱۵ درصد کودکان خراسان شمالی دچار معلولیت هستند

بجنورد- ایرنا- مدیرکل آموزش و پرورش خراسان شمالی گفت: ۱۵ درصد از کودکان این استان که در سن مدرسه هستند، دچار نوعی معلولیت بوده و با همسالان خود تفاوت دارند.

عباس سعیدی روز سه شنبه در همایش روز جهانی معلولان که با محوریت کودکان استثنایی در بجنورد برگزار شد، اظهار داشت: خراسان شمالی هزار و ۸۰۷ دانش آموز استثنایی دارد و امسال نیز ۱۰۰ دانش آموز دیگر به شمار آنها افزوده شده است.

وی با تاکید بر لزوم داشتن توجه ویژه به کودکان معلول، اقدامات نیکوکارانی را که به دانش آموزان استثنایی این استان کمک می کنند قابل تقدیر خوانده و از آنان به عنوان بازوان توانای آموزش و پرورش یاد کرد.

سعیدی با اشاره به مشکلات جامعه معلولان خراسان شمالی افزود: تحصیل، اشتغال و ازدواج از مشکلات این قشر است و از دیگر سو از مدیران شهری درخواست داریم با مناسب سازی معابر برای تردد معلولان، حداقل زمینه لازم برای رفت و آمد آسان آنان را فراهم سازند.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان شمالی گفت: امروز مطالبات معلولان ما با گذشته تفاوت می کند و گفتمان معلولان ما به مطالبه گری حقوق شهروندی تبدیل شده است که باید به مطالبات آنان پاسخ داده شود اما یقینا یک دستگاه به‌تنهایی نمی تواند این کار را انجام دهد و لازم است برای حل مشکلات معلولان همه احساس وظیفه کنند.

مسئولان خراسان شمالی در کنار خیران باشند

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار خراسان شمالی نیز در این همایش گفت: مسئولان استان باید در کنار نیکوکاران باشند و هر آنچه نیاز است را تأمین کنند.

علی بیگزاده افزود: از اشتغال معلولان غفلت شده است و نه تنها در این مورد بلکه باید در همه مواردی که مورد نیاز است به این افراد کمک شود.

وی بدون ارائه آماری در مورد معلولان استان اظهار داشت: ۲ تا هفت درصد جمعیت کشور با معلولیت مواجهند و تشکیل سازمان های مردم نهاد مرتبط با این قشر یک ضرورت است.

بیگ زاده اظهار داشت: ایجاد ردیف های اعتباری در بودجه های سالیانه برای معلولان منظور شده است که مدیران و مسئولان استانی باید از این فرصت برای ارتقای وضعیت و کمک به معلولان استفاده کنند.

در این همایش که با حضور خیران مدرسه ساز و یاوران کودکان استثنایی برگزار شد از برخی از فعالان این حوزه با اهدای هدایایی قدردانی شد.

نیکوکاران حاضر در این همایش نیز از مسئولان و معاون استاندار خراسان شمالی خواستند تا در عمل نیز با آنان همکاری کرده و آنها را در مسیر ارائه خدمت به معلولان یاری کند.

خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد و جمعیت معلولان این استان ۲۱ هزار و ۳۰۷ نفر عنوان شده است.

شمار کودکان استثنایی که در مدارس ویژه این کودکان در استان تحصیل می کنند نیز هزار و ۹۰۰ نفر است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =